ivti
06.06.09,16:18
Ahojte, potrebovala by som sa uistiť, či si myslím správne, keď si myslím:
SZČO, JU - poistná udalosť, poškodenie auta, poisťovňa preplatila faktúru za opravu auta nie v plnej výške, odpočítala DPH a spoluúčasť, firma musí doplatiť servisu sumu vo výške DPH a spoluúčasti. A moja otázka, sumu vo výške spoluúčasti zaúčtujem ako daňový alebo nedaňový výdavok? Platí tu to, že škodu si môže firma zaúčtovať do daňových výdavkov len do výšky náhrady od poisťovne, t.j. spoluúčasť účtujem ako nedaňový výdavok? Ďakujem.
mandula
06.06.09,16:24
Ahojte, potrebovala by som sa uistiť, či si myslím správne, keď si myslím:
SZČO, JU - poistná udalosť, poškodenie auta, poisťovňa preplatila faktúru za opravu auta nie v plnej výške, odpočítala DPH a spoluúčasť, firma musí doplatiť servisu sumu vo výške DPH a spoluúčasti. A moja otázka, sumu vo výške spoluúčasti zaúčtujem ako daňový alebo nedaňový výdavok? Platí tu to, že škodu si môže firma zaúčtovať do daňových výdavkov len do výšky náhrady od poisťovne, t.j. spoluúčasť účtujem ako nedaňový výdavok? Ďakujem.

spoluúčasť - VOZD, členenie prevádzková réžia. Ide o výdavok na opravu majetku a v zmysle §2 písm.i zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov bude výdavkom ovplyvňujúcim základ dane.

Je dôležité rozlišovať medzi škodou a opravou majetku.

Opravou sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia (§ 10 ods 27 písm. f Post.účt. v JÚ)

Škodou na majetku rozumie neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku (§ 26 ods. 6 Zák. o účt.)
Sosa
14.07.09,05:16
Mali sme od inej firmy plátcu DPH prenajaté auto. Vznikla na ňom poistná udalosť. Keďže auto bolo havariijne poistené a v nájomnej zmluve bola uvedená spoluúčasť, tak nám majiteľ vozidla vyfakturoval spoluúčasť s DPH. Môžem si uplatniť DPH?
tibor1000
11.10.09,14:34
Zdravím Vás poraďáci.
CHcel by som sa uistiť ,za Vašej pomoci,či účtujem správne spoluúčasť na oprave havarovaného firemného auta (JÚ):
faktúru zaevidujem do evidencie záväzkov - nárok na odpočet DPH ostáva
od poisťovňa uhradí časť faktúry - zaúčtujem cez interný doklad ako VNZD
zvyšnú sumu - časť základu dane (prevádzková réžia) a DPH uhradí poškodený (SZČO)
je to takto kompletne prosím správne?
(alebo ešte treba zaúčtovať poistné plnenie od poiťovne ako príjem ovplyvňujúci základ dane)?
137Cs
11.10.09,15:30
Zdravím Vás poraďáci.
CHcel by som sa uistiť ,za Vašej pomoci,či účtujem správne spoluúčasť na oprave havarovaného firemného auta (JÚ): faktúru zaevidujem do evidencie záväzkov - nárok na odpočet DPH ostáva
Áno, faktúra v plnej výške sa zaúčtuje do záväzkov (u neplatcu DPH celá do výdavkov ovplyvňujúcich daň, u platcu do VOZD len základ dane)
Zároveň sa do pohľadávok (ostatné pohľadávky) zaúčtuje poisťovňou potvrdený nárok na poistné plnenie (iný príjem ovplyvňujúci daň)


od poisťovňa uhradí časť faktúry - zaúčtujem cez interný doklad ako VNZD
V knihe faktúr sa odúčtuje zánik pohľadávky voči poisťovni a zánik príslušnej časti záväzku - faktúry od poisťovne.
Interný doklad sa nevystavuje . Až na konci roka sa v rámci uzávierkových operácií v peňažnom denníku zaúčtuje kompenzácia časti záväzku (VOZD) a pohľadávky (POZD) v zmysle § 14/7 PJÚ:
(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e).


zvyšnú sumu - časť základu dane (prevádzková réžia) a DPH uhradí poškodený (SZČO)
Áno, úhrada sa zaúčtuje bežný spôsobom ako úhrada záväzku (sumy do VOZD resp. VNZD samozrejme podľa toho, či ide o DPH u platcu alebo neplatcu DPH).
Takto by to hádam malo byť aj formálne v súlade s Postupmi...;)