iskander
08.06.09,12:37
Ma prosim Vas niekto skusenosti s trhlinami v betone na vrchnej deke? Zalievali sme putzmajstrom, vystuz zo zeleze bola klasicka - 12 roxor po 15 cm, a nad to 8 roxor po 30 cm. Problem je ze sme salovacie dosky pod zelezom nepoliali pred betonazou, a dalsi problem je ze pod 12 roxorom bolo ako podklad len 6ka roxor. Davali sme pod vystuz aj kusky polystyrenu, tie sa vsak uplne stlacili,tak sa teraz bojim ze to zelezo bude vytrcat zospodu. Takze neviem co mohlo tie trhliny sposobit, ale je ich fakt velmi vela - su sice tenke ako nit, ale su vsade. Tak sa teraz bojim ci mi to cele nepadne na hlavu. Este sme salovaciu kontrukciu nerozobrali, ideme az tento vikend?Mate s tymto prosim Vas niekto nejake skusenosti?Dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
08.06.09,13:21
Ma prosim Vas niekto skusenosti s trhlinami v betone na vrchnej deke? Zalievali sme putzmajstrom, vystuz zo zeleze bola klasicka - 12 roxor po 15 cm, a nad to 8 roxor po 30 cm. Problem je ze sme salovacie dosky pod zelezom nepoliali pred betonazou, a dalsi problem je ze pod 12 roxorom bolo ako podklad len 6ka roxor. Davali sme pod vystuz aj kusky polystyrenu, tie sa vsak uplne stlacili,tak sa teraz bojim ze to zelezo bude vytrcat zospodu. Takze neviem co mohlo tie trhliny sposobit, ale je ich fakt velmi vela - su sice tenke ako nit, ale su vsade. Tak sa teraz bojim ci mi to cele nepadne na hlavu. Este sme salovaciu kontrukciu nerozobrali, ideme az tento vikend?Mate s tymto prosim Vas niekto nejake skusenosti?Dakujem

Ťažko povedať bez obhliadky, alebo foto.
Ak ste dali výstuž ako má byť, a betón min. B 20, tak potom by to malo byť OK.

Doporučujem :

1. Odšalovať len časť, niektoré stojky nechať nedotknuté (príklad : každé 2m, alebo každú druhú radu a pod.).

2. Podľa bodu 1 po odšalovaní vymurovať nenosné priečky, ktoré budú vlastne držať už deku (podľa toho aj odšalovávať, aby sa dalo murovať).

3. Mimochodom odšalovať podľa bodu jedna možno už aj o 1 - 2 dni. Ak sa odšalováva celá deka tak až po 28 dňoch.



Ak bolo všetko v poriadku podľa PD, tak drobné pukliny nemajú vplyv.
Neviem či ste si roili betón sam alebo bol dodávaný.
Môžete to byť z rôznych dôvodov, napr. aj kamenivom. Ak sa jedná o viac pórovitý, môhol nasiaknuť viac vody (vápenec a pod., ale ten nemá čo v betóne robiť).



CIMOM
iskander
08.06.09,13:43
Dakujem,

Islo o beton z betonarky B20. Prave preto nechapem to mnozstvo puklin. Rozobrat by sme chceli konstrukciu v sobotu, cize to bude 22 dni po zaliati betonom..Mne tvrdili ze to tam musi byt 3 tyzdne,takze 22 dni. Hovorite ze 21 dni nestaci a pre istotu to tam est mame nechat par dni?Dakujem
chandler
08.06.09,15:13
naozaj sa odsalovat da uz skor ale treba nechat nejake stojky.
na hlavu to nepadne, ale ak nie je dodrzana krycia vrstva tak to moze robit take hnede flaky na stope.
220870
08.06.09,18:21
Prečo to chcete odstojkovať ,kam sa ponáhľate?Drobné vlásočnicové trhliny vznikajú takmer vždy v miestach kde je vrchná armatúra súbežne s prútmi.Tak ako písal CIMOM odstojkováva sa postupne .
iskander
09.06.09,07:54
Co tym myslite - subezne s prutmy?Subezne s roxormy?Lebo tie su aj vertikalne aj horizontalne..nerozoberieme to cele naraz,aj tesari nam poradili aby sme tam cast nechali.Ide my skor o tie trhliny. Hovorite teda ze to je v celku normalne ze su vlastne vsade?Neohrozuje to stabilitu?Rozmyslal som co moze byt dovodom,ci zla kvalita betonu(ide o B20 z certifikovanej betonarky),alebo o zle viazanie zeleza-bolo to podla porjektu,po 15 cm 12 roxory, ci fakt ze se nepoliali salovacie dosky vodou(ale stale pochybujem ze toto mohlo soposobit az takyto problem..)
chandler
09.06.09,13:50
nestresuj :) trhlinky ako nit nevadia :)

ak to mas zasalovane a nepotrebujes debnenie niekde inde tak to nechaj este tyzden, zbytocne sa s tym budete trapit.
zet07
09.06.09,20:37
Skusal si to obcas poliat vodou?
bocan111
11.06.09,08:43
robim dozor na stavbach a skoro vzdy su v betone pavucinove praskliny, ked sa chlapi na to vyprdnu a nekropia beton pocas vytvrdzovania/na statiku to ma pri RD minimalny vplyv, velke roppony su potom problem/...hovorym o velkych plochach/doskach/...hlavne aby ti netrcala armatura na spodu dosky...to ju potom radsej olep na hmozdiny PLS doskami 30mm a osietkuj...budes mat inac hnede flaky ako uz tu pisali...
p.mac
14.06.09,13:21
trhliny vzniknu vzdy, kvoli rychlemu vysusovaniu, priehybu a dotvarovania betonu. trhliny do 0,4mm su neskodne. Podoprete by ste to mali nechat min 28 dni, pretoze beton po tomto case dosiahne svoju stalost, inac este bude pracovat 4-5rokov, ale to iba minimalne. NIE JE TO STATICKA chyba ale iba vizualna.

:) vela stastia pri dokoncovani
220870
14.06.09,15:49
Dosky sa polievajú preto aby sa nelepili na betón.,tj aby sa ľahšie odšalovávali.Na 100% nepoliate dosky nemôžu za trhlinky.Nerobte si z tých trhliniek stres .Ani si nepamätám že by na niektorej deke neboli.Väčšinou za to môže riedky betón a rýchle vysychanie betónu v kombinácii s vysokou teplotou ovzdušia.12-ka roxor po 15 cm úplne postačuje.
KEJKA
14.06.09,20:37
ak mám na betonovej platni v strede priehlbinu, kde sa drží voda - podľa toho viem, že je tam nerovnosť max 3-4 cm, to sa dorovná neskôr poterom resp. inak? alebo je to chyba dodávateľa stavby?
chandler
15.06.09,07:30
je to chyba, ale nie nejaka strasna, dorovna sa to.
iskander
17.06.09,10:12
Ahoj, myslis 4mm - teda 0,4 cm? lebo 0,4 mm by bolo dost miniaturne..moja najhrubsia trhlina ma okolo 3 mm. Uz sme to rozsalovali, nastastie to nepadlo:-)Ale co sa mi nepaci je ze sme asi dobre nepodlozili roxory, kedze z dolu na viacerych miestach vytrcaju a pri otvoroch vidiet ze su velmi nizko-na spodku betonu, drzi ich asi len centimeter betonu...ze nam to nemoze padnut na hlavu?samozrejme boli ulozen cez nosne mury a este idu priecky,ale aj tak ma napada ci to bude pod tou dekou 100 percentne bezpecne?
p.mac
21.06.09,08:44
priecky nie su nosne steny a ani sa nedotykaju zdola k stropu. no kde ti niekde vytrca roxor, no co uz , ale padnut by to nemalo, vlastne ta vrstva betonu pod roxorom je kvoli poveternostným podmienka- vlastne chrani roxor. Ak su tam spravne prierezy roxorov, tak to padnut nemoze. ta 3mm trhlinka nie je problem, lebo je urcite z rychleho vysusovaniu betonu.
Miloš Mičega - CIMOM TN
21.06.09,12:58
Ahoj, myslis 4mm - teda 0,4 cm? lebo 0,4 mm by bolo dost miniaturne..moja najhrubsia trhlina ma okolo 3 mm. Uz sme to rozsalovali, nastastie to nepadlo:-)Ale co sa mi nepaci je ze sme asi dobre nepodlozili roxory, kedze z dolu na viacerych miestach vytrcaju a pri otvoroch vidiet ze su velmi nizko-na spodku betonu, drzi ich asi len centimeter betonu...ze nam to nemoze padnut na hlavu?samozrejme boli ulozen cez nosne mury a este idu priecky,ale aj tak ma napada ci to bude pod tou dekou 100 percentne bezpecne?



Za predpokladu, že pod tou dekou bude vnútorný priestor je to OK. Následna omietka stropu armatúru zakryje. Staticky to nemá okamžitý vplyv, ide o konzerváciu kôli hrdzaveniu (oslabovaniu profilu).
Ak sa nebude robiť omietka, ale podhľad, treba obnažené roxory "schovať" minimálne cementovým mliekom. Existujú na to špeciálne nátery.

K tomu koľko pracuje betón dodávam, že je to až 10 rokov. Toto obdobie človek svojou činnosťou prakticky neovplyvní. Sú to také zmeny ako zmršťovanie, alebo vysiachanie pórov bez toho v akom prostredí betón je a pod. Podstatný vplyv to má pri nosných konštrukciách mostov a nie pri RD.

CIMOM


priecky nie su nosne steny a ani sa nedotykaju zdola k stropu. no kde ti niekde vytrca roxor, no co uz , ale padnut by to nemalo, vlastne ta vrstva betonu pod roxorom je kvoli poveternostným podmienka- vlastne chrani roxor. Ak su tam spravne prierezy roxorov, tak to padnut nemoze. ta 3mm trhlinka nie je problem, lebo je urcite z rychleho vysusovaniu betonu.


K 1. tmavému :
- priečky nie, že sa majú dotýkať stropu, ale podľa technologického postupu sa musia aj "kailovať", teda zafixovať voči stropu; má to vplyv na ich statiku nakoľko sú samonosné (nielen vertikálne ale aj horizontálne) - môžu pod horizontálnym tlakom padnúť
- u priečok dokončenie po strop má vplyv aj na protipožiarnu odolnosť

K 2. tmavému :
- spodná vrstva betónu pri ŽB doske (krytie) nemá vpylv len na poveternostné podmienky, ale aj na samotnú nosnosť dosky;spodná armatúra je väčšinou namáhaná tlakom a najmä ťahom a jej obbetónovanie má svoj význam
iskander
21.06.09,19:31
Dakujem za odpovede.Teda zo vsetkych odpovedi vyplyva ze mozem kludne spavat, na hlavu mi nemoze padnut ani zelezo napriek vytrcaniumani beton napriek znacnemu popraskaniu. Dovolil by som si este jedno otazocku znalcom betonu. Deku na pristavbu sme betonovali vo stvrtok, a tehly mam objednane na utorok,teda beton bude v tu dobu schnut 5 a pol dna. Otazka je ci mozem tehly(asi 18 paliet) bez obav polozit na tu podsalovanu deku,alebo to mam dat radsej vedla?Vedla to zabera dost miesta,a nie je to proakticke ani pri murovani. Ale ci to ten beton po 5 dnoch vydrzi...dakujem
branislavp
21.06.09,19:57
Dakujem za odpovede.Teda zo vsetkych odpovedi vyplyva ze mozem kludne spavat, na hlavu mi nemoze padnut ani zelezo napriek vytrcaniumani beton napriek znacnemu popraskaniu. Dovolil by som si este jedno otazocku znalcom betonu. Deku na pristavbu sme betonovali vo stvrtok, a tehly mam objednane na utorok,teda beton bude v tu dobu schnut 5 a pol dna. Otazka je ci mozem tehly(asi 18 paliet) bez obav polozit na tu podsalovanu deku,alebo to mam dat radsej vedla?Vedla to zabera dost miesta,a nie je to proakticke ani pri murovani. Ale ci to ten beton po 5 dnoch vydrzi...dakujem
Určite by som to po 5-tich dňoch schnutia betónu neriskla. Nechaj to poriadne vytvrdnúť, vyzrieť asi tri týždne. neriskuj, aj keď to máš podšalované.
kyblik
22.06.09,03:28
Beton po 3-4 dnoch je na 70% vytvrdnuty. Po 5-tich dnoch by som tam par paliet polozil - bez problemov. Ak ich dobre rozlozis - na nosne mury a nedas tam prilis velku vahu, nemal by byt problem.
Miloš Mičega - CIMOM TN
22.06.09,07:37
Určite by som to po 5-tich dňoch schnutia betónu neriskla. Nechaj to poriadne vytvrdnúť, vyzrieť asi tri týždne. neriskuj, aj keď to máš podšalované.


Po dvoch dňoch som dal povolenie na položenie paliet na strop v mieste, kde bol podstojkovaný.


CIMOM
iskander
22.06.09,07:50
po 2 dnoch?Vau..a predpokladam ze ti to nepadlo alebo neporaskalo..a dal si to hocikam kde to bolo podstojkovane alebo len na miesta pod nosnou stenou?
Miloš Mičega - CIMOM TN
22.06.09,13:58
po 2 dnoch?Vau..a predpokladam ze ti to nepadlo alebo neporaskalo..a dal si to hocikam kde to bolo podstojkovane alebo len na miesta pod nosnou stenou?

Na stavbe 92 b.j. sme robili čo týždeň, to jedno poschodie.
Jedno poschodie vrátane muriva (všetkých aj priečok), debnenie vencov a dosák, armovanie a sobota nedeľa betónovanie. A tak dokola. Na druhom a ďalších pribudlo aj odšalovanie spodnej dosky. Boli sme na 7 poschodní a na všetkých poschodiach zostali len stojky nepravidelné umiestnené (vybraté boli tak, aby sa dalo murovať). Pri tom siedmom už neboli ani dole.
Za uvedené ručím. V tej bytovke bývajú dodnes - od 1994.



CIMOM
iskander
28.06.09,15:17
Ahojte.

Posielam fotky o tych trhlinach o ktorych bola rec. Velmi pekne by som poprosil expertov aby si ich pozreli,kedze este stale nie som kludny. Ked prsi, tak zo spodku kvapka voda ako diva, a presne pod tymi prasklinami ktorych je neurekom...je to normalne?alebo mam zavolat statika aby mi to cele pozrel?Fakt ma to totiz znervoznuje...dakujem pekne za odpoved
maldzo
28.06.09,17:25
Klasická výstuž začína pôsobiť až po vzniku trhlín. Aký je smer trhlín?
iskander
28.06.09,17:33
ahoj,nechapem co tym smerom trhlin myslis.Ako vidiet na fotkach je ich neurekom, problem vidim v tom ze niektore vidno aj zo spodku-aj ked len tenke ako vlas,ale vidno ich a presiakaju velmi intenzivne...
iskander
30.06.09,08:02
Experti betonu,tak nic?Hovorite ze je to v poriadku a nemam sa uz znepokojovat?
chandler
30.06.09,12:11
podla mna je to ok.

akoze ta to nezabije :) nie ze by to bolo kvalitne spravene :)
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.06.09,12:23
Ahojte.

Posielam fotky o tych trhlinach o ktorych bola rec. Velmi pekne by som poprosil expertov aby si ich pozreli,kedze este stale nie som kludny. Ked prsi, tak zo spodku kvapka voda ako diva, a presne pod tymi prasklinami ktorych je neurekom...je to normalne?alebo mam zavolat statika aby mi to cele pozrel?Fakt ma to totiz znervoznuje...dakujem pekne za odpoved

Nie som expert, ale uvediem svoj názor.

Pukliny majú úplne nelogické rozloženie. Nie sú v žiadnom pravidelnom smere podľa armatúr.
Podľa všetkého betónová zmes bola nekvalitná. Nedá sa povedať, či bola použitá zlá frakcia, alebo cement. Určite je nekvalitná aj práca. Neviem ako sa vybrovalo, ale zatretie povrchu je ako keby sa robila spodná doska aj to pod asfalt.
Spodné pukliny vykazujú prasklinu po celom priereze dosky.
Neviem, ako sa bude pokračovať v stavbe ďalej, teda čo je v PD, ale doporučujem :

Jednoznačne prizvať statika, najlepšie toho, čo projektoval strop. Ten musí zvážiť, čo naprojektoval. Prítomní by mali byť aj ľudia, čo sa podielali na viazaní armatúr.
Statik musí navrhnúť riešenie. Pravdepodobne doporučí priečky pod stropom zosiliť, napr. zo 100 mm na 150 alebo niekde až na 200 mm.
Neviem či na začiatku tejto témy je uvedené, odkiaľ bol betón, ale ak z betonárky, tak doporučujem hneď reklamovať a vyžiadať si vzorku z toho dňa.

Ja by som so stropom nad svojou hlavou nežartoval.


CIMOM
iskander
30.06.09,12:35
no to si ma poriadne nastrasil..hlavne ze vsetci hovoria ze je to velmi popraskane ale ze je to ok, lebo co uz stym teraz urobia. Podla mna to ze som polieval len prve 4 dnia len 1 denne to nemohlo sposobit. Kedze pristavbu som polieval denne 2 krat a predsa popraskala. Ale nie az takto. A este som si vsimol ze ti nasi murari nespojili vnutorne nosne mury s obvodovym murivom. To je primitivna chyba, len aby nam potom aj na boku nepopraskali steny. To je na tom najhorsie ze stym uz niec nemozeme robit. Projektant hovori ze sa nemame bat, ze nam to na hlavu kvoli zelezu padnut nemoze. Ale ja si chcem byt isty ze je to ok. Vzorku si mozeme vypitat aj spatne?Beton bol z betonarky s certifikatom. Co tym vibrovanim myslis?Pustali nam to zo zeriavu, my sme s tym nic nerobili len napustili na zelezo. Zelezo bolo viazane podla projektu,kazdych 15 cm, takze to by malo byt ok.ja uz fakt neviem co s tym
chandler
30.06.09,12:40
bud si isty ze to nepadne, ak je to dobre navrhute tak to nepadne. max sa ti strop prehne viac ako by sa mal.
takze projektant (stavar alebo statik? ) hovori ze je to ok. stavebny dozor co povedal?
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.06.09,12:45
1. To je na tom najhorsie ze stym uz niec nemozeme robit.
2. Projektant hovori ze sa nemame bat, ze nam to na hlavu kvoli zelezu padnut nemoze.
3. Vzorku si mozeme vypitat aj spatne?
4. Co tym vibrovanim myslis?

1. Môžeš. Spraviť opatrenia, napr. ako som uviedol.

2. Projektant to dal na papier ? Je statik ? Čo udrží železo?
Ten betón je v mieste pukliny tak, že celú váhu deky držia len prúti bez spolupôsobenia betónu.

3. Áno, určite.

4. Betón sa musí po naliatí do debnenia uvibrovať, najmä nosné konštrukcie. Má to vplyv na jeho štruktúru. Daj si do zaváraninového pohára do plna čerešne a párkrát jemne buchni s pohárom o stôl. Budeš ho mať naplnený do cca 3/4. Asi tak pre porovnanie je princíp vibrovania betónu.


CIMOM
iskander
30.06.09,13:22
hmm. a to my nijaky majster asi nemohol povedat..pritom tam boli ludia co zaliali uz desiatky vrchnych diek. V zivote som nepocul ze by vrchna deka niekedy padla, ale hlavna je opatrnost. Nevie niekto nejaky kontakt na statika ktory by bol ochotny sa na to pozriet?Samozrejme nie zadarmo. Ludia na tomto fore tvrdili ze ak ide o praskliny do 4 mm, tak o nic nejde. A ani jedne nema viac ako 3 mm, vacsinou len 1 az 2 mm. A salovacia suprava bola vybrana uz pred 2 tyzdnami...
chandler
30.06.09,14:01
mal ti to povedat stavebny dozor, ktory ale asi nemas. a statika zavolaj toho co ti robil projekt.

ak sa bojis :) ak sa nebojis tak to nechaj tak :)
iskander
30.06.09,14:04
Projekt je z prodomu a nas projektant nie je statik. Ale je pravda ze tamnebol,asi nie je dostatocne plateny. Kebytze viem na 100 percent ze mi to nepadne na hlavu tak sa nebojim.Ale kedze ide o vela, tak je lepsie sa bat ako sa zlaknut.Lenze nie je lahke najst statika ktory by sa na to uz teraz pozrel
chandler
30.06.09,14:12
pozri www.sksi.sk zoznam autorizovanych inzinierov a vyber si tam šamorin. a potom ich uz musis iba ukecat aby sa prisli pozriet
iskander
30.06.09,14:30
ahoj, no skusam hladat, ale nikto neberie. a tych statikov nie je vela. Ty si najprv povedal ze je to ok..zmenil si nazor?
chandler
30.06.09,14:36
podla mna je to ok, ale videl som iba fotky a neviem nic o tej stavbe, takze to nemozes brat uplne vazne.
ale dolezite je ze chces dobre spavat a to budes az vtedy ked sa tam pozrie statik a povie ze je to ok, nie? :)
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.06.09,14:38
podla mna je to ok, ale videl som iba fotky a neviem nic o tej stavbe, takze to nemozes brat uplne vazne.
ale dolezite je ze chces dobre spavat a to budes az vtedy ked sa tam pozrie statik a povie ze je to ok, nie? :)

Nič v zlom, ale prečítal si si aj ďalšie príspevky od foto.
Ta deka sa vôbec nevibrovala.
Stále je to OK ?



CIMOM
kyblik
30.06.09,15:23
Presne je to o tom co pise CIMOM. A aj chandler zmenil nazor ked sa dozvedel, ze deka nie je vibrovana - aspon tak usudzujem po precitani prispevkov. Na margo toho co si povedal - nikto pri betonovani nespomenul vibrovanie... :) Prepac, neviem aka vekova kategoria bola pri betonovani (60 r. a viac?) ale kedysi sa vela veci nerobilo, prip. robilo inak... To je ale na dlhu debatu.

Moj nazor: Ine je mat praskliny na uvibrovanom betone - ine na nevibrovanom, takze bezpodmienecne volaj statika.
iskander
01.07.09,04:46
hmm..no som z toho poriadne vedla.inac ano, vek ludi co sa v tom vyznali bol okolo 60 rokov. Podla Vas pomoze aj to ked na deku dam este kari siet 8*8 a 5 cm betonu?Problem je ze sme cez vikend mali robit strechu..a potom pripada do uvahy len rucne betonovanie, co zase pri 5 cm nie je az tak vela.Ale dufam ze to tymto len nezhorsim,kedze ked tamdam este beton tak zvysim zataz na tych 13 cm...volal som statikovi a povedal mu to cez telefon, najprv bol zhrozeny ze preteka, nakoniec ale povedal ze to podla neho nie je staticka chyba, kedze to je odsalovane uz 2 tyzdne a este to nepadlo, dodrzali sme to so zelezom, tak bol asi problem len so zlym osetrenim betonu, a to by nemalo sposobit staticke problemy. Samozrejme sa ale ukludnim len ked to ten statik pozrie osobe nazivo. Dakujem za rady, popripade ked mate kontakt na nejakeho statika ktory by bol ochotny sa na to aj pozriet by velmi pomohlo. Dakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.07.09,04:54
1. Podla Vas pomoze aj to ked na deku dam este kari siet 8*8 a 5 cm betonu?

2. volal som statikovi a povedal mu to cez telefon, najprv bol zhrozeny ze preteka, nakoniec ale povedal ze to podla neho nie je staticka chyba, kedze to je odsalovane uz 2 tyzdne a este to nepadlo,

3. Samozrejme sa ale ukludnim len ked to ten statik pozrie osobe nazivo. Dakujem

1. V žiadnom prípade, staticky to nemá význam.

2. Perfektná výhra, že to zatiaľ nespadlo!

3. Pozrieť je málo, relatívny kľud môžeš mať až keď to podpíše do stavebného denníka ako OK, alebo navrhne opatrenia.


Nič v zlom. Zbytočné je špekulovať a okolo toho rozprávať, treba konať.


CIMOM
iskander
01.07.09,05:19
Tym este to nepadlo som myslel ze kedze na to nebude posobit uz ziadna ina dodatocna sila, keby to bolo tak slabe, asi by sa ten stav za 2 tyzdne zhorsil. hore bude neobytna plocha, stolicka strechy bude na nosnych stenach a venci. Samozrejme treba konat, ale ked hovorite ze mopje riesenie urcite nepomoze tak fakt zostava len pridat nejake stlpy.Kedze rozobrat to nemozem ani sa to neda, sice by som to najradsej urobil, a statik mi hovoril ze na priecky sa nemam spolahnut-kedze nemaju zaklad a mali by sa robit tak aby sa hornej deky ani nedotykali - mali by zostat 3 cm, ktore by sa mali vyplnit penou, inac mozu neskor steny popraskat. Inac ak sa mozem spyta odkial sa v tom tak vyznate?Ste stavebny odbornik, alebo len z vlasnej skusenosti - myslim tym zo stavania vlastneho domu?
chandler
01.07.09,05:42
- to nadbetonovanie by viac uskodilo ako pomohlo
- jasne ze je chyba ze sa to nevibrovalo
- suhlasim ze tie priecky nepomozu
- najlepsie je zavolat statika nech sa pozrie, moze spravit nejake skusky co to znesie, pripadne sa vyplnia trhliny
- ak to nepadlo doteraz a uz sa to nebude viac zatazovat tak je to v poriadku
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.07.09,06:33
Tym este to nepadlo som myslel ze kedze na to nebude posobit uz ziadna ina dodatocna sila, keby to bolo tak slabe, asi by sa ten stav za 2 tyzdne zhorsil. hore bude neobytna plocha, stolicka strechy bude na nosnych stenach a venci. Samozrejme treba konat, ale ked hovorite ze mopje riesenie urcite nepomoze tak fakt zostava len pridat nejake stlpy.Kedze rozobrat to nemozem ani sa to neda, sice by som to najradsej urobil, a statik mi hovoril ze na priecky sa nemam spolahnut-kedze nemaju zaklad a mali by sa robit tak aby sa hornej deky ani nedotykali - mali by zostat 3 cm, ktore by sa mali vyplnit penou, inac mozu neskor steny popraskat. Inac ak sa mozem spyta odkial sa v tom tak vyznate?Ste stavebny odbornik, alebo len z vlasnej skusenosti - myslim tym zo stavania vlastneho domu?

K tejto téme už iba jedno.
Nepoznám riešenie základov a podkladného betónu.
Priečky bez základov pomôžu. Existuje aj možnosť rozloženia tlaku priečky na podkladný betón - napr. oceľová platňa.
Ja nie som projektant, ani statik, uviedol som svoj názor a plne si za ním stojím.

To, že už nebude žiadny tlak na strop je blb..ť. Konštrukcia stropu nie je namáhané len vertikálnym tlakom, ale aj horizontálnym, resp. ich mixom. Napr. pri nepravidelnom sadaní stavby to môže byť aj špirálovým.

Neviem, aká bude úprava stropu, ale ak klasická omietka, tak si treba nachystať materiál na vysprávky.
Ak sádrokarón, tak silikáty na vysprávky stykov, najme so zvislými konštrukciami.

STATIK a nič iné.

CIMOM
pi3ta
01.07.09,07:06
Tak najskôr ťa ukludním. Skôr ako doska padne, budeš mať čas utiecť a dokonca aj vykonať príslušné opatrenia aby sa tak nestalo. Ak sa ide ž.b. doska porušiť ohybovým namáhaním a nie šmykovým (90% dosiek, pri RD až 95%), tak pred kolapsom vzniknú masivné trhliny šírky aj desiatok mm a evidentý priehyb, takže rýchlo zistíš, že niečo nieje v poriadku.
Aké chyby pri betonáži si spravil už asi vieš. Ja pridám ešte dva postrehy, ktoré by mohli mať sa príčinu také masívne trhliny.
1. Z akej výšky si púšťal betón na debnenie? (hadica by mala byť ponorená v betóne ak sa dá)
2. Mohlo prísť po betonáži k poklesu stojek aj nepatrnému?

Teraz k tým opatreniam čo tu navrhuješ.
1. Nadbetonávka môže aj nemusí pomôcť, ak sa ju však rozhodneš spraviť tak nezabudni na spriahnutie oboch betónov.
2. Pridávať dodatočné podpery (steny, stĺpy, nosníky) je nebezpečné pokiaľ nemáš nad tými novými podperami dostatočnú výstuž v doske pri hornom povrchu. Pri stĺpe môže prísť aj k pretlačeniu. Takže tohto by som sa vyvaroval. Na to si zavolaj statika.

Ja to vidím takto:
1. Z hľadiska únosnosti by to malo byť o.k. (ale nevidel som na vlastné oči tak to ber s rezervou)
2. Z hľadiska používateľnosti - to o.k nebude, nakoľko trhliny výrazne znížia tuhosť konštrukcie a po čase vplyvom dotvarovania ti môže priehyb narásť až do neakceptovateľnej hodnoty (vizuálne ho budeš vnímať a nebudeš sa cítiť komfortne pod tou doskou)
3. Z hľadiska trvanlivosti korózii výstuže sám cítiš, že to o.k asi nie je keď ti preteká voda skrz. Časom môže toto viesť aj k porušeniu dosky a teda ohrozeniu únosnosti.

Moja rada nakoľko ide o novostavbu, ktorú budeš chceť pár desiatkov rokov užívať, tak tú dosku treba sanovať a zavolaj si na to odborníka.
kyblik
01.07.09,18:50
Tym este to nepadlo som myslel ze kedze na to nebude posobit uz ziadna ina dodatocna sila, keby to bolo tak slabe, asi by sa ten stav za 2 tyzdne zhorsil. hore bude neobytna plocha, stolicka strechy bude na nosnych stenach a venci. Samozrejme treba konat, ale ked hovorite ze mopje riesenie urcite nepomoze tak fakt zostava len pridat nejake stlpy.Kedze rozobrat to nemozem ani sa to neda, sice by som to najradsej urobil, a statik mi hovoril ze na priecky sa nemam spolahnut-kedze nemaju zaklad a mali by sa robit tak aby sa hornej deky ani nedotykali - mali by zostat 3 cm, ktore by sa mali vyplnit penou, inac mozu neskor steny popraskat. Inac ak sa mozem spyta odkial sa v tom tak vyznate?Ste stavebny odbornik, alebo len z vlasnej skusenosti - myslim tym zo stavania vlastneho domu?

Nuz hovori sa "nehas co nepali"... Mna to ale trochu pali takze odpoviem za CIMOMa. Precitaj si aspon par jeho prispevkov hoci v inych stavebnych temach...
iskander
02.07.09,05:46
Ahoj, neviem co tym myslis..tak ano, z tych pripevkov je vidiet ze sa v stavebnictve vyzna, hlavne z legislativnej stranky, ja len dufam ze teraz pravdu nema. Vcera to pozrel projektant a normalne mi vynadal ze robim zbytocne paniku, on sa uz bal ze to je nieco vazne-ze toto je uplne normalne a ze uz videl omnoho horsie praskliny s ktorymi nic nerobili...Ze to hocikedy podpise. Co ale este povedal je ze to musime podstojkovat ked chceme robit strechu, lebo ze vela prsalo a beton este pracuje, a moze sa stat ze sa hoybe strop a potom s tym uz nic neurobime. Ze ked to nepodstojkujeme v 2 radoch po 1,5 m, tak nam nic nepodpise. Az potom tam mozem dat co i len skridlu...takze tak. Neviem, ja som posielal fotku statikovi, povedal ze ked to bude vyzerat tak ze bude musiet prist tak pride buduci tyzden a pozrie to, maju nejaky pristroj na meranie pevnosti betonu a tak. Takze trosku som sa ukludnil,ale este nie uplne. Dakujem za vase rady
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.07.09,06:09
Ahoj, neviem co tym myslis..tak ano, z tych pripevkov je vidiet ze sa v stavebnictve vyzna, hlavne z legislativnej stranky, ja len dufam ze teraz pravdu nema. Vcera to pozrel projektant a normalne mi vynadal ze robim zbytocne paniku, on sa uz bal ze to je nieco vazne-ze toto je uplne normalne a ze uz videl omnoho horsie praskliny s ktorymi nic nerobili...Ze to hocikedy podpise. Co ale este povedal je ze to musime podstojkovat ked chceme robit strechu, lebo ze vela prsalo a beton este pracuje, a moze sa stat ze sa hoybe strop a potom s tym uz nic neurobime. Ze ked to nepodstojkujeme v 2 radoch po 1,5 m, tak nam nic nepodpise. Az potom tam mozem dat co i len skridlu...takze tak. Neviem, ja som posielal fotku statikovi, povedal ze ked to bude vyzerat tak ze bude musiet prist tak pride buduci tyzden a pozrie to, maju nejaky pristroj na meranie pevnosti betonu a tak. Takze trosku som sa ukludnil,ale este nie uplne. Dakujem za vase rady

Ukľudním ťa aj ja.
Inak dík za ocenenie.
Prečo sa to má podstojkovať ? Inak to nepodpíše ? - odporuje si
Deka by mala mať už svoju pevnosť. Zrenie je o niečom inom.


CIMOM
chandler
02.07.09,06:57
Tiez sa mi to podstojkovanie nezda. Betonovalo sa pred mesiacom, nie?
iskander
02.07.09,06:59
Podla mna to povedal len tak pre istotu...betonovalo sa uz pred 6timi tyzdnami. Nie je to sice statik ten nas projektant, stavebny dozor, ale je velmi prisny, nic sa mu nezda, a ked na toto povedal ze to podpise tak som sa z casti ukludnil. Aj ked ako hovorim, sto ludi sto chuti, bohuzial sa nezhoduju ani nazory stavebnych expertov.
chandler
02.07.09,07:27
jak ze sa nezhoduju? zatial si tam mal jedneho stavebneho experta :) ten zvysok co to betonoval boli len experti :)
kyblik
02.07.09,13:37
Ahoj, neviem co tym myslis..tak ano, z tych pripevkov je vidiet ze sa v stavebnictve vyzna, hlavne z legislativnej stranky, ja len dufam ze teraz pravdu nema...

Tazko radit niekomu, kto je presvedceny o svojej pravde...:rolleyes:



a normalne mi vynadal ze robim zbytocne paniku, on sa uz bal ze to je nieco vazne-ze toto je uplne normalne a ze uz videl omnoho horsie praskliny s ktorymi nic nerobili...

Vyborny sposob ako sa niekoho zbavit... prepac nelezal niekde pri vode...?:confused:

To podstojkovanie uz vobec nebudem komentovat...
iskander
02.07.09,13:57
Ludia,nestraste uz. O kolkych hornych dekach ste poculi ktore padli?Ja len hovorim ze ten clovek co pochodil uz stovky domov ako stavebny dozor a projektant, cize stavebny inzinier - nebude hovorit blbosti, hlavne nie ked svojim podpisom prevezme zodpovednost, a ked velmi rad zabrda aj do najmensich detailov - to znamena ze keby sa mu to nezdalo tak sam navrhne statika - takto prevzal zodpovednost. Kolki z Vas su ludia z praxe a videli naostro stavbu ineho domu ako vlastneho?hmmm?Bohuzial nei som presvedceny o svojej pravde, a preto k nam zajtra dojde statik - pozrie to a vypracuje posudok. A uvidime co povie on..
chandler
02.07.09,14:15
tak daj vediet potom co povie, nech sa poucime.
ja tipujem, ze povie nech sa skary opravia cementom (ak je to v pohode) alebo vusokretom (ak by sa to mohlo prehnut).
hlavne je ale ze budes moc v klude spat :)
kyblik
02.07.09,16:52
Ludia,nestraste uz. O kolkych hornych dekach ste poculi ktore padli?Ja len hovorim ze ten clovek co pochodil uz stovky domov ako stavebny dozor a projektant, cize stavebny inzinier - nebude hovorit blbosti, hlavne nie ked svojim podpisom prevezme zodpovednost, a ked velmi rad zabrda aj do najmensich detailov - to znamena ze keby sa mu to nezdalo tak sam navrhne statika - takto prevzal zodpovednost. Kolki z Vas su ludia z praxe a videli naostro stavbu ineho domu ako vlastneho?hmmm?Bohuzial nei som presvedceny o svojej pravde, a preto k nam zajtra dojde statik - pozrie to a vypracuje posudok. A uvidime co povie on..

Tak najskor sa pytas na nazor a potom... :confused:
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.07.09,19:26
1. Ludia,nestraste uz.
2. O kolkych hornych dekach ste poculi ktore padli?
3. Ja len hovorim ze ten clovek co pochodil uz stovky domov ako stavebny dozor a projektant, cize stavebny inzinier - nebude hovorit blbosti, hlavne nie ked svojim podpisom prevezme zodpovednost, a ked velmi rad zabrda aj do najmensich detailov - to znamena ze keby sa mu to nezdalo tak sam navrhne statika - takto prevzal zodpovednost.
4. Kolki z Vas su ludia z praxe a videli naostro stavbu ineho domu ako vlastneho?
5. hmmm?
6. Bohuzial nei som presvedceny o svojej pravde, a preto k nam zajtra dojde statik - pozrie to a vypracuje posudok. A uvidime co povie on..

1. Neviem kto tu strašil. Myslím, že každý uviedol svoj názor, verejne sa diskutovalo a ty si z toho vyber.

2. Ja o žiadnej, ale počul som a videl som ohnuté deky. Požiadaj o foto, možno to niekto vie zohnať.

3. Perfektne zobral zodpovednosť. Tvoja výhra. Kde budeš bývať ?

4. Neviem ako ostatní, ale ja som aj z praxe. To máš jedného. A ty ?

5. ?

6. To čo ti povie, je pravdepodobne tvoja vec.


Mimochodom :
Dal som si tu robotu a preposlal som tie tvoje foto jednému projektantovi z praxe. Čo mi povedal ? - Pozri si môj prvý príspevok po foto. K tomu čo som uviedol ešte pridal aj niečo naviac. Aj to, že tak rozmiestnené praskliny nevidel.

Ak ťa to poteší, tak povedal, že keby to videl môže určiť stav deky presne, ale to vie každý, že z foto sa to nedá na 100 %.


PS : Mám taký dojem, že budeš robiť to, čo sa ti tu poradilo hneď na začiatku – volať statika. Takže aspoň nejaký význam to malo.

!!! Bodaj by to bolo s tou dekou OK !!! držím palce


CIMOM
__________
iskander
03.07.09,05:09
Diky Cimom ze si si dal tu namahu,dobre vediet ze su tu ludia ktory chcu pomoct a su ochotny poradit aj bez prachov. Mozno to na fotkach vyzera horsie ako v skutocnosti je, dnes pride statik a pozrie sa na to, vypracuje posudok, a bud sa ukludnim alebo urobime potrebne opatrenia.Hlavne aby som konecne vedel na com som,kedze kazdy odbornik si tvrdi svoje-ale ako si povedal byvat tam budem ja. vdaka esteraz
iskander
03.07.09,15:21
No bol u nas statik a pozrel sa na to. Hovoril ze na 100 % vznikli trhliny vplyvom zleho osetrovania betonu, takze sa to bud malo polievalo(co je mozne-polial som to raz za den) alebo sa mala pouzit folia na prikritie. Povedal za na to vypracuje posudok,cim sa zaruci ze je strop v poriadku. Pytal som sa ho ci by sme nemohli otestovat pevnost betonu schmidtovym kladivkom, povedal ze je to uplne zbytocne a iba by sme vyhodili peniaze, kedze ide o certifikovany beton a vyzera uplne bezproblemov. Ze de o technologicku chybu a nie staticku. Aj zelezo je v poriadku, musi byt co najnizsie-tym lepsie drzi...Je to statik s 15 rocnou praxou, tak tomu by som uz konecne mal uverit,nie?A prenho by to bol len kseft mi robit dalsie testy, a predsa ma nenabadal. Takze tak, zase som nieco prestresoval,ale hlavna je bezpecnost. Dakujem za rady,lepsie je byt opatrny.
jaroslav33
06.07.09,06:08
Vdaka za vaše odpovede v sobotu som betonoval polievanie sa odflaklo a v mam take iste trhliny.taktiez som z toho nervozny.ale pomaly sa ukludnujem.škoda nieje nič horšie ako odflaknuta robota.
pivko
25.04.10,15:52
V utorok som betónoval deku , armovači povedali keď ukladali to hupovane železo že tam možu pristávať aj vrtulniky a betón som mal naozaj kvalitu od kamaráta B20 Betonpumpa+ vibrátor.Na deke sa ojavili trhlinky cca 1-2mm ale jedna ma znepokojuje nakoľko musí byť krížom cez celú vrstvu a dokonca v strede. Teraz som bol poliať a zistil som že cez tú prasklinu sa dostane voda /kvapka dole pod šalungom/ Je to O.K?
220870
25.04.10,17:33
Riedky betón sa tomu nadáva.Moc sa mi to nepozdáva že by to prasklo cez celú vrstvu.2mm trhlina asi ťažko.
pivko
25.04.10,18:19
Riedky betón sa tomu nadáva.Moc sa mi to nepozdáva že by to prasklo cez celú vrstvu.2mm trhlina asi ťažko.
Riedky nebol to som videl , prave ze sa im tazko roztahovalo a aj ho vibrovali, mozno som to prehnal v mm že 2 to niesu ale pretecie tadial cez tu prasklinku voda:mee:
220870
25.04.10,18:26
To nem dobre.Ešte som sa v praxi s ničím takým nestretol.Chcelo by to fotku.
alltracboy
26.04.10,05:57
beton nieje vodotesny :D
krvak
26.04.10,19:15
Pivko, podla toho, co som videl dnes u teba, Ani by som na to nemyslel. Ta deka fakt unesie aj vrtulnik :-) A mas tam uz palety a nespadlo, tak co.... :-) Vobec tu prasklinku neries, pripadne zalej cementom co rozrobis v hrnceku, nech ju nevidis :-)

PS: mne povedali ze na zakladoch mozem stavat kostolnu vezu :-)))
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.04.10,19:27
Projektant + zhotoviteľ (ak je), alebo stavebný dozor = výsledok rokovania do stavebného denníka, alebo nejaký záznam. Kto sa pod niečo podpisuje. Každý zodúpopvedný jednotlivec si zváži, čo podpisuje.


CIMOM
ciners
26.04.10,20:28
To, ze moze na strope pristavat vrtulnik je dobra hlaska. Ale poznam aj lepsiu: tie tvoje zaklady musia aj zemetrasenie vydrzat.
Len neviem, co je to platne, ked zbytok domu capne na hlavu. Tolko k vetam typu povedali mi :D
krvak
27.04.10,06:31
mimotemy
To, ze moze na strope pristavat vrtulnik je dobra hlaska. Ale poznam aj lepsiu: tie tvoje zaklady musia aj zemetrasenie vydrzat.
Len neviem, co je to platne, ked zbytok domu capne na hlavu. Tolko k vetam typu povedali mi :D

Mozno je prilezitost zbehnut do pivnice :D Pri zemetraseni fajn napad . ;)
alltracboy
10.05.10,09:34
ja mam deke beton este makky a uz sa tam robia trhlinky. polievat to nemozem, lebo voda robi dierky do povrchu. izolacia a poter to vyriesia :D
Lenka*1
10.05.10,09:43
Dakujem za odpovede.Teda zo vsetkych odpovedi vyplyva ze mozem kludne spavat, na hlavu mi nemoze padnut ani zelezo napriek vytrcaniumani beton napriek znacnemu popraskaniu. Dovolil by som si este jedno otazocku znalcom betonu. Deku na pristavbu sme betonovali vo stvrtok, a tehly mam objednane na utorok,teda beton bude v tu dobu schnut 5 a pol dna. Otazka je ci mozem tehly(asi 18 paliet) bez obav polozit na tu podsalovanu deku,alebo to mam dat radsej vedla?Vedla to zabera dost miesta,a nie je to proakticke ani pri murovani. Ale ci to ten beton po 5 dnoch vydrzi...dakujem

veeelmi sa ospravedlnujem, nejak sa mi podarilo zakliknut mimo temy.
rbezko
11.05.10,03:26
ked nemozes polievat, tak mozes zakryt foliou, aby sa voda nevyparovala rychlo. A vo velkom teple sa da pouzit aj chemia na spomalenie vyparovania
sexi1
20.07.11,16:47
Ahoj ISKANDER, ja mam tiež taký problém s popraskaným betonom na stropnej deke. Tebe to drží v pohode? Neprehlo sa ti to, resp., nerobia sa dalšie praskliny?
gerlach
21.07.11,15:46
kto ti robil armaturu ????? pekne ho pozdrav a tak isto statika .Ked davaš spodnu vystuž po 15 čisel tak aj vrchna vystuž musi byt po 15 čisel musia by presne nad sebou nie tak ako ty pišeš a ti vlasočnice môžu by aj tym že bol riedky beton
gerlach
21.07.11,15:57
Aha až teraz som si to poriadne prečital čo to vy ste tam vystrajali na tej deke pekne prepleskaj toho kto ti to robil .Polievat nemusiš akurat sa ti prilepia o beton.Aby som tomu rozumel 6 ku roxor si davat nemohol mohol si dat akurat tak 6 ku kari siet a ked si na to tresol 12 roxor a potom ešte 8 ku roxor .Roxori takich rozmeroch sa nepouživaju použivaju sa len kari siete .A nechapem načo si ti vlaste trepal polistyren na deku .Mal si tam dat styrodur alebo heraklit a deka sa ma rozoberat až po min .3 týždnoch .aj to len po určitych častiach ked si to zašaloval do doky alebo do peri ten kto to robil by mal vediet ako nato . ved toto čo tu pišeš je katastrofa to som ešte nepočul a ani nechcem videt
rados
21.09.11,17:48
zdravim, pred siestimi dnami som betonoval deku na pristavbe podkrovnej dvojgaraze a aj mne sa po niekokych hodinach objavili na povrchu tenke praskliny...rozpon stien je 6,1x6,1, hrubka deky podla projektu statika 16cm a vystuz fi12 kazdych 12,5cm v jednom aj druhom smere. beton je B25 z betonarky+pucmajster. vonku bolo max nejakych 27°C a deku som 3 dni polieval hned, ako sa dalo, niekolko krat denne. po precitani pripevkov som si spomenul, ze ked dosiel domiesavac, tak pred vysypanim betonu do pucmajstra, beton este riedili vodou, takze predpokladam a dufam, ze tie mikrotrhliny su len povrchove(po precitani tejto temy, ze voda preteka cez strop som sa nalakal) a vznikli z dovodu riedkeho betonu(nejak extra riedky ale nebol). jedni pisu, ze trhliny problem nie su, na inom fore zase, ze je to problem a tak dookola. trhliny zalejem cementom a dalej to riesit nebudem, iba ak by boli viditelne aj zospodu, po odsalovani stropu. na margo: za dva roky co rekonstruujem dom, som precital X diskusii(aj z vlastnej skusenosti)o X temach v stavebnictve, od zakladov pocnuc, cez zateplenie az po strechy a krovy,ale tak rozdielne nazory od odbornikov statikov, ci projektantov v niektoych aj banalnych veciach, som naozaj necakal....
marcuso
21.09.11,18:43
zdravim, osobne by som toho co prilieval vodu do domiesavaca poriadne sfukol, robi sa to sice bezne ale je to zakazane. Na to su specialne primesy ktore sa pouzivaju na riedenie betonu, ale kedze ide o uplne beznu stavbu tak je to v poho... Tych trhlin na povrchu sa nemusite bat, ak nebola doska zakryta aj nejakou foliou tak pri slnecnom pocasi sa tomu hadam ani neda vyhnut, ledaze by bola pouzita zase chemia-pri RD smiesne. Staci tie trhliny zaliat cementovym mliekom a vybavene. A co sa tyka tej dotrhanej dosky co bola spominana vyssie, tak ak by islo o narocnu stavbu tak by som dal taku dosku zburat pripadne doplnit lamelovu vystuz. Kedze ide o RD a neviem nic blizsie ako su rozmiestnene nosne konstrukcie tak je aj tazko sa vyjadrit. Urobit ale krytie vystuze inym zelezom a takym tenkym, tak to je uplny vrchol! Ja osobne by som tu dosku zo spodu osetril specialnymi maltami, ktorymi sa opravuju poskodene betonove konstrukcie tak, aby bola spolahlivo splnena podmienka krytia vystuze. Ziadny polystyren a presietkovanie!!! Inak by som pod to peciatku urcite nedal!
marcuso
21.09.11,18:47
kto ti robil armaturu ????? pekne ho pozdrav a tak isto statika .Ked davaš spodnu vystuž po 15 čisel tak aj vrchna vystuž musi byt po 15 čisel musia by presne nad sebou nie tak ako ty pišeš a ti vlasočnice môžu by aj tym že bol riedky beton

s tou vystuzou nemate pravdu, taka podmienka nikde nieje, zvyk je sice taky, ale bezne sa pouzivaju aj rozne roztece, napr. pri vystuzi nad stlpami...
IgyPop
22.05.12,07:09
Ahojte,

dúfal som, že do tejto témy nebudem písať, ale bohužial...

Železobetónová doska o hrúbke 17cm, uloženie výstuže pred betonážou prevzal statik, ktorý vypracoval projekt statiky. Betón B20, putzmeister. Betónovali včera, bolo pod mrakom a teplo (vlhko), po betonáži veľmi "díétne" spŕchlo.
Cca 2-3h po vybetónovaní som bol dosku polievať a už tam boli trhliny. Trhliny sú najmä v okolí nosných múrov, zrejme preto, že tehly rýchlo stiahly vodu z betónu a v okolí otvoru pre schody. Dosku som polieval v intervaloch 3-4h aj v noci. Dnes som to bol pozrieť detailneišie. Trhliny sú hlboké okolo 4cm, šírka na povrchu 2 - max 3mm, v dlžke tak do 1 metra, vačšionou kratšie. V najbližších dňoch to pôjde pozrieť statik.
Aký je váš názor? Mňa zaráža tá hĺbka (meral som to 0,8mm drôtom).
gerlach
22.05.12,07:32
zdravim ta kedže pišeš že sa ti to robi pri priečkach pozri či je zarovno vrch priečky z o šalungom mohlo sa stat že ti to trocha ušlo pri podšalovavani a beton to stlačil kde bolo volnejšie a na priečkach to podržal moj nazor aj pri stavbach ktore robim je ten že kde su nosne priečky treba urobit riadne veniec držim palce
ciners
22.05.12,08:13
trhlina vznika v mieste tahopvych napeti a to je nad podperami na vrchnej strane. Navyse vystuz brani zmrastovaniu, takze tam kde jej je nad podperou vela, tam vznikaju trhliny v kombinacii tah od zatazenia (zatial maly, lebo strop je podstojkovany) + zmrastovanie. Zaujimava je ich sirka, zle ste pravdepodobne osetrovali beton.






Ahojte,

dúfal som, že do tejto témy nebudem písať, ale bohužial...

Železobetónová doska o hrúbke 17cm, uloženie výstuže pred betonážou prevzal statik, ktorý vypracoval projekt statiky. Betón B20, putzmeister. Betónovali včera, bolo pod mrakom a teplo (vlhko), po betonáži veľmi "díétne" spŕchlo.
Cca 2-3h po vybetónovaní som bol dosku polievať a už tam boli trhliny. Trhliny sú najmä v okolí nosných múrov, zrejme preto, že tehly rýchlo stiahly vodu z betónu a v okolí otvoru pre schody. Dosku som polieval v intervaloch 3-4h aj v noci. Dnes som to bol pozrieť detailneišie. Trhliny sú hlboké okolo 4cm, šírka na povrchu 2 - max 3mm, v dlžke tak do 1 metra, vačšionou kratšie. V najbližších dňoch to pôjde pozrieť statik.
Aký je váš názor? Mňa zaráža tá hĺbka (meral som to 0,8mm drôtom).
IgyPop
22.05.12,09:05
ciners - ak je to tak, ako píšeš, ako veľmi to je závažná vada? Samozrejme z hľadiska "funkčnosti" stropu.

"Medzi riadkami" som vyčítal (neviem či správne), že sa to môže ešte zhoršiť?

Ošterovanie betónu (v zmysle poliať) tesne po betonáži mali spraviť majstri, neskôr ja. Lenže ho nepoliali, lebo vraj bol ešte mokrý a potom odišli preč, takže od začiatku betonáže po prvé poliatie uplynulo cca 5h. Myslím, že najviac trhlín je v tej časti, ktorou začínali.
ciners
22.05.12,09:20
Pokial sa jedna len o zmrastovanie, tak sa nejakeho vyrazneho vplyvu na funkcnost stropu nemusite bat.
IgyPop
22.05.12,10:04
Pôjde tam statik, ale predsa - môžem nejak laicky zistiť, či je pôvodom tých trhlín zmrašťovanie betónu? Osobne si myslím, že to bude to zmraštovanie, lebo tehly pred betonážou nestihli poliať (napriek tomu, že sami ma kvôli tomu 2 dni do predu žiadali o hadicu a aj ju dostali).

ciners, gerlach - ďakujem za odpovede
220870
22.05.12,10:30
Pri takýchto teplotách sa polieva po pol hodine od betonáže cca každú polhodinu cca 10 hodín.Postupne sa intervaly predlžujú a po 3 dňoch sa nepolieva.beton sa môže prikryť fóliou,alebo textíliou čo dobre drží vodu..
IgyPop
22.05.12,10:50
Nie je trochu problém ako to poliat? Po pol hodine sa dá cement este pomerne lahko vymyt. Hádam iba jemne rozprasovat vodu, ale to je problém dostat vodu na celú plochu z okraja dosky.
Este k tým teplotám - bolo teplo, ale uz počas betonáže sa zamračilo a bolo pomerne sparno, zrejme asi aj vysoká vlhkost vzduchu. Mám pocit, že tie suché tehly tomu výrazne napomohli (80% trhlín je nad a v tesnej blízkosti múrov).

Firma, ktorá mi to robila má uz nejakú tú prax, ja sám som mal na nich dobré referencie, dokonca aj statik ich pozná a nezaregistroval nejaké problémy. Neviem ci to flákajú iba u mňa, alebo o čo ide.
lapejko
22.05.12,18:03
Ahojte,

dúfal som, že do tejto témy nebudem písať, ale bohužial...

Železobetónová doska o hrúbke 17cm, uloženie výstuže pred betonážou prevzal statik, ktorý vypracoval projekt statiky. Betón B20, putzmeister. Betónovali včera, bolo pod mrakom a teplo (vlhko), po betonáži veľmi "díétne" spŕchlo.
Cca 2-3h po vybetónovaní som bol dosku polievať a už tam boli trhliny. Trhliny sú najmä v okolí nosných múrov, zrejme preto, že tehly rýchlo stiahly vodu z betónu a v okolí otvoru pre schody. Dosku som polieval v intervaloch 3-4h aj v noci. Dnes som to bol pozrieť detailneišie. Trhliny sú hlboké okolo 4cm, šírka na povrchu 2 - max 3mm, v dlžke tak do 1 metra, vačšionou kratšie. V najbližších dňoch to pôjde pozrieť statik.
Aký je váš názor? Mňa zaráža tá hĺbka (meral som to 0,8mm drôtom).

aké tehly? Typu Porotherm? Tieto sa majú pred betonážou prekrývať ťažkou lepenkou /info z prospektu výrobcu/ ale si myslím že to u nás takmer nikto nerobí.
IgyPop
24.05.12,18:47
Lapejko - tehla klasika pálená Termobrik z Pezinka 290PD

Urobil som zopár fotiek tých trhlín. Na obrázku č. 1 ide priamo pod trhlinami nosný múr (240PD). Obrázok č. 2 - pod tým je miestnosť 5x3 a 4,5x4,5m. Na obr. č. 5 je vidno ako sa olupuje cementové mlieko - zhorenie betónu sa to volá?

Statik sa vyjadril, že "myslí, že s tým nebude žiadny problém", ešte spraví nejaké prepočty.

Na opravu mi doporučil (resp. firma, ktorá to vyrába) REPARAL K F - NÁTER, t.j. zarobiť a zaliať trhliny.
lapejko
24.05.12,19:06
V tomto ti asi neporadím, vyzerá to hrozivo, v praxi som toto ešte nevidel a už boli aj horúčavy... vyzerá to že bolo riedke debnenie a voda z betónu rýchlo stiekla- môj názor...
Bach
05.06.12,07:07
pozeral som foto dufam že si nezabetonoval tie piliere v takom stave ako vydim tie strmienka to by bola katastrova a podla tych prasklyn ako uz povedal lapejko suhlasim a je tu ešte jedna možnost že stojky neboli v roviny boli asi trochu volnejšie a niektore boli dobre osadedne tak to popukalo pozry smer popukania a zistiš kde si mal zle stojky napiš ako si dopadol
IgyPop
05.06.12,07:24
Je tam toho sfušovaného oveľa viac. Strmienka dávali normálne, ale už počas armovania bolo vidno, že sú to fušeri. Roxory na stlpiky tiež dali, zle a museli ich traja ludia upozorniť, aby to opravili a snáď to aj opravili. Áno, aj podstojkovanie sfušovali - mali vlastné kovové stojky, ale na niektorých chýbal zaisťovací klin, tak tam dali klince a tie sa pod váhou betonu prehli, takze jedna trhlina je presne z dovodu poklesu debnenia. Som zvedavý, čo sa ešte ukáže po odstojkovaní.
alltracboy
05.06.12,07:39
a potom si vyberaj firmu na stavbu.
IgyPop
05.06.12,07:44
Je to ..... ako to slusne povedat. Ale na túto firmu som mal dobré referencie, u mňa však kazia jednu vec za druhou.
220870
05.06.12,16:32
Pomohlo by fotto.polystyrén sa po výstuž nedáva práve pre to čo píšete.Vlásočnicové trhliny sú na každej deke.Dosky pred betonážou sa polievajú preto, aby sa ľahšie oddebňovalo.
IgyPop
06.06.12,06:32
220870 - nerozumiem tomu s tým polystyrénom a výstužou, môžeš to nejak presnejšie popísať? Nejaké fotky sú na predcházajúcej strane diskusie.
220870
06.06.12,17:14
Písali ste že výstuž ste podkladali kúskami polystyrénu.To sa nerobí.
IgyPop
07.06.12,06:50
Aha, tak to nie. Na deku aj pod vence som im nakúpil dištančné prvky, aby bolo krytie výstuže také, ako naprojektoval statik.
Včera sme boli trochu pozalievať trhliny Vusokretom. Tých vlásočnicových do toho 1mm je tam požehnane, a zopár 2-3mm širokých, zväčša na neškodných miestach (nad nosnými múrmi), len 2-3 sú v strede nad miestnosťami. Pri polievaní vidno, že práve pod nimi preteká voda cez debnenie.
nds
05.02.13,17:42
chcem sa opytat igy pop ako to dopadlo s tymi trhlinami ci sa zvacsuju? mam totiz podobny problem
Stavoš
12.04.18,21:22
Velmi zaujímavá téma, fotky po takom čase som nevidel, ale nechcem si ich ani predstavit.
Ak by niekto hladal odpoved, vystuž ma krytie v strope vždy min. 20mm zdola aj zhora, ak hodnotu krytia nijak inak neurčuje výkres tvaru stropu, platí aj pre iné konstrukcie. Existuju nato plastove dištančne listy dlžky 2 metre ktore su v hrubkach 15,20,25,30 mm atd., prípadne špeciálne betonové podložky, ale to nie je obvykle u RD, nikdy sa nepoužíva polystyren, drevo, ani pruty betonarskej vystuže-roxory. Dostatočné krytie vystuže zabezpečuje aby vystuž nekorodovala, korodujuca vystuž naberá časom ako oxiduje objem, a sposobuje praskanie betónu. Krytie je hodnota najbližsieho povrchu betonu od prútov výstuže. Pozor aj na vrchné krytie, jeho nedostatocná hodnota sposobi navyše prerysovanie prútov a popraskanie betonu v tvare ako ma vystuž.
Bednenie sa samozrejme ako som cital v jednom z prispevkov pri vačších doskách pridvíhovať, kvoli tomu že betón zataží celu konštrukciu bednenia statočne.
Rád by som videl toho inteligenta ktorý tvrdil že obnažená výstuž je v poriadku a ma byt co najbližšie k spodnemu povrchu betonu ( blbost-spominane krytie) a blbost je aj tvrdenie ze praskliny na takom nedolezitom mieste ako je priestor nad nosnými stenami su neskodne a ze v prostriedku niesu, co je dobré. Dotyčný vobec nevie o čom točí, nepozná ani zakladné schémy namahaní ktoré posobia na dosku, inak by taku blbost v živote netresol.
Betón sa uplne moze odbednit po 28 dnoch a nieje potrebné mat ani stojky, po 14 dnoch by sa strop nezosypal pravdaže, ale hrozí riziko možnosti dotvarovania dosky.
O vybrovaní sa nemá ani cenu baviť, a uz vobec nie o riedení betonovej zmesi vodou, vedome si tým zhoršujeme výslednú pevnost betónu.
Po zatuhnutí betónu, výdatne dažde ničomu neuškodia, a prve dni je dobré ho polievat a prikryt bud fóliou aleb geotextíliou.
Netreba sa báť prasklín, bez nich ŽB nemoze fungovat, kedze len vtedy je iste ze je výstuž využitá, ale neplatí to o všetkých trhlinách...pri neistote a zvacsovaní sa trhlín je lepsie konzultovat s dozorom, pripadne projektantom statiky.

Ospravedlnujem sa za chybajuce makcene a dlzne, nechce sa mi ich písat :) btw. mam ing. stavebné vzdelanie a mám za sebou vedenie stavieb kde bolo monolitov pozehnane, vyrobné haly a stavby občianskeho vybavenia.
kn-alka
13.04.18,08:17
reaguješ na 5 rokov starú tému :)
vicktor
16.04.18,06:59
Beton by mal vydrzat dlhsie, t.j. stale aktualne.