vemak
07.06.09,21:47
pekny den,chcel by som vas poprosit o radu com natriet drevo(smrek)na altanku, deckom ihrisku, zabradli...proste vsetko je vonku a vsetko drevo nove. Viem ze 2x proti skodcom, pliesnam...ale co potom. Jeden radi olej-druhy ze olej nevydrzi,dalsi ze namoriť, iny nalakovat.
Vie mi nekdo poradit? resp aj odskusanu znacku.
dakujem
kepipo
07.06.09,19:52
ja mam natretý štablon xyladekorom v dvoch vrstvách asi 4roky a je stale ako nový.
Vlado.s
07.06.09,20:37
Zdravím, no neviem či to je vhodné na altánok, skôr nie, ale keby si niekedy potreboval konzervovať drevo niekde na streche v garáži dajme tomu, tak odporúčam prepálený motorový olej. Na našom dome je strecha takto natretá už 15 rokov a ani len náznak nejakých problémov s rôznou háveďou.

Pre tých ktorí chcú namietať zdravotnú nezávadnosť upresňujem, že obytné miestnosti sú od strechy oddelené betónovou dekou.
kukučka
07.06.09,21:13
mimotemy nechcem zakladať novú tému, mňa by zaujímalo, či použitý motorový olej je lepší ako luxol a podobné nátery, alebo sa používa len preto, že je zadarmo?
Vlado.s
07.06.09,21:34
Neviem porovnať, u nás to bolo z dôvodu, že je zadarmo. Ale ako som písal, ani náznak nejakej hávede po 15tich rokoch. Takže asi je dobrý. Či?
bupi
07.06.09,21:36
Na detske preliezky a hracky radsej nedavat kadejake chemicke sajrajty ani natery proti plesniam a skodcom.
Doporucuje sa natierat zmesou lanoveho oleja, vcelieho vosku a terpentinu, ktory konzervuje a zaroven chrani proti plesniam a inym neduhom.Niekto vsak namieta, ze to nie je vhodne pre exterier, niekto tym natiera zruby. Tiez ma to zaujima.

http://www.kreidezeit.cz/index.php?clanek=29
branislavp
07.06.09,21:45
pekny den,chcel by som vas poprosit o radu com natriet drevo(smrek)na altanku, deckom ihrisku, zabradli...proste vsetko je vonku a vsetko drevo nove. Viem ze 2x proti skodcom, pliesnam...ale co potom. Jeden radi olej-druhy ze olej nevydrzi,dalsi ze namoriť, iny nalakovat.
Vie mi nekdo poradit? resp aj odskusanu znacku.
dakujem
Odporučila by som Ti poradiť sa s odborníkom v obchode farby-laky. Sú na to ekologické nátery-laky, ktoré nie sú škodlivé, sú kvalitné, ale drahé. Keď sa jedná o detské ihrisko, zábradlie určite nie je vhodný prepálený olej a luxol - sú to nanajvýš nevhodné a škodllivé nátery a to nie iba pre Tvoje okolie ale vôbec pre životné prostredie.
kabul
13.06.09,18:48
mam znameho, kt. strechy stavia cely svoj život, a sam si teraz stavia dom, a krov ničim nenatieral. Vraj je to len o tom aby niekto na tom zarobil, ochrana pred škodcami je účinná len vtedy ak sa to natiera každé 4 roky.....