mirkadanihelka1
06.06.09,17:40
dobry den. stala sa mi celkom neuveritelna vec a preto by som vas poprosila o radu. pred par dnami som na jednej z mojich orchidei zbadala na liste ako keby vyjedeny kusok. dlho som premyslala nad tym co by to mohlo byt. ale dnes rano prislo vylustenie zahady samo. tak ako kazde rano pozerala som svoje kvetinky...a tu na spominanej orchidke kde sa vzal, tu sa vzal 1,5 centimetrovy slimak stal. neverila som vlastnym ociam. vyhodila som ho sice ale obavam sa ci ich nebude viac. mohli by ste mi poradit co mam robit? pomoze ak orchideu vyberiem, premyjem korene a zasadim do uplne noveho substratu? ako sa tam vobec mohol dostat???

vopred dakujem za vasu radu...
zena
06.06.09,16:12
presne to sa stalo aj mne. Kde sa vzal? urcite bol uz v substrate pri zakupeni rastlinky,vzhladom na velkost. Mozno ste si ho len nevsimli. Staci rastlinku vybrat zo substratu, skontrolovat korene a zasadit do noveho. Premyvanie korienkov je v tomto pripade zbytocne.
mirkadanihelka1
12.06.09,18:10
dakujem za odpoved :)
Bionda
12.06.09,18:17
píšu , že to nosánik ryhovaný a schováva sa aj pod listami- dospelých pozbierajte- v noci, larvy ničte prostriedkom proti nemu- kúpiť ho v záhradkárskych- vymeniť len substrát nepomôže proti larvám, ktoré požierajú korene. Treba aj celú rastliny dobre popozerať- vraj sa radi hrajú na mŕtvych chrobákov :D
Dospelý žerie listy, jeho larvy korene.