arthur416
08.06.09,13:13
Dobrý deň,
chcel by som Vás požiadať o radu, ako mám postupovať pri vybavovaní sirotského dôchodku. Som študentom 3. ročníka na VŠ. Kedže tento rok (presne 23. júna) mám štátnice a tým vlastne končím štúdium na škole (podľa zákona), mi Sociálna poisťovňa zastavila vyplácanie sirotského dôchodku. Od septembra sa chystám nastúpiť na magistersé štúdium na tej istej škole. Dokonca som už prijatý, len ešte 2 týždne o tom nebudem mať doklad doma. A kedže nastúpim v septembri do školy, opäť budem musieť žiadať o sirotský, lenže nakoľko mi teraz zastavili vyplácanie, tak mi ho budú musieť na novo vypočítavať a to bude o cca 70- 80 % menej, ako mám teraz.
Nedá sa s tým niečo spraviť, aby sa mi od septembra neznižil?
Ďakujem za rady a odpovede.
Mária27
08.06.09,11:53
Keď je vyplácanie pozastavené, tak sa len obnoví. Prečo by mal byť potom dôchodok nižší? Je to niekde v zákone? Kedy si mal vymeraný dôchodok - podľa nového zákona?
Ja vidím v zákone 461/2003 o sociálnom poistení napr. toto:

§ 9
(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa
b) po skončení povinnej školskej dochádzky, 29) najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak
1. sa sústavne pripravuje na povolanie,

§ 10
(4) Sústavná príprava na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
d) od získania vysokoškolského vzdelania prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa.

§ 76

(1) Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič ...
(3) ... Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká aj dňom, ktorým dieťa prestalo byť nezaopatreným dieťaťom. Nárok na výplatu sirotského dôchodku sa obnoví odo dňa, ktorým dieťa znovu začalo byť nezaopatreným dieťaťom.
arthur416
08.06.09,12:09
Niečo podobné sa stalo kamarátke. Bola na učňovke a išla na nadstavbu. Tú nedokončila a išla robiť. Po nejakom čase (myslím, že viac cca rok) išla opäť na nadstavbu a požiadala o sirotský. Predtým dostávala okolo 4 000 Sk a keď jej ho vyrátali na novo tak len okolo 1100 Sk. Tak neviem, či je rozdiel v tom prerušení, alebo...
Mária27
08.06.09,12:12
Nejdem to študovať, niečo je v zákone v precdhodných ustanoveniach - ak mal vymerané do roku 2003, stal sa zaopatreným a potom znovu nezaopatreným, ráta sa znovu dôchodok po novom ... ale tebe sa dochodok ani neprerušil, bol si stále nezaopatreným, čaká sa len na potvrdenie školy.
giguskaaa
15.07.09,11:03
ahoj som študentka na strednej škole. Dnes som bola v sociálnej poisťovni aby som si môhla sama poberať sirotský dôchodok. Tam mi povedali aby som si napísala žiadosť do Bratislavy ale ja neviem ako napísať tú žiadosť...helfne mi niekto??:rolleyes:
chezza
05.09.09,11:47
Dobrý deň,
ja som tento rok v júni skončila bakalárske štúdium, čiže aj mne zastavili výplatu sirotského dôchodku. V štúdiu pokračujem ďalej od septembra. 10. 9. mám zápis, ale zároveň v tento deň dovŕšim 26. rok veku. Týmto dňom mi teda zaniká nárok na sirotský dôchodok. Chcem sa opýtať, či mám nárok na vyplatenie sirotského dôchodku za mesiace júl, august, (prípadne september)...
Ďakujem veľmi pekne.