11jitka
07.06.09,11:49
V rámci dohodovacieho konania sme ako ZŠ s právnou subjektivitou získali koncom roku 2008 od MŠ SR sumu finančných prostriedkov, ktoré sme žiadali v súvislosti s haváriou vodovodu. Havária sa nakoniec nekonala, havarijný stav nenastal . Z Krajského školského úradu nás uistili, že tieto získané peniaze môžeme presunúť a v rámci prevádzky použiť aj na niečo iné, čo potrebujeme. Tak sme za ne vybavili 3 triedy školským nábytkom. Za to ma ako riaditeľku školy starosta sám / bez súhlasu školskej rady/ odvolal z funkcie - že som porušila finančnú disciplínu.Mal na to právo ? Poznámka : peniaze nám neposkytol on- zriaďovateĺ, ale štát.
Sojka 007
08.06.09,05:18
Mali ste žiadať papier od KŠU na to, že tieto financie budú môcť byť použité na vybavenie tried. Nielen ústny dohovor, ten nemáte ako dokázať. Ak takýto papier máte, nemal starosta právo odvolať Vás. Ale v prípade, že papier nie je a tie peniaze boli účelovo určené na haváriu vodovodu, potom ste porušili rozpočtový zákon. Skúste to ešte na KŠU vybaviť. Veď už aj tak nemáte o čo prísť.Ak by ste to nechali tak a prišla by do školy kontrola, mohla by škola dostať pokutu. A nie malú.
11jitka
08.06.09,16:06
Dakujem, avšak sú to peniaze v rámci prevádzky a tie sa nemozu presuvat z polozky na polozku ??? To znamená z polozky havarie na polozku vybavenie interieru ? Moja ekonomka tvrdi, ze je to mozne, tak ako som si to po telefone zistovala na KŠU. Takze neviem. Ja som totiž so starostom v sudnom konaní- lebo žiadosť o tie financie aj so zdovodnením podpisoval on, nie ja - riad. školy.
judita1971
08.06.09,18:55
keď ste dostali peniaze z KŠÚ , obec určite dostala k tomu papier, nebola tam účelovosť ? Je podstatné, čo tam je napísané, ak je tam daná účelovosť.
judita1971
08.06.09,19:24
uviedla si aj málo údajov ako ste dostali financie. Na aké smernice MŠ ste sa odvolávali, keď ste žiadali tieto finančné prostriedky.


ale v roku 2008 platila smernica č. 2/2007-R zo 7. februára 2007, ktorou sa určovali pravidlá a postup pri poskytnutí finančných prostriedkov zriaďovateľom škôl ne riešenie havarijných situácií. Nájdeš ju na stránke www.minedu.sk (http://www.minedu.sk) rezortné predpisy , predpisy z roku 2007. Ak ste žiadali a boli vám poskytnuté finančné prostriedky v zmysle tejto smernice ..... tak ťa nepoťeším....

článok 5 tejto smernice znie :

Záverečné ustanovenia

(1) Finančné prostriedky na riešenie havarijných situácií sa poskytnú zriaďovateľovi školy prostredníctvom príslušného krajského školského úradu podľa územnej pôsobnosti, do ktorej zriaďovateľ školy patrí. Tieto finančné prostriedky nemôžu byť použité na iný účel.

Ak ste podali žiadosť v zmysle tejto smernice, tak ma zaráža aj iná skutočnosť:
v zmysle tejto smernice : Náležitosti žiadosti a postup zriaďovateľov škôl pri predkladaní žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na riešenie havarijných situácií
(1) Žiadosť zriaďovateľa školy obsahuje najmä
identifikačné údaje školy a jej zriaďovateľa,
podrobný popis vzniknutej havarijnej situácie a príčiny jej vzniku,
predpokladané nevyhnutné náklady v členení podľa článku 2 ods. 3,
výšku finančných prostriedkov, ktorú zriaďovateľ školy môže poskytnúť z vlastných zdrojov,
doklad, že objekt, v ktorom vznikla havarijná situácia, je majetkom zriaďovateľa a využíva sa na zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu žiakov školy,
odborný posudok revízneho technika, príp. iného odborníka spôsobilého vykonávať odborný posudok podľa charakteru havarijnej situácie.

Píšeš:
Havária sa nakoniec nekonala, havarijný stav nenastal . - prečo ste tie peniaze, ktoré sú účelové žiadali, keď havária nenastala.

11jitka - vopred ťa chcem upozorniť, že to píšem nezaujato, chcem ti len pomôcť, aby si vedela na čom si, možno ste žiadali v zmysle inej smernice, ale ak by na ZŠ vznikla havarijná situácia tak by som využila práve smernicu č. 2/2007. Zrejme ťa môj príspevok nepotešil, ale idem študovať smernicu o dohodovacom konaní.
11jitka
12.06.09,16:13
My sme určite nežiadali financie v zmysle Smernice 2/2007-R. Bolo to takto : Školy môžu v rámci tzv. dohodovacieho konania koncom roku požiadať MŠ SR /prostredníctvom KŠÚ/ o tzv. dofinancovanie. Môžeme žiadať o dofinancovanie miezd , prevádzky, alebo oboje. My sme žiadali o dofinancovanie miezd. Pracovníčka KŠÚ mi v telef. ponúkla aj dofinancovanie prevádzky, lebo im zostali peniaze a musia ich rýchlo rozdeliť školám. Navrhla mi sumu, ktorú mi kázala zapísať do kolonky údržba. Potom mi ešte kázala pod tabuľkou napísať stručné zdôvodnenie požadovaných súm - na mzdy aj na prevádzku. Do zdôvodnenia požadovanej sumy v kolonke údržba mi nadiktovala, že peniaze žiadame v súvislosti so vzniknutým havarijným stavom vodovodu, na čo som jej hned vtedy povedala, že haváriu vodovodu nemáme. Ona na to, že nevadí. Že potom tie peniaze môžeme minúť aj na niečo iné v prevádzke, na to, čo budeme potrebovať.
Preto sme zakúpili nábytok do tried, lebo inak by sme museli financie vrátiť štátu.
judita1971
12.06.09,16:24
My sme určite nežiadali financie v zmysle Smernice 2/2007-R. Bolo to takto : Školy môžu v rámci tzv. dohodovacieho konania koncom roku požiadať MŠ SR /prostredníctvom KŠÚ/ o tzv. dofinancovanie. Môžeme žiadať o dofinancovanie miezd , prevádzky, alebo oboje. My sme žiadali o dofinancovanie miezd. Pracovníčka KŠÚ mi v telef. ponúkla aj dofinancovanie prevádzky, lebo im zostali peniaze a musia ich rýchlo rozdeliť školám. Navrhla mi sumu, ktorú mi kázala zapísať do kolonky údržba. Potom mi ešte kázala pod tabuľkou napísať stručné zdôvodnenie požadovaných súm - na mzdy aj na prevádzku. Do zdôvodnenia požadovanej sumy v kolonke údržba mi nadiktovala, že peniaze žiadame v súvislosti so vzniknutým havarijným stavom vodovodu, na čo som jej hned vtedy povedala, že haváriu vodovodu nemáme. Ona na to, že nevadí. Že potom tie peniaze môžeme minúť aj na niečo iné v prevádzke, na to, čo budeme potrebovať.
Preto sme zakúpili nábytok do tried, lebo inak by sme museli financie vrátiť štátu.


myslím si, že to koncoročné dohodovacie konanie v roku 2009 nebolo účelové. bol navýšený rozpočet len na prenesené normatívne. Doklad o tom je na obci, lebo KŠU im posielajú oznámenia o úprave rozpočtu. Zajtra keď budem v práci, tak sa na to ešte mrknem, lebo aj mi sme dostali finančné prostriedky z koncoročného dohodovacieho konania a obec mi ofocuje oznámenia KŠU. sory zajtra až v pondelok.
11jitka
12.06.09,16:24
KŠÚ vôbec nevadilo, na čo tie peniaze použijeme. Vadilo to starostovi, ktorý závidí vlastnej škole rozpočet, závidel aj peniaze naviac získané v rámci dohodovacieho konania . Hnevá ho, že si z rozpočtu školy nemôže ponechať v obecnom rozpočte ani korunu. On totiž plánoval tú sumu, čo sme dostali akože na havarijný stav školského vodovodu , použiť na opravu obecného vodovodu. Avšak si potom zistil, že peniaze si ponechať na obci nemôže a musí ich poslať škole na účet. Ked zistil, že som kúpila žiacky nábytok, ma odvolal.Podľa mna aj právnika je odvolanie neplatné a preto to rieši súd.
judita1971
12.06.09,16:25
KŠÚ vôbec nevadilo, na čo tie peniaze použijeme. Vadilo to starostovi, ktorý závidí vlastnej škole rozpočet, závidel aj peniaze naviac získané v rámci dohodovacieho konania . Hnevá ho, že si z rozpočtu školy nemôže ponechať v obecnom rozpočte ani korunu. On totiž plánoval tú sumu, čo sme dostali akože na havarijný stav školského vodovodu , použiť na opravu obecného vodovodu. Avšak si potom zistil, že peniaze si ponechať na obci nemôže a musí ich poslať škole na účet. Ked zistil, že som kúpila žiacky nábytok, ma odvolal.Podľa mna aj právnika je odvolanie neplatné a preto to rieši súd.

Držím palce na súde.
11jitka
12.06.09,16:25
dakujem, budem sa tešiť.
11jitka
12.06.09,16:27
dakujem pekne. Ja zase prajem vela zdravia.
11jitka
12.06.09,16:34
Ďakujem, budem čakať.Zatiaľ ste ma potešili.....
11jitka
12.06.09,16:40
Áno, dobre píšete, v roku 2008 bol navýšený rozpočet na prenesené normatívne.....lenže nám obec zaslala iba písomnú informáciu, že obecné zastupiteľstvo na svojom zasadnutí schválilo úpravu - navýšenie rozpočtu o sumu............. na havarijný stav vodovodu. Žiaden prefotený papier z KŠÚ nám nezasla, ani kópiu uznesenia z obec. zastupiteľstva, iba ten informatívny výpis. Ja som to už brala tak, že obec robí obštrukcie a ženie ma do pasce.
Sojka 007
15.06.09,05:06
KŠÚ vôbec nevadilo, na čo tie peniaze použijeme. Vadilo to starostovi, ktorý závidí vlastnej škole rozpočet, závidel aj peniaze naviac získané v rámci dohodovacieho konania . Hnevá ho, že si z rozpočtu školy nemôže ponechať v obecnom rozpočte ani korunu. On totiž plánoval tú sumu, čo sme dostali akože na havarijný stav školského vodovodu , použiť na opravu obecného vodovodu. Avšak si potom zistil, že peniaze si ponechať na obci nemôže a musí ich poslať škole na účet. Ked zistil, že som kúpila žiacky nábytok, ma odvolal.Podľa mna aj právnika je odvolanie neplatné a preto to rieši súd.
Tak toto vysvetľuje všetko. Môžeš byť kľudná. Pravdu máš ty. Školám vážne dávajú peniaze na konci roka bez udania dôvodu a tá pani na KŠU Ti poradila najlepší spôsob ako ich získať. Starosta sa prerátal. Ale keďže je to Tvoj šéf, nemala by si si ho proti sebe poštvať. Skús za ním zájsť a slušne sa s ním porozprávať, vyjasniť si toto nedorozumenie. Veď na obci musí byť aj hlavný kontrolór, a ten má byť radcom obce. Nech to s ním prekonzultuje. Navrhni mu, že ak on stiahne odvolanie, stiahneš Ty žalobu. Ak už prišiel na svoju chybu tak s tým bude súhlasiť. A druhýkrát si naňho dávaj lepší pozor, aby vaša komunikácia bola dostatočná. Pre dobré vzťahy treba urobiť strašne veľa- najmä si vysvetľovať nedorozumenia skôr ako z nich nastane obrovský problém.Viem o čom hovorím, mám s tým už prax. Vieš naši poslanci by tiež najradšej minuli naše peniaze na niečo iné ako je škola, ale ja som ich presvedčila, že spolupracovať s nami sa im oplatí. Veď niet lepšej voličskej základne ako sú rodičia a starí rodičia detí, dokonca im dovolíme prisvojiť si zásluhy aj za financie, ktoré dal štát. Odvtedy nám prejde všetko čo navrhneme. Jediné čo urobíme je že ich pochválime na začiatku a konci školského roka.Keď nám dajú dotáciu z obce riaditeľka napíše poďakovanie do novín a na nástenky obce.Dokonca dali dotáciu na pobyt detí, tak som napísala poďakovanie ja ako rodič . Proste im robíme reklamu všade kde sa dá. A ver mi niet na svete starostu, ktorého by tento prístup nepresvedčil.:D:D:D Toto je jediný a najlepší spôsob ako si ho získať pre svoje ciele. Musí byť presvedčený, že je to najlepšie pre neho.:cool:
Sojka 007
15.06.09,05:16
Áno, dobre píšete, v roku 2008 bol navýšený rozpočet na prenesené normatívne.....lenže nám obec zaslala iba písomnú informáciu, že obecné zastupiteľstvo na svojom zasadnutí schválilo úpravu - navýšenie rozpočtu o sumu............. na havarijný stav vodovodu. Žiaden prefotený papier z KŠÚ nám nezasla, ani kópiu uznesenia z obec. zastupiteľstva, iba ten informatívny výpis. Ja som to už brala tak, že obec robí obštrukcie a ženie ma do pasce.
Toto je presne to o čom vravím. Máš problémy , lebo komunikácia medzi obcou a školou zlyhala. Veď ak nemáte havarijný stav vodovodu tak načo schvaľovali naň rozpočet.Veď je to nehospodárne vynakladanie peňazí. Vysvetli starostovi ako to na KŠU chodí , že oni navrhli uviesť havarijný stav. Snáď patrí medzi normálnych ľudí a nebude z toho robiť drámu. Inak fakt by ste mali použiť peniaze na to čo vám zastupiteľstvo odklepne. Takže radšej sa s ním skús dohovoriť podobrom.Ozaj a schválilo kapitálový alebo bežný výdavok na ten vodovod?