buffalobill
08.06.09,13:57
Ahojte,

Náhodou som natrafil v realitnej agentúre na ponuku polyfunkčného domu. Priznám sa, ponuka ma zaujala, budovu poznám z videnia. Budova má na prízemý predajne, na prvom poschodí kancelárie a v podkrovných priestoroch byty. V priestoroch sú stále predajne, nemenia sa každý mesiac :) Budova je pomerne nová, ma niečo viac ako 20 r., je zateplená + plastové okná, vyzerá byť vzachovalom stave.

Cena v agentúre nie je uvedená. Nezisťoval som ani príjmy z prenájmov priestorov, ani náklady na prevádzku.

Podotýkam, že financie na kúpu nemám:) Riešenie vidim v S R.O.-čke, ktorá si zoberie pôžičku, pričom ručiť bude kúpenou budovou.

Co si myslite, stojí táto budova za uvažovanie nad kúpou? Nie je moja predstava velmy naivná?


Dakujem za odpoveď
mpca
08.06.09,12:14
podla mna je to viazanie slucky na krk :)
buffalobill
08.06.09,12:33
podla mna je to viazanie slucky na krk :)

Tým chceš povedať že, podla teba nie je dobrý nápad vlastniť polyfunkčný dom?

Určite bude nejaký dôvod, prečo je budova predávaná. Na druhej strane, keby nebolo výhodné vlastniť takéto objekty, určite by ich bolo ponúkaných viacej a nebol by o ne záujem. Takže neviem
Dáša_
08.06.09,12:39
a tu sro už máš? Lebo banky momentálne iste nedávajú uvery len tak na počkanie začínajúcim firmám. Aj ked majú ručenie.
buffalobill
08.06.09,13:36
a tu sro už máš? Lebo banky momentálne iste nedávajú uvery len tak na počkanie začínajúcim firmám. Aj ked majú ručenie.

s.r.o. este nemam. ale aj to by sa dalo zariadit, vstupil by som do uz existujucej ako spoločník.

Dolezitejsie je ci sa oplati investovat do kupi nehnutelnosti ako je polyfunkcna budova. Ci pri kupe je nejaky hacik, ktory sposoby nevyhodnost vlastnictva budovy. Ci staci pri analyzi realizovatelnosti kupy vediet prijmy z najmov, vydavky na prevadzkovanie budovy, pripadne vydavky na opravy v budove.

Na zaklade niecoho je potrebne zistit ci sa bude dat splacat pozicku s príjmov. A hlavne nejake fakty o ktorych neviem, alebo som si ich neuvedomil.
Lianka
08.06.09,13:49
A co budes s tou budovou robit? Prenajimat alebo vyuzivat na svoju cinnost? Ziskat a udrzat si dnes solventnych najomnikov nie je jednoduche. Je velky tlak na znizovanie cien najmov.
buffalobill
08.06.09,14:13
A co budes s tou budovou robit? Prenajimat alebo vyuzivat na svoju cinnost? Ziskat a udrzat si dnes solventnych najomnikov nie je jednoduche. Je velky tlak na znizovanie cien najmov.


Plán je ponechať existujúcich nájomníkov. Ako som uz spomínal, nájomníci - predajne sa niekolko rokov nemenili. Neviem ako to bude v buducnosti. Vyhodou je, ze objekt sa nachadza v uzkom centre mesta, kde sa pohybuje vela ludi (da sa povedat ze je to jedna z hlavnych "tepien" pre ludi pohybujucich sa peso), nie je vsak pri hlavnej ceste. Aj ked je pravda, ze polyfunkcnych budov stale pribuda, ako aj nakupnych centier, myslim si ze predajne s dobrym miestom v centre nie su az tak ohrozene. Horsie je to uz s kancelarskymi priestormy. V kazdom pripade by som priestory nevyuzival na na osobne ucely. Maximalne bytove priestory.
Chobot
08.06.09,14:13
Ahojte,

Náhodou som natrafil v realitnej agentúre na ponuku polyfunkčného domu. Priznám sa, ponuka ma zaujala, budovu poznám z videnia. Budova má na prízemý predajne, na prvom poschodí kancelárie a v podkrovných priestoroch byty. V priestoroch sú stále predajne, nemenia sa každý mesiac :) Budova je pomerne nová, ma niečo viac ako 20 r., je zateplená + plastové okná, vyzerá byť vzachovalom stave.

Cena v agentúre nie je uvedená. Nezisťoval som ani príjmy z prenájmov priestorov, ani náklady na prevádzku.

Podotýkam, že financie na kúpu nemám:) Riešenie vidim v S R.O.-čke, ktorá si zoberie pôžičku, pričom ručiť bude kúpenou budovou.

Co si myslite, stojí táto budova za uvažovanie nad kúpou? Nie je moja predstava velmy naivná?


Dakujem za odpoveď

Nerátaj s tým, že ti banka dá úver na celú budovu. Ak dostaneš úver na 70% znaleckej hodnoty budovy, tak budeš rád. Ak nemáš tých zvyšných 30% plus náklady na chod s.r.o, tak je to nereálny podnikateľský plán.
Lianka
08.06.09,14:31
Plán je ponechať existujúcich nájomníkov. Ako som uz spomínal, nájomníci - predajne sa niekolko rokov nemenili. Neviem ako to bude v buducnosti. Vyhodou je, ze objekt sa nachadza v uzkom centre mesta...

No, mam obavy (ja som dost obozretna) - jedna vec je, ci dostanes uver a druha, aky prijem/zisk budes mat z prenajmu - ci ti pokryje naklady (rezijne naklady, splatku uveru, naklady na udrzbu a rekonstrukciu a pod.).

Vhodne zistit:
a) ake su prevadzkove naklady (energie, údržba, služby - upratovanie, revízie, dan z nehnutelnosti a pod.),
b) ake su planovane nutne opravy a rozpocet,
c) vyska najmu a rezervy v pripade nutnosti znizenia ceny (financne dopady krizy firmy pocituju),
d) otazka, ako sa vysporiadas s pripadnymi neplaticmi, a pod.

Vlastnit je sice fajn, ale aby si si neskomplikoval takymto zaväzkom zivot, zvlast ked nemas vlastne zdroje.