ninkajavca
06.06.09,16:43
Dobry den,chcela by som sa poradit

ako zistime max cenu za pozemok pod bytom,ktory vlastni obec v Bratislave - Petrzalke ? chceme kupit byt a pozemok nie je odkupeny..cena bytu je ok-lenze ak je to vysoka suma-byt sa predrazi...

ak zistime-ze dokonca pozemok nevlastni ani obec-do kupy nepojdeme-ale kde sa obratit a zistit tuto informaciu..podla LV to zistit nevieme...

dakujem za kazdu radu.....
Stanislav 1975
06.06.09,17:06
Dobry den,chcela by som sa poradit

ako zistime max cenu za pozemok pod bytom,ktory vlastni obec v Bratislave - Petrzalke ? chceme kupit byt a pozemok nie je odkupeny..cena bytu je ok-lenze ak je to vysoka suma-byt sa predrazi...

ak zistime-ze dokonca pozemok nevlastni ani obec-do kupy nepojdeme-ale kde sa obratit a zistit tuto informaciu..podla LV to zistit nevieme...

dakujem za kazdu radu.....
Ahoj,my sme riešili tú istu vec tiež v Petržalke, inak je to bezproblemov- majiteľom týchto pozemkov je mesto Bratislava( Nie časť Petržalka)Teraz to odpredávajú cez jednu firmu, neviem názov ale sídlia niekde pri rozhlase,Cena je nízka, viac zaplatíš za vklad do katastra( po starom 2000) cena toho pozemku vyjde na 1 byt na cca.35 eur-inak, najlepšie by bolo keby ste to odkúpili naraz akože celý vchod...
ninkajavca
06.06.09,17:41
Tak nizka cena pre druho majitelov? to vazne? no neviem-ja som pocula,ze ceny sa stanovuju bars ako a ze to ide do vysky aj 2000 SK/m2 - cize to pri trojizbovom byte ide do sum 150tisic korun....

v dome byvaju sami starsi ludia-v tom vidim problem ich presvedcit..nemame zaruku tej ceny ani odkupenia -a bojime sa do toho ist... lebo zobrat si hypo na cely zivot a za par rokov si niekto zmysli-ze mu nas byt stoji na pozemku a vyrubi obrovske najomne - no to je na obesenie rovvno.... a vraj takyto scenar je velmi realny.....

jedny znamy hovorili-ze dali az teraz ziadost na odkupenie poozemkov na Gessayovej a ze ako prvomajitelia maju zaplatit za trojizbak 15 tisic korun-tak si si isty s tymi 35 eurami????? :eek::eek::eek::eek::eek:
Stanislav 1975
06.06.09,19:16
Tak nizka cena pre druho majitelov? to vazne? no neviem-ja som pocula,ze ceny sa stanovuju bars ako a ze to ide do vysky aj 2000 SK/m2 - cize to pri trojizbovom byte ide do sum 150tisic korun....

v dome byvaju sami starsi ludia-v tom vidim problem ich presvedcit..nemame zaruku tej ceny ani odkupenia -a bojime sa do toho ist... lebo zobrat si hypo na cely zivot a za par rokov si niekto zmysli-ze mu nas byt stoji na pozemku a vyrubi obrovske najomne - no to je na obesenie rovvno.... a vraj takyto scenar je velmi realny.....

jedny znamy hovorili-ze dali az teraz ziadost na odkupenie poozemkov na Gessayovej a ze ako prvomajitelia maju zaplatit za trojizbak 15 tisic korun-tak si si isty s tymi 35 eurami????? :eek::eek::eek::eek::eek:
Som si istý-:),inak aj ked to neodkúpiš,tak sa nič nestane-neboj sa nikto nepríde s nájomným-totiž to bolo tak robené za komunistov, že ten dom je vlastne ťarcha-takže neboj sa,je to OK.
Mária27
06.06.09,20:57
Na stránke Bratislavy si nájdi všeobecne záväzné nariadenie hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy č. 6/1995 o prevode vlastníctva bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (stále sa novelizuje, nie je úplné znenie, je už v €).

Vychádza zo zákona o vlastníctve bytov paragrafu 18a:

§ 18a
Cena pozemku
(1) Vyššiu cenu pozemku zastavaného domom a priľahlého pozemku ako cenu zistenú podľa osobitného predpisu 24b) nemožno dojednať.

24b) § 15 ods. 1 vyhlášky Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 465/1991 Zb. o cenách stavieb, pozemkov, trvalých porastov, úhradách za zriadenie práva osobného užívania pozemkov a náhradách za dočasné užívanie pozemkov v znení neskorších predpisov.
ninkajavca
07.06.09,10:17
o nájomné sa nebojím ak to vllastní mesto-iba o cenu za meter stvorcovy,som si ista-ze prvomajitelia maju uplne ine ceny ako druhomajitelia.

napriklad v ruzinove sa stalo-ze pozemky pod bytmi na kosickej zrestituoval niekto iny a vyrubil najom-neviem ako to dopadlo-ale o pozemky sa stale natahuju....
ninkajavca
07.06.09,10:29
dakujem, nejako sa neviem dopatrat k tej vyhláške....
ninkajavca
07.06.09,10:39
Hm -podla toho nariadenia som zistila ze to teda bolo 1500 sk/m2 v Bratislave... zatial neviem-aku velkost pozemku mam pocitat - kedze byt ma cca 70m2..lenze pod nami su aj nejake garaze..a nad nami dva byty... kolko to moze byt m2 na pozemok....
sito
07.06.09,11:00
Dom má zastavanú plochu + 50 cm obruba domu. To je pozemok na ktorom stojí dom. Uvedená výmera pozemku pripadá na byt podľa majetkového podielu v dome, teda m2. Pozemok môže byť z časti odkúpený a časť zostane vo vlastníctve predchádzajúceho vlastníka. Tak som to vybavoval na mestskom úrade u nás, ale doba od vtedy pokročila.

Ak si vlastník vybavuje odkúpenie pozemku sám, môže to byť prekvapený nízkou cenou od prvopredajcu, plus sprostredkovanie. Ale na katastri nehnuteľnosti ho čaká prekvapenie, zápis do katastra je 5 000 Sk = 166 €. ten je pri jednom byte, alebo 20 bytov rovnaký. Takže čim viac, tým menej.

Ale je to na konkrétnom úrade, ktorý o tom rozhoduje, predaji pozemku.
ninkajavca
07.06.09,11:19
no aj keby to bolo "len " 25 m stvorcovych pozemku -tak krat 1500 sk na meter stvorcovy je to hoooodne ....cca 40 tisic korun......a to pri uvedenych SVK,neviem ci pri prechode na euro to nestuplo na 70 Euro za m2....
Mária27
07.06.09,12:00
Je to 1500,- Sk a práve preto ich zatiaľ nekupujú - za pozemok pod domom sa neplatí nájomné.
Stanislav 1975
07.06.09,12:04
no aj keby to bolo "len " 25 m stvorcovych pozemku -tak krat 1500 sk na meter stvorcovy je to hoooodne ....cca 40 tisic korun......a to pri uvedenych SVK,neviem ci pri prechode na euro to nestuplo na 70 Euro za m2....
Ninka, rozmýšlaš úplne od veci- v jednom 12 poschodovom dome, v 1 vchode je cca. 72 bytov-to znamená, že to na jeden byt nemože byť 25 metrov,lebo pozemok určite pod 1 vchodom nemá 1700 metrov, to dá logika - načo sa dávaš baláchať, choď to tej firmy, čo robí tie prevody a opýtaj sa a nenechávaj sa obalachávať...

Pre mňa je táto téma ukončená...
Ja som to riešil, tak asi viem...
Stanislav 1975
07.06.09,12:05
Je to 1500,- Sk a práve preto ich zatiaľ nekupujú - za pozemok pod domom sa neplatí nájomné.
Ja som platil za podiel 1200skk a k tomu 2000skk za vklad do katastra...
ninkajavca
07.06.09,12:11
Lenze ja nekupujem 12 poschodak ale trojposchodak! cize tam je velkost pozemku na jeden bytu urcite vacsia ako v 12 poschodakoch s 3 bytmi na kazkom poschodi.....

tu cenu 1500 korun-som nasla normalne v zakone-cize to asi nebude od veci-ze ano...:)
ninkajavca
07.06.09,12:16
Mária ale ak pozemok pod domom vlastní tretí subjekt - tak nájom vyrúbit moze..

a co ked v parlamente schvalia zakon-ze najom je povoleny potom co? to sa mam spolahnut na to-ze sak teraz najom zo zakona povoleny nie je-a ci bude za 10,20 rokov-sak co-uvidi sa? no to teda neviem-ale to je riziko a riadne, ci nie?
Stanislav 1975
07.06.09,12:18
Mária ale ak pozemok pod domom vlastní tretí subjekt - tak nájom vyrúbit moze..

a co ked v parlamente schvalia zakon-ze najom je povoleny potom co? to sa mam spolahnut na to-ze sak teraz najom zo zakona povoleny nie je-a ci bude za 10,20 rokov-sak co-uvidi sa? no to teda neviem-ale to je riziko a riadne, ci nie?
riziko tam nieje žiadne-lebo nikto ti nekúpi pozemok, kde je ťarcha bytový dom...
ninkajavca
07.06.09,12:40
a preco by nekupil... za cenu ze o par rokov vyrubi najom a zarobi na mne... potom majitelom zostane akurat oci pre plac-alebo pisat do palby..

ale nie

uz viem - tato firma predava tie pozemky
http://www.hprobyt.sk/?go=start

lenze pod zoznamom ulic (sluzby-realizacia prevodov)-nasa vobec nefiguruje..co si mam o tom mysliet?
malyklaun
08.06.09,18:26
aj ja mam problem s cenou za pozemok. mam byt v OV v obci, kt. nema ani 1000 obyvatelov a obec urcila cenu na 19,92 € za m2 a ked som sa odvolal na vyhlasku Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 465/1991 Zb, tak vraj uz neplati aj som nasiel, ze je zrusena v zakone 520 z 2003.
tak teraz neviem, moze si obec urcit len tak cenu za pozemok, ktory spravne mal byt prvedeny aj s bytom?
Mária27
08.06.09,21:04
V obciach do 2000 obyvateľov je to 20 Sk za m2. Stále sa tá vyhláška platne používa - pozri zákon o vlastníctve bytov:


§ 31a

Na výpočet ceny pozemku podľa § 18a sa použijú aj po 31. decembri 2003 ustanovenia cenového predpisu, podľa ktorého sa určovala cena pozemku do 31. decembra 2003.
malyklaun
09.06.09,07:54
nejako to neviem nájsť
malyklaun
09.06.09,09:18
tak už som to našiel zákon 512/2003 :o) ďakujem
Mária27
09.06.09,11:22
Áno tam je tem paragraf 31a v III, môžeš ho ukázať na obecnom úrade. Zákonom 520/2003 (novela zákona o cenách) bola oficiálne zrušená vyhláška 465/1991 od 1.1.2004. Ona ale nemala platiť už dávnejšie - zrušením zákona, podľa ktorého bola vydaná.