anonym222
07.06.09,08:08
Zdravím. Aké máte skúsenosti s hmoždínkami do YTONG-u?
Potrebujem zavesiť kuchynskú linku na YTONG 70mm. Viem že to nie je veľa, preto to chcem uchytiť čo najlepšie. Aké hmoždinky, resp. aký spôsob montáže linky na tento YTONG by bol najvhodnejší? Existujú nejaké špeciálne hmoždinky na tento materiál? Bolo by vhodne do diery s hmoždinkou dať aj nejaké lepidlo?
ROBIN111
07.06.09,10:28
Špeciálne hmoždinky samozrejme existujú.
http://www.fischer-sk.sk/PortalData/2/Resources/fixing_systems/products/_docs/GB.pdf
http://data.xella.sk/napisali/stavebne_materialy_5_2007.pdf

Treba dať pozor na nosnosť.
Pre vyššie zaťaženie bude lepšie použiť chemické kotvy
kepipo
07.06.09,20:21
Použi kovove hmoždinky na porobeton to bude stačit ja ich použivam a su dobre.
dusanh174
09.06.09,14:25
ja mam taku skusenost, ze časom sa hmoždinky uvoľnia, najma častým používaním nábytku. zatvaranie dvierok nešetrným spôsobom = otrasy. nevravim, že mi vypadli ale veľmi pevne to nbolo.. v druhom byte keď som robil jadro tak som z druhej srany ytongu vložil 4 plocháče asi 15x15 cm s navarenou skrutkou, ktorá išla cez stenu. Tie plocháče prišli pod obklad kupeľne. a na druhej strane som na tieto plocháče osadil kovový plocháč asi 8 cm široký, kde tieto skrutky boli v hornej časti nad urovňou skriniek a v dolnej časti boli dierky, tak ako boli otvory v skrinkách. Tam som dal 8mm skrutky a na ne som priskrutkoval skrinky. To že ten plocháč a skrutky odnášali skrinky od steny mi prišlo vhod, bo dolu som mal obklad, ktorý tiež odnášal skrinky od steny.. aspoň sa to vyrovnalo do váhy.
IgyPop
10.06.09,06:48
Len pripomeniem - pri vrtaní do ytongu a pod mat. vypnút príklep na vrtacke!
alojzo
10.06.09,08:40
pri zhotovení otvoru pre hmoždinku nepouži vrtačku ale si zhotov z roxoru cca 30 cm hrot a kladivom búchaj po ňom z nasledovným pootáčaním.Tým zhutníš otvor-pretože ytong je pôrovitý.Mám to odkúšané.Priemer roxoru daj o 2mm menší ako je hmoždinka.
anonym222
11.06.09,18:42
Ďakujem za všetky rady, už som to urobil. Použil som skrutku a na druhej strane som dal menší plech, ktorý som trochu zapustil pod omietku. Do diery som dal trochu lepidla Herkules. Dúfam, že to vydrží. Skrinky som ešte nezavesil.
Raz som do Porfixu hrúbky 150mm podobným spôsobom zavesil 80l bojler, a drží mi celkom dobre.
sojer
21.08.12,07:34
porfix je trošku tvrdší materiál ;) ale bojler by som nemal odvahu na to zavesiť. ked som vešal ja bojler (horizontálny) tak cez 30cm stenu z pálenej tehly som dal závitové tyče. zicher je zicher :)
inak do Ytongu používam tie kovové hmoždinky, mám na nich zavesenú polovicu horných kuchynských skriniek a zatial som nemusel žiadnu dvíhať zo zeme :cool:
alltracboy
21.08.12,08:17
ja zatial pouzivam tieto. Su o dost lacnejsie ako fischer. http://www.ekotherma.sk/cz/spoj_mat/spoj_mat9/Porob_plast_hmozd_v.jpg

na skrinky ju asi vytocim, namocim do sadry a zatocim nazad. Mozno to bude pevnejsie.. Pri probetone by podla logiky mali ist na tazke predmety dlhe hmozdinky s vacsim priemerom a vyraznym zavitom.