gridaZ
07.06.09,18:10
Chcela by som poprosiť či mi nevie niekto poradiť ako mam zaradiť bločky strojov ktore som zakupila z dotacie.Či podlieha dani a či sa môžu dať do nakladov.Ďakujem
grammatika
08.06.09,10:18
Z dotácie na začatie SZČ?
ak si to platila z pokladne = Výdavok ovplyvňujúci základ dane = prevádzk.réžia
áno podlieha to dani, ale keďže si dáš aj výšku dotácie do príjmov, tak základ dane je nulový.
dotácia sa zahŕňa do príjmu.
1. príjem dotácie na účet -PNZD a do záväzkov
2. to čo z neho kúpiš (bločky)- VOZD
3. preúčtovať použitú dotáciu (vo výške výdavkov, čo si znej kúpila)cez ID na POZD a znížiš záväzok
Ak ju celú neminieš a prenášaš do ďalšieho roka, tak ti zostane v záväzkoch časť z dotácie.

Skús použiť vyhľadávač, je tu veľa tém. Zadaj si dotácia a nájde Ti témy:
http://www.porada.sk/search.php?searchid=8451428
gridaZ
13.12.09,15:40
Prosim Vas a podlieha dotacia dani alebo nie.Lebo jedny hovoria ano druhy že nie.Mam už v tom zmätok.Ďakujem
Dav
13.12.09,17:31
Pokúsim sa vysvetliť, ako to je so zdanením dotácie.
Príjem dotácie je príjem nepodliehajúci zdaneniu.
Nákup strojov (alebo akékoľvek iné, schválené použitie dotácie), nemôže ovplyvniť základ dane. Jednu výhodu už podnikateľ má - dotáciu. Keby si od základu dane odpočítal nákup predmetov z dotácie, mal by druhú výhodu.
Preto je správny postup účtovania dotácie takýto:
1. príjem dotácie = príjem, neovplyvňujúci základ dane , napríklad 3.300,-€ , 9.12.2009
2. nákup zariadenia z dotácie= výdavok ovplyvňujúci základ dane, napr. 12.12.2009 ,1.100,-€
3.suma vo výške použitia dotácie v peňažnom denníku príjem ovplyvňujúci základ dane 12.12.2009, 1.100 €.

Výsledok : 2.200,-€ je zostatok - ešte nevyčerpaná dotácia, ktorá sa môže, ak to podnikateľ mal tak schválené, použiť v roku 2010.
Základ dane z dotácie : použitie : 1.100,- - čerpanie 1.100,- = 0 základ dane.

Každé ďalšie použitie dotácie sa zaúčtuje tak isto - koľko sa z dotácie zaplatí,ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, toľko sa zaúčtuje ako príjem ovplyvňujúci základ dane.
Čiže :
1. Dotácia nie je zdaňovaná
2.Čerpanie dotácie nie je odpočítané zo základu dane.
gridaZ
13.12.09,18:21
Ste zlata konečne som to pochopila.ĎAKUJEM