lucilali
08.06.09,11:05
Sprava bytu mi poslala vyuctovanie, kde je robeny prepocet pre platbu za studenu vodu 0,7345. Zmeni to skutocne spotrebovanych 77 m kub. na 210 m kub. Je mozne sa proti tomu nejak branit? Cim taketo straty vznikaju? dakujem L
Blankake
08.06.09,09:14
Tam je nejaká zrada, nie?
77 x 0,7345 = 56,556 (a nie 210)
Chobot
08.06.09,09:22
Sprava bytu mi poslala vyuctovanie, kde je robeny prepocet pre platbu za studenu vodu 0,7345. Zmeni to skutocne spotrebovanych 77 m kub. na 210 m kub. Je mozne sa proti tomu nejak branit? Cim taketo straty vznikaju? dakujem L

Neopísal si niečo zle z toho vyúčtovania?
lucilali
08.06.09,09:52
ojoj ano, pardon, je to 2,7345
lucilali
08.06.09,09:53
len snom by bolo, aby to bolo 0,.. :)
lucilali
08.06.09,09:54
mozem to reklamovat? resp. mozem ziadat o presetrenie - únik vody resp. dôvod vzniku rozdielu medzi centrálnym vodomerom a rozvodmi do jednotlivých bytových jednotiek, možnosť nefunkčnosti vodomerov jednotlivých vlastníkov, spôsob odberu vody), o každopádne o kontrolu fakturačného merača..
Chobot
08.06.09,10:13
mozem to reklamovat? resp. mozem ziadat o presetrenie - únik vody resp. dôvod vzniku rozdielu medzi centrálnym vodomerom a rozvodmi do jednotlivých bytových jednotiek, možnosť nefunkčnosti vodomerov jednotlivých vlastníkov, spôsob odberu vody), o každopádne o kontrolu fakturačného merača..

Čo sa dá robiť?

1. môžeš dať preveriť správnosť fakturačného merača - ak ale bude v poriadku, preverenie zaplatí bytovka.
2. ak fakturačný merač je v poriadku, treba zistiť, či niekde nie je únik vody z potrubia (napr. prasknuté s prasklinou priame niekde do kanalizácie).
3. ak sa nenájde ani únik, tak problém bude niekde u vlastníkov - buď odber na čierno, alebo zaseknutý pomerový merač.

Riešenia:

1. urobiť analýzu nameraného množstva fakturačným meračom a rozdiel medzi súčtom pomerových meračov (možno bol zle urobený súčet, že sa niektoré merače zabudli pripočítať). Čím menej pomerových meračov, tým väčšia chyba môže nastať pri nezapočítaní niekoľkých údajov.
2. urobiť analýzu nameranej vody jednotlivými domácnosťami - či spotreba zodpovedná nahlásenému počtu ľudí (ak by bola spotreba minimálna alebo nulová pri viacerých ľuďoch, tak je to podozrivé).
3. ak nič z toho nepomôže, navrhnúť vymeniť pomerové merača za novšie typy.
lucilali
08.06.09,12:05
no super, dik. Chcela som dat bodik, ale uz minule som Ta ocenila, tak ma do bodu nepusti :)
dakujem za rady, skusim to, len sa mi zda nerealne, ist proti tak velkej spolocnosti. ahojky dakujem
lucilali
15.06.09,10:52
Dobrý deň,
prišla mi odpoveď:

Správca po zistení nadmernej spotreby studenej vody postupoval nasledovne:

-požiadal VVS a.s v Prešove o zistenie možného úniku vody na vodovodnej prípojke,únik bol zistený pri vstupe potrubia do budovy v trávniku

-zabezpečil výmenu vodovodnej prípojky s najlacnejším riešením s využitím jestvujúceho potrubia ako chráničky

- o spôsobe opravného vyúčtovania rozhodnú vlastníci bytov na domovej schôdzi

Takze na schodzi sa predpokladam rozhodneme, v akej miere to kto za nas uhradi, niekto to zaplatit musi. Vieme sa tomu panecku nejak vyhnut? vsak to je kopa penazi..
dik za kazdu radu, o co sa da opriet. L
Chobot
15.06.09,11:14
Dobrý deň,
prišla mi odpoveď:

Správca po zistení nadmernej spotreby studenej vody postupoval nasledovne:

-požiadal VVS a.s v Prešove o zistenie možného úniku vody na vodovodnej prípojke,únik bol zistený pri vstupe potrubia do budovy v trávniku

-zabezpečil výmenu vodovodnej prípojky s najlacnejším riešením s využitím jestvujúceho potrubia ako chráničky

- o spôsobe opravného vyúčtovania rozhodnú vlastníci bytov na domovej schôdzi

Takze na schodzi sa predpokladam rozhodneme, v akej miere to kto za nas uhradi, niekto to zaplatit musi. Vieme sa tomu panecku nejak vyhnut? vsak to je kopa penazi..
dik za kazdu radu, o co sa da opriet. L

Dôležité je, či ten únik bol pred meračom alebo za meračom. Z uvedeného však vyplýva, že bol za meračom, lebo merač nameral spotrebu. V tom prípade bohužiaľ pre vás je to ako spotreba vody, lebo úniky za meračom patria už vlastníkom bytov. Takže uhradiť to musíte, aspoň máte výhodu, že únik sa odhalil a porucha odstránila, takže do budúcnosti by sa to už nemalo opakovať.

VY sa musíte dohodnúť, či to uhradíte každý byt v rovnakej čiastke, alebo podľa pomerovej spotreby. Odpustiť vám to vodárne na 99% neodpustia, oni tú vodu dodali.
lucilali
15.06.09,11:17
dakujem. Takze ostava 1 % nadeje ze nam to prejde :) za pokus to stoji, kazdopadne dam vediet, ako ma odbili :)) pekny den, vdaka chobot. L