uno81
06.06.09,15:40
Dobrý den..ešte pred pár rokmi/2002/ bolo v našich vyúčtovaniach o hodne viac údajov:) a každý si vedel bez väčších problémov skontrolovať správnosť výpočtov...bolo napr. prepočítané,kolko Gj sa minulo na vykurovanie konkrétneho bytu,jednotková cena za GJ a daľšie jednotkové údaje-Gj/m3 a Sk/m2...pri dodávke vody podobné údaje + vyčíslený koef.navýšenia atd.
Chcela by som sa spýtať,či už takto prehladné vyúčtovanie nemusí byť,pretože od roku 2003 je len veľmi všeobecné:mad: a väčšina ani nevie,čo tam je napísané a za čo vlastne platí!
Ja osobne sa ešte nejak dopracujem ku kontrolným výpočtom:eek:,ale tiež ma trošku metie jednotková cena za 1 Gj--je tam 1 fixná a 4! variabilné:confused:,to znamená,že sa cena tepla menila 4x za rok?!Kedže chcem zistiť počet GJ minutých napr. na ohrev mojich 51m3 vody,mala by som zjavne náklad v Sk vydeliť jednotkovou cenou za Gj a dostanem tie Gj..lenže u mna je vo vyúčtovaní náklad len jeden v rámci bytu,lenže čo sa týka celého domu,je pri každej variabilnej zložke iná jednotková cena,spotreba Gj aj náklad-tam mi to je jasné,ako na to prišli:),ale pre jednotlivé byty zvlášť sa to ako preráta,vie mi prosím niekto poradiť???spraví sa zo 4 variabilných nejaký priemer a priráta sa k tomu fixná a dostanem pre jednotlivý byt jednu jednotkovú cenu za 1 Gj??čiže poprosím o jednoduchý výpočet,ako si zo 4 variabilných zložiek a jednej fixnej "vyrobiť" jednu jednotkovú cenu,podla ktorej si viem vyrátať už daľšie veci,ktoré ma zaujímajú pri spotrebe v mojom byte----dakujem!!!:):):)
uno81
08.06.09,06:48
nájde sa nejaká dobrá a inteligentná dušička..napr Sito.-)).ktorá by reagovala??dakujeme
mlisa
08.06.09,07:04
kvalifikovane sa k tomu vyjadrit neviem, len ze cena tepla sa minuly rok naozaj menila 4krat. Na vyuctovani, ktore som dostala ja je potom pouzity priemer z tych styroch a nim je vynasobena spotreba
Barbara
08.06.09,07:04
klik sem:

http://www.porada.sk/t112951-vyuctovanie-za-rok-2008-a.html

a hlavne príspevok č. 10 - od Duvesa, kde prilepil pravidlá pri vyúčtovaní za byt
sito
10.06.09,09:01
Dobrý den..ešte pred pár rokmi/2002/ bolo v našich vyúčtovaniach o hodne viac údajov:) a každý si vedel bez väčších problémov skontrolovať správnosť výpočtov...bolo napr. prepočítané,kolko Gj sa minulo na vykurovanie konkrétneho bytu,jednotková cena za GJ a daľšie jednotkové údaje-Gj/m3 a Sk/m2...pri dodávke vody podobné údaje + vyčíslený koef.navýšenia atd.
Chcela by som sa spýtať,či už takto prehladné vyúčtovanie nemusí byť,pretože od roku 2003 je len veľmi všeobecné:mad: a väčšina ani nevie,čo tam je napísané a za čo vlastne platí!
Ja osobne sa ešte nejak dopracujem ku kontrolným výpočtom:eek:,ale tiež ma trošku metie jednotková cena za 1 Gj--je tam 1 fixná a 4! variabilné:confused:,to znamená,že sa cena tepla menila 4x za rok?!Kedže chcem zistiť počet GJ minutých napr. na ohrev mojich 51m3 vody,mala by som zjavne náklad v Sk vydeliť jednotkovou cenou za Gj a dostanem tie Gj..lenže u mna je vo vyúčtovaní náklad len jeden v rámci bytu,lenže čo sa týka celého domu,je pri každej variabilnej zložke iná jednotková cena,spotreba Gj aj náklad-tam mi to je jasné,ako na to prišli:),ale pre jednotlivé byty zvlášť sa to ako preráta,vie mi prosím niekto poradiť???spraví sa zo 4 variabilných nejaký priemer a priráta sa k tomu fixná a dostanem pre jednotlivý byt jednu jednotkovú cenu za 1 Gj??čiže poprosím o jednoduchý výpočet,ako si zo 4 variabilných zložiek a jednej fixnej "vyrobiť" jednu jednotkovú cenu,podla ktorej si viem vyrátať už daľšie veci,ktoré ma zaujímajú pri spotrebe v mojom byte----dakujem!!!:):):)

Nie je možné, aby vo vyúčtovaní niečo chýbalo podľa čoho si môžete skontrolovať výpočet nákladov pre váš byt. Ak náhodou, treba to požadovať od správcu, aby to dal na poriadok. Je to jeho povinnosť.

Jasné, menila sa u Vás 4 krát variabilná zložka nákladov na teplo. Fixná zostala po celý rok nezmenená. Ak mate pomerové meranie tepla, kúrenie a boli odpísané medzi stavy PRVN tak by ste mali mať spravené štyri vyúčtovania, ktorých súčet sú náklady na Váš byt. V prípade, že medzi odpisy neboli vykonané, náklady na teplo, kúrenie vydelíš počtom skutočne spotrebovaných Gj. a máš priemernú cenu za jeden Gj.. Potom je už postup: Dohodnutá čiastka nákladov podľa m2, zbytok podľa jednotiek. Ak nie je pomerové meranie tak všetky náklady podľa m2.

Pri teplej vode, čo sa týka tepla je postup obdobný. Ale 10 % nákladov sa rozdelí podľa počtu bytov v dome rovným dielom na byt, zbytok sa rozdelí podľa m3 teplej vody v dome ktorá je súčtom m3 v bytoch.

Neviem či Ti pomôže, ale už mi bol za radu vyplazený aj jazyk , ale aj veľmi pekne poďakovanie sa mi ušlo a nie jedno, ďakujem všetkým zaň. Zváž. My sme dostali 7 listov A4, neviem koľko Vy, ale ak by som ho mal v ruke alebo by bolo na skle, tak ti vysvetlím každú korunu na ňom. Škoda, viac nevidím.
uno81
10.06.09,14:44
opäť vdaka sitečko.-)naše vyúčtovanie má 4 strany,ale bytu sa týkajú len dve..do 1.10.09 sme boli vyúčtovaní vrámci kúrenia podla plochy a tam je ten problém..množstvo spotrebovaných GJ je uvedené len pre celý dom,ale pre byty tieto údaje chýbajú!je tam len moja plocha a náklad-rozdiel...nemáme nikto vyčíslené Gj spotrebované na byt.Preto som chcela vedieť jednotkovú cenu za 1 GJ-ako ju vyrátať z jednej fixnej 222,41Sk a 4 variabilných-468,73-734,59-489,92-655,12SK--mám to celé zrátať a spraviť priemer,či ako to bude správne??S jednotkovou cenou/jednou/ si viem vypočítať spotrebu Gj na môj byt aj GJ/m2....dakujem:-)
sito
11.06.09,04:22
opäť vdaka sitečko.-)naše vyúčtovanie má 4 strany,ale bytu sa týkajú len dve..do 1.10.09 sme boli vyúčtovaní vrámci kúrenia podla plochy a tam je ten problém..množstvo spotrebovaných GJ je uvedené len pre celý dom,ale pre byty tieto údaje chýbajú!je tam len moja plocha a náklad-rozdiel...nemáme nikto vyčíslené Gj spotrebované na byt.Preto som chcela vedieť jednotkovú cenu za 1 GJ-ako ju vyrátať z jednej fixnej 222,41Sk a 4 variabilných-468,73-734,59-489,92-655,12SK--mám to celé zrátať a spraviť priemer,či ako to bude správne??S jednotkovou cenou/jednou/ si viem vypočítať spotrebu Gj na môj byt aj GJ/m2....dakujem:-)

Dva listy, z čoho a dva komu a prečo. Tak?

V žiadnom vyúčtovaní som zatiaľ nevidel, že by boli Gj. v dome rozdelené na jednotlivé byty a podľa ných sa platilo teplo v byte. Teplo nikoho nezaujíma, ale pre peniaze za teplo sú schopní sa aj pobiť. Vypočítať si môže každý, Náklady deleno cena za jeden Gj.

Malo by byť uvedené, náklady za teplo do 30.9. rozdelenie podľa m2. Náklady od 1.10. náklady rozdelené podľa pomeru ? : ?. Prvý ? podľa m2, druhý ? podľa jednotiek.

Môžeš si vypočítať koľko Gj. pripadlo na tvoj byt pri úhrade podľa m2. náklady domu za uvedené obdobie vydelíš počtom Gj. dostaneš priemernú cenu za Gj. pri troch rôznych cenách za jeden Gj. Náklady v byte vydelíš priemernou cenou a máš koľko Gj. pripadlo na tvoj byt. V konečnom dôsledku je to len konštatovanie, ktoré má v niektorých prípadoch hodne ďaleko od reality.

Sranda je v tom, že fakt nikoho nezaujíma ako to s tým teplom v dome je, alebo aspoň približne je. Neberú sa do úvahy pri rozdelení nákladov fyzikálne veci, tvar domu, atď., podporuje sa plytvanie, nekúrenie v bytoch a trestaní sú Tí čo odoberajú teplo efektívne.

Potom niektorí :eek: :mee: :mad: :confused: :) :--- a všetko je to :cool:. M ne zostáva len sa :D:D:D:D:D:D
uno81
11.06.09,06:54
Sito..my sme to tak mali do roku 2002 rozrátavané,že na napr. 70m2 môjho bytu bolo spotrebovaných Xy Gj...pochopila som ,o čom píšeš:-)teda snažím sa aspoň!tak som zrátala za 4 obdobia náklad v dome,vydelila spotrebovanými Gj a vyšlo mi 560Sk/Gj..tú fixnú tam už asi prirátavať nebudem zjavne?!v konečnom dôsledku si to aj tak nik nekontroluje,lebo nevie ako,ale mna to zaujíma,takže by mohli písať,z akým priemerom pracovali pri výpočtoch,no nie?