ketums
08.06.09,09:00
Prajem pekný deň.
Viete mi niekto poradiť ako správne zaúčtovať doklady pri čerpaní PHm cez CCs?
Dostanem faktúru s rozpisom čerpania, na ktorej je ale daňovo uznaným nákladom, len poplatok. K tomu mi veľkodušne :D niekedy pohodia aj nejaké bloky z čerpačiek. Z banky odchádzajú korunky za faktúrku.
Ako to zaúčtujem správne?
Niekde som sa dočítala, že blooky prihodím k faktúrke a tak rovno ak mám všetky doklady zaúčtujem na 501 a 343 MD faktúru. Aj by sa mi to páčilo, prečo vyrábať zbytočne hafo dokladov. Ale je to metodicky správne? vyzerá to, že bude kontrola daňová... nepošle má správkyna s týmto účtovaním späť na školu?
Pomôžte, poraďte, kúpim vám pifčo.
Vďaka:)
KEJKA
08.06.09,07:33
bloky PHM sú faktúrou, Ak si zdokladuješ takto všetky položky na faktúre, urobíš vlastne súhrnný doklad, nevidím v tom zásadný problém. V praxi to však tak nefunguje, lebo nie všetky bločky máš, bloky predkladá šofér, väčšinou spolu s vyúčtovaním km - teda s knihou jázd. Zaúčtuješ predpis, DPH, spotrebu a faktúrou iba vyrovnáš predpis a doúčtuješ poplatok s DPH. Dôležité je - stanoviť si postup a dodržiavať ho.
ketums
08.06.09,08:08
bloky PHM sú faktúrou, Ak si zdokladuješ takto všetky položky na faktúre, urobíš vlastne súhrnný doklad, nevidím v tom zásadný problém. V praxi to však tak nefunguje, lebo nie všetky bločky máš, bloky predkladá šofér, väčšinou spolu s vyúčtovaním km - teda s knihou jázd. Zaúčtuješ predpis, DPH, spotrebu a faktúrou iba vyrovnáš predpis a doúčtuješ poplatok s DPH. Dôležité je - stanoviť si postup a dodržiavať ho.


Teda, mám zaúčtovať interným dokladom, bloky na 501,343 proti? 379? a toto potom vyrovnať ďalším interným dokladom? bude to takto správne?
Inak vďaka za radu :)
alušik
08.06.09,08:18
Aj u nás vo firme používame CCS karty. Áno, na faktúre je napísané, že prehľad nákupov neslúži ako faktúra, ale je to myslené len z pohľadu zákona o DPH. K týmto nákupom musíš mať totiž riadny bloček z registračnej pokladne, na ktorom je uvedené, že to bolo platené cez CCS kredit.
Tieto bločky si normálne popriliepam k rozpisu jednotlivých áut, ktoré sú prílohou faktúry. Zaúčtujem:
PHM 501
servisný poplatok (alebo aj rôzne poplatky, či iné príplatky za mapy a pod.) 518
DPH 343
a celú faktúru 321. A pri platbe potom 321/221. Netreba na to nijaký interný doklad.
Samozrejme, môže byť na tej faktúre ešte čokoľvek iné, podľa toho, akú máte zmluvne dohodnutú úroveň toho, čo môžu zamestnanci na čerpacej stanici cez kartu nakupovať.;)
ketums
08.06.09,08:20
vďaka Alena
KEJKA
08.06.09,12:34
Teda, mám zaúčtovať interným dokladom, bloky na 501,343 proti? 379? a toto potom vyrovnať ďalším interným dokladom? bude to takto správne?
Inak vďaka za radu :)
uviedla som možnosti, ale prikláňam sa k Alene.

Aj u nás vo firme používame CCS karty. Áno, na faktúre je napísané, že prehľad nákupov neslúži ako faktúra, ale je to myslené len z pohľadu zákona o DPH. K týmto nákupom musíš mať totiž riadny bloček z registračnej pokladne, na ktorom je uvedené, že to bolo platené cez CCS kredit.
Tieto bločky si normálne popriliepam k rozpisu jednotlivých áut, ktoré sú prílohou faktúry. Zaúčtujem:
PHM 501
servisný poplatok (alebo aj rôzne poplatky, či iné príplatky za mapy a pod.) 518
DPH 343
a celú faktúru 321. A pri platbe potom 321/221. Netreba na to nijaký interný doklad.
Samozrejme, môže byť na tej faktúre ešte čokoľvek iné, podľa toho, akú máte zmluvne dohodnutú úroveň toho, čo môžu zamestnanci na čerpacej stanici cez kartu nakupovať.;)
tiež to takto uprednostňujem.
nadika
09.09.09,08:28
Prosím Vás, čo je CCS?
karinke
12.09.09,10:48
Ahojte.

Aj my vo firme máme CCS. Osobne to účtujem následovne:

Bločky ktoré mi odovzdajú obchoďáci vždy na konci mesiaca zaúčtujem:

ID 501/213 - PHM
343/213 - DPH

Príde faktúra od CCS a tú zaúčtujem:

518/321 - nejaké poplatky súviace s kartou
343/321 - DPH s poplatkov
213/321 - PHM

Takto aspoň zistím, či mi na odpočet dali všetky bločky z tankovania (lebo 213-tka mi musí sadnúť na 0) Ak mi nedali všetky bločky, tak pýtam, alebo zosobním. Potom aspoň nemusím neskôr pátrať prečo mi napr. nesedia prejdené km s natankovaným množstvom PHM.

Firmu mám auditovanú a vraj to mám dobre.... Ale rada sa podelím o názor.