Yakaz
08.06.09,09:48
Zdravim vsetkych,

mam velmi zaujimavu situaciu a neviem ako v nej konat.
Pred mesiacom som predal pouzite vozidlo s najazdenymi 160 tis km,
auto sme skusali bolo plne funkcne, ziadny problem, drobne problemy sme uviedli do kupno predajnej zmluvy. Avsak teraz po mesiaci mi vola novy majitel ze na aute je zadrety motor a ze to vzniklo tym ze ja som dal do auta zly olej a ten vykrystalizoval cize mi tvrdi ze ja nesiem za tuto vadu zodpovednost, skoda je ovsem okolo 800 euro, auto bolo predane za 3100 po velkej zlave, takisto zaslal fotodokumentaciu kde je vidiet ze ten motor je zadrety a zniceny, kedze on ho nastartoval aj po tom ze pocul alebo videl ze motor rachoce a na takom zasiel do servisu, proste ho nedal odtiahnut. Samozrejme aj motor aj prevodovku som vraj ja predal zo skrytou vadou, ja som auto uzival 2 roky a nemal som ziadny problem co sa tohto tyka. Pravdepodobne sa ocitneme v sudnom konani, viete mi poradit coho sa mam drzat pripadne ake su moje prava z pohladu predavajuceho? Dakujem za vsetky reakcie!!!
viktorviktor
08.06.09,12:20
všetko záleži od toho čo a ako bolo napísané v kúpno predajne zmluve, od slov sa bude odvíjať všetko, netreba preto podceňovať riadne spísanie. Napr. ak tam bola takáto veta "Vzhľadom na vysoký vek automobilu a tomu primerane nízku cenu sa kupujúci vzdáva práva dané vozidlo reklamovať v prípade akejkoľvek závady alebo objavenej chyby." tak to je vesľmi dobre, mnoho zdaru.
hanelie
08.06.09,12:44
čisto technická otázka -
existuje servisná knižka a záznamy o výmene oleja? /
aký druh oleja sa používal ?
zadretie motora môže spôsobiť najskôr jeho nedostatok v motori -
Yakaz
08.06.09,15:47
v kupno-predajnej zmluve mam 2 body tykajuce sa tohto
3. Uhradením kúpnej ceny prechádza na kupujúceho riziko všetkých škôd spôsobených jeho prevádzkou.

a

2. Kupujúci prehlasuje, že bol riadne oboznámený s technickým stavom vozidla a vykonal skúšobnú jazdu v dĺžke približne 1 km. Zároveň prehlasuje, že technický stav vozidla zodpovedá skutočne najazdeným kilometrom a veku vozidla spolu so závadami, ktoré boli v čase podpisovania tejto zmluvy známe predávajúcemu aj kupujúcemu.
Oboznámené závady: prasknutý svetlomet, odlomená packa el.zrkadiel, nezapojený pager/alarm, git na pravej strane vozidla, ostane vid STK z 17.10.2007.

servisna knizka nieje, je to auto stare 11 rokov a ma 160 tis km ako vravim. Olej tam bol volvaline polosyntetika podla doporucenia serivsu. Kazdopadne teraz v servise mi povedali ze tam je zmiesany synteticky a polosynteticky olej a ze je zniceny, kedze ja som menil olej pol roka dozadu a najazdil som tak 4000 km neviem ako je to mozne ze je zniceny, jedine ak tam nieco dolial. kazdopadne on tvrdi ze som ja dal zly olej.
hanelie
08.06.09,16:04
Kazdopadne teraz v servise mi povedali ze tam je zmiesany synteticky a polosynteticky olej

a to ako zistili?
aj keby nastala taká situácia, motoru to nemôže uškodiť v takom rozsahu, že by sa zadrel motor,

bežne sa robí prechod z polosyntetického oleja /10W - na plnosyntetický - /5W - /rozdiel medzi týmito olejmi je v rozsahu pridávaných syntetických látok do základu - čím viac syntetických látok v oleji, tým je redší a skôr sa zahreje na prevádzkovú teplotu /

určité ťažkosti by mohol spôsobiť prechod z minerálneho /15W -40 /na plnosyntetický / 5W40, 5W30 ai.
kero64
08.06.09,16:20
Zmiešaný olej je jedna vec a zadretý motor druhá. Aj keby tam bol neviem aký olej, tak ten motor nezadrie. Aspoň nie hneď. Motor sa najskôr môže zadrieť absolútnym nedostatkom oleja alebo nedostatkom chladiacej kvapaliny, kedy sa motor prehreje a následkom vysokej teploty sa môže zadrieť. Prísť sa po mesiaci sťažovať, to sa mi zdá trochu pritiahnuté za vlasy. Ak by mu na aute tak veľmi záležalo, tak si olej nechá vymeniť hneď v servise a mal by istotu. A nie sa mesiac voziť. Pri kúpe si snáď aspoň skontroloval výšku hladiny oleja. Aj keby som kupoval auto od kamaráta, toto si skontrolujem. A ak ho tam vtedy bolo dosť, je jasné, že ho tam dolial on.
Yakaz
08.06.09,16:36
Hanelie - to bolo stanovisko servisa ze problem vznikol na zaklade tohto, ale mne ide skor o to ze ci naozaj moze z tohto vynit mna a dalsia vec je ze on to hadze na skrytu vadu, ako moze byt olej skryta vada ved toto je jeho povinnostou podla manualou pred kazdou jazdou skontrolovat nie? ja mam len z toho strasne zly pocit lebo nikdy som v takejto situacii nebol a citim sa ukrivdeny lebo som to auto predal len z dovodu stahovania sa, inak som ho uzival 2 roky a nemal som problem a on ma zrazu toto? Bojim sa ci nemoze ovplivnit znalecky posudok alebo tak nieco, ale vymenitelne tekutiny do toho spadaju? pride mi to blbe z toho ze teraz kupim na inzerat auto nalejem tam zly olej zodrem motor a poziadam ze ho chcem vymenit ze skryta vada, je v tomto nejako zakon postaveny? Dakujem vsetkym za reakcie
buchač
08.06.09,17:52
v kupno-predajnej zmluve mam 2 body tykajuce sa tohto
3. Uhradením kúpnej ceny prechádza na kupujúceho riziko všetkých škôd spôsobených jeho prevádzkou.

a

2. Kupujúci prehlasuje, že bol riadne oboznámený s technickým stavom vozidla a vykonal skúšobnú jazdu v dĺžke približne 1 km. Zároveň prehlasuje, že technický stav vozidla zodpovedá skutočne najazdeným kilometrom a veku vozidla spolu so závadami, ktoré boli v čase podpisovania tejto zmluvy známe predávajúcemu aj kupujúcemu.
Oboznámené závady: prasknutý svetlomet, odlomená packa el.zrkadiel, nezapojený pager/alarm, git na pravej strane vozidla, ostane vid STK z 17.10.2007.

servisna knizka nieje, je to auto stare 11 rokov a ma 160 tis km ako vravim. Olej tam bol volvaline polosyntetika podla doporucenia serivsu. Kazdopadne teraz v servise mi povedali ze tam je zmiesany synteticky a polosynteticky olej a ze je zniceny, kedze ja som menil olej pol roka dozadu a najazdil som tak 4000 km neviem ako je to mozne ze je zniceny, jedine ak tam nieco dolial. kazdopadne on tvrdi ze som ja dal zly olej.

Tak na základe tohoto si v podstate vonku ...
hanelie
09.06.09,07:21
ja mam len z toho strasne zly pocit lebo nikdy som v takejto situacii nebol a citim sa ukrivdeny
všetko je raz po prvýkrát - tak to ber ako skúsenosť do budúcna, aby si vedel riešiť podobné problémy - buď v kľude a nedaj sa ohúriť silnými rečami iných ľudí
Yakaz
09.06.09,10:37
Dakujem krasne, dneska ide pan za pravnikom no uvidime, rozpraval som sa s nim aj na normalnej urovni on sa citi nevinny a tvrdi ze je to skryta vada a ja za to proste odmietam niest zodpovednost, nuz uvidime ako to dopadne!! urcite dam vediet
Yakaz
10.06.09,07:57
troska som studoval medzitym zakon skryte vady a tak, ale je smutne ze nemame v zakone ohladom vymenitelnych tekutinach, pretoze on na mna podava obvinenie zleho oleja, ale za olej je zodpovedny majitel auta, naozaj nerozumiem ako sa toto vobec logicky da dat na sud.
Yakaz
12.06.09,06:04
dneska som sa dozvedel ze na sud ma pan zatial nedal ale auto opravuje s tym ze on ma chce dat na sud ohladom penazi ktore da do opravy dava to cele opravit v autorizovanom servise, tak som radsej dal podklady mojmu pravnikovi ak by k niecom takemu doslo aby bol nato pripraveny, kazdopadne smolou je ze teraz kedze on dal zarobit autorizovanemu servisu tak budu v sude svedcit na jeho stranu, ale pan auto nevybral a nepodal mi officialnu reklamaciu takze v tomto spravil chybu, no uvidime ako sa to bude, dneska budem mat postoj mojho pravnika tak som zvedavy