lijana1
06.06.09,21:06
chcela by som vedieť názor poradakov.Podľa mňa je psychická pohoda pre zdravý život veľmi dôležitá.Ako sa dá zastaviť vznikajúca mániodepresia?
syrik
06.06.09,19:15
chcela by som vedieť názor poradakov.Podľa mňa je psychická pohoda pre zdravý život veľmi dôležitá.Ako sa dá zastaviť vznikajúca mániodepresia?


No podľa mňa len liekmi...
wegamizi
06.06.09,19:27
Maniodepresia su chorobne stavy uplnej otupelosti z utkvelych predstav. Je to vazna psychicka choroba, pacienti musia pravidelne uzivat lieky a chodit na preliecenie.
danushka
06.06.09,19:42
Lijana1, na začiatku túto vznikajúcu polarizáciu nezvládneš bez pomoci psychiatra, liekov.
Príznaky tejto choroby sa dajú zmierniť v prvom rade odstránením extrémnych emočných, či už pozitívnych alebo negatívnych výkyvov. To sa dá len za pomoci chémie.
Akákoľvek neliečená bolesť duše človeka neskôr vyčerpáva aj fyzicky a život sa stáva neznesiteľným.
Ak sa dá skvalitniť život za pomoci liečiv, tak sa tomu netreba brániť.
Držím Ti palce.
janomila
06.06.09,19:52
Milá Lijana, akurát som dopísala v inej téme o chorých dušiach a dušičkách. A o tabuizácii problémov s duševným zdravím v našej spoločnosti. Neboj sa navštíviť psychiatra. Bohužiaľ, je pravda, že maniodepresívna porucha sa dá liečiť len medikamentózne, zväčša sa používajú prípravky na báze lítia. Ale môžem Ťa ubezpečiť, že ak sa pacient správne nastaví na hladinu lieku, je to zázračná premena. Mám priateľku, ktorá trpí maniodepresívnou poruchou. Veľmi dlho si nechcela priznať, že jej výbuchy hnevu a upadanie do apatie nie je v poriadku. Až po dosť nešťastnej udalosti sa vzpamätala. Teraz je z nej zasa super baba, ktorá sa smeje, že už nežije na hojdačke. Takže sa netreba báť a treba zabojovať.:)
lijana1
06.06.09,20:15
danushka ,janomila ste zlaté že sa mi snažíta pomôcť.Ide o moju známu. robíme v rovnakom objekte ale ona zastáva inú funkciu.jeden den je ako cukor,milá a usmievavá.Na druhý den príde a bez dôvodu šteká na všetkých okolo a je strach sa k nej ozvať.Vtedy len zazerá.Neviem ako by zareagovala, keby jej niekto čoby len naznačil, že nie je všetko v poriadku.To by snad explodovala.
alla66
06.06.09,20:27
Maniodepresia je choroba, pri ktorej sa striedajú obdobia bujarej veselosti s obdobím ťažkých depresií a smútku.Tvoja kolegyňa môže mať problémy v manželstve, s deťmi....bolo by vhodné sa s ňou porozprávať a zistiť, čo ju trápi..aspoň podľa mňa:)
danushka
06.06.09,20:32
danushka ,janomila ste zlaté že sa mi snažíta pomôcť.Ide o moju známu. robíme v rovnakom objekte ale ona zastáva inú funkciu.jeden den je ako cukor,milá a usmievavá.Na druhý den príde a bez dôvodu šteká na všetkých okolo a je strach sa k nej ozvať.Vtedy len zazerá.Neviem ako by zareagovala, keby jej niekto čoby len naznačil, že nie je všetko v poriadku.To by snad explodovala.
A okolie Tvojej známej si myslí, že trpí bipolárnou poruchou osobnosti, alebo ňou naozaj trpí?
Obdobia mánie a depresie netrvajú po jednom dni, sú to periódy veľkého smútku a nechuti k životu, ktoré striedajú manické stavy extrémnej radosti, bujarosti, je to totálna polarizácia, ktorá vyčerpáva chorého, ale aj jeho okolie.
danushka
06.06.09,20:33
Alenka, súčasne píšeme rovnako...
lijana1
07.06.09,14:36
A okolie Tvojej známej si myslí, že trpí bipolárnou poruchou osobnosti, alebo ňou naozaj trpí?
Obdobia mánie a depresie netrvajú po jednom dni, sú to periódy veľkého smútku a nechuti k životu, ktoré striedajú manické stavy extrémnej radosti, bujarosti, je to totálna polarizácia, ktorá vyčerpáva chorého, ale aj jeho okolie. Väčšinu času je smutná alebo až zúrivá.Normálne hľadá vo svojom okolí do čoho sa pustiť.Všetko jej vadí a vyhľadáva dôvody na hádanie.Dobrá nálada je skôr zriedkavosťou.Vytvára sa dusno v ktorom sa veľmi zle pracuje a na pracovisku predsa prežijeme väčšinu týždňa:mee:
alla66
07.06.09,15:39
V mojom okolí a na pracovisku mám ten istý problém...človiečik príde ráno do práce a už frfle...je to spôsobené dobou, v ktorej žijeme a najviac povahou človeka...Všimla som si, že je to súvisí s vekom osoby, čím starší, tým ufrflanejší...nestačím sa čudovať, koľko pozitívne naladených ľudí píše na túto stránku..nie je to pochvala, ale fakt:)
.každý má svoje starosti, preto nevidím dôvod v práci kaziť dobrú náladu kolegom...ak cítim, že kolega nie je vo svojej koži, skúsim zavtipkovať a keď nepomôže ani "TEPLÉ" slovo, stiahnem sa a nevšímam si ho...držím sa hesla : Komu niet rady, tomu niet pomoci:)
janomila
07.06.09,18:07
A okolie Tvojej známej si myslí, že trpí bipolárnou poruchou osobnosti, alebo ňou naozaj trpí?
Obdobia mánie a depresie netrvajú po jednom dni, sú to periódy veľkého smútku a nechuti k životu, ktoré striedajú manické stavy extrémnej radosti, bujarosti, je to totálna polarizácia, ktorá vyčerpáva chorého, ale aj jeho okolie.
Veľmi správne. Obdobia mánie a depresie bývajú oveľa dlhšie ako jeden deň. A mnohí chorí sa dokážu dostať do normálu len po niekoľkotýždňovom pobyte na psychiatrickom oddelení. Táto porucha je naozaj neprehliadnuteľná. A naozaj vyčerpáva okolie aj pacienta. Vieš, oni sú schopní v období mánie spávať 2-3 hodiny denne a fungujú ako zajko duracelko, ako na raketový pohon. A v období depresie sú schopní vôbec nevychádzať von.Takže by som si tipla skôr na nejaký problém, ktorý ju tak stresuje, že jej predráždená a vyčerpaná psychika reaguje prudkými výkyvmi nálad a ona ich už proste nedokáže ovládať. Možno by jej pomohlo len sa vyrozprávať a vyplakať. Aj to je úľava. Ale neviem podrobnosti takže bohužiaľ. A každopádne nie som odborník. Tu je každá rada dobrá.:)
tatramat
07.06.09,19:43
A čo ak tabletky riešia iba následok, ale príčina nemizne?

Nie som vyštudovaný doktor, ale keď už ste otvorili túto tému, čo keby ste cvičili tai-chi.


pomôžem si:
Tai chi je hlavne pre ľudí, ktorí hľadajú. Pre tých, ktorí hľadajú seba a snažia sa pre to sami niečo urobiť. Je pre chorých, ktorí hľadajú niečo čo im pomôže a pre zdravých, ktorí si chcú zdravie udržať, pre tých, ktorí chcú pokojne a zdravo žiť.

Tai chi pomáha harmonizovať životnú energiu v tele, ak je zablokovaná v tele, tak nastávajú problémy. Najskôr duševné, potom fyzické.
Nájsť v rovnováhu , to je to čo, ľuďom chýba.
wegamizi
11.06.09,05:05
Väčšinu času je smutná alebo až zúrivá.Normálne hľadá vo svojom okolí do čoho sa pustiť.Všetko jej vadí a vyhľadáva dôvody na hádanie.Dobrá nálada je skôr zriedkavosťou.Vytvára sa dusno v ktorom sa veľmi zle pracuje a na pracovisku predsa prežijeme väčšinu týždňa:mee:

Kedze ide o pracovne vztahy, trocha teorie:

Stresovaný človek sa môže stať úzkostlivým, podráždeným, depresívnym strácať sebadôveru, mať horšie vzťahy s kolegami a pracovné výsledky. Prieskumy ukazujú, že v organizácii, kde vládne stres, je nízka morálka práce a zlé pracovné vzťahy.
Ak človek nemá dostatočné schopnosti a extrémne túži po úspechu, väčšinou sa menej pozerá na ostatné hodnoty, a preto neinvestuje napríklad do nezištného vytvárania priateľských vzťahov.
Symptómy pracovného stresu, ktorým je potrebné venovať pozornosť:

* zmeny nálady alebo správania, napríklad, problémy s kolegami, podráždenosť alebo nerozhodnosť, prípadne problémy s pracovným výkonom
* pocit, že si neviete poradiť alebo zvládnuť pridelené úlohy
* konzumácia väčšieho množstva alkoholu alebo cigariet, prípadne užívanie nezákonných drog
* zdravotné problémy, napríklad, časté bolesti hlavy, nespavosť a tráviace problémy.

Myslim si ale, ze aj povahove crty, styl zivota a vek cloveka zohraju velku ulohu v jeho spravani k okoliu.
2009
11.06.09,07:00
danushka ,janomila ste zlaté že sa mi snažíta pomôcť.Ide o moju známu. robíme v rovnakom objekte ale ona zastáva inú funkciu.jeden den je ako cukor,milá a usmievavá.Na druhý den príde a bez dôvodu šteká na všetkých okolo a je strach sa k nej ozvať.Vtedy len zazerá.Neviem ako by zareagovala, keby jej niekto čoby len naznačil, že nie je všetko v poriadku.To by snad explodovala.

Toto čo opisuješ nevyzerá na mánio-depresiu. Moja mamička ňou trpí /a mal ju aj herec Kopecký/. Sú obdobia keď je človek úplne na dne a vtedy si nevie ani umyť zuby. Potom má obdobia...... neviem ako to nazvať eufórie? Bez liekov sa to nedá zvládnuť. Aj správne nastavenie liekov trvá určitý čas. Moja mamina ale odmieta posledné roky psychiatra takže je to s ňou naozaj zlé. Nedokáže si ani navariť. Je absolútne závislá od otca a nás detí. Táto choroba sa nesmie podceňovať. Lebo to nie je smútok ani zlosť. Je to niečo čo sama nezvládneš.