renkav
08.06.09,13:59
Dobry den,cchem sa spytat ci moze ovcie kiahne preniest aj clovek ktory ich uz v detstve mal.Svagor bol u nas a deti mal len na kolenach,ale ma doma dcerku ktora ma kiahne teraz prave 1 tyzden.Mohol nakazit nase deti?nebozkaval ich,len ich vzal na kolena a na ruky. a tiez ma zaujima ci sa mozu deti nakazit z hraciek s ktorymi sa hralo dieta s kiahnami pred 2tyzdnami.mame ist na buduci tyzden k rodicom kde bolka neterka s kiahnami minuly vikend a hrala sa tam s hrackami,vtedy este nevedela ze ich dostane,hned po navrate domov sa vysypala,a vtedy je to vraj najviac infekcne.Nechceme sa nakazit len koli tomu,ze mame ist an dovolenku a s kiahnami a ani po skonceni liecby sa nema ist na slnko.Inak by nam to neprekazalo keby ich dostali deti.a ak nahodou ich dostaneme,kedy mozeme ist s detmi na dovolenku?kedy je to vhodne?chceme ist k moru.dakujem.
lijana1
08.06.09,14:00
Podľa mna ak ten príbuzný mal pred odchodom z domu na rukách svoje choré dieťa a potom to vaše, mohol preniesť vírus kiahní na šatách, rukách.Nie je na škodu, ak človek dostane kiahne ako dieťa.V dospelosti sú možné komplikácie ako u muža neplodnosť.Hračkami za tie dva týždne by sa kiahne už preniesť nemali ale nie je na škodu z hygienických dôvodov umývateľné hračky umyť
Jana3103
08.06.09,14:30
ahoj
my sme sa prave vratili z dovolenky v Egypte ,ked sme odchadzali syn ich mal 8dni...prenašaju sa tri dni pred a tri dni po výsype ....mala ich dostala tam o dva dni pretože inkubačna doba je 10dní...a maju tam ine liečenie kiahni ...po3dnoch jej skoro nič nezostalo ....doktor jej dal nejaku injekciu a antibiotika a dokonca po kontrole ,teda po troch dnoch mohla isť von na slnko a kupať sa mohla tiež .
Jana3103
08.06.09,14:31
jej a yabudla som kiahne sa prenašaju vraj len vzduchom nie dotykom
brčko
08.06.09,17:41
To som nepočula, že sa nemá isť na slnko, no moji ich mali na jar. Lekárka nám rozhodne neodporúčala chodiť von, lebo pri kiahnach je napadnutá koža a predpokladám napadnutý vírusom celý organizmus. No a možnou komplikáciou kiahní je napr. zápal mozgových blán. Ak by dieťa chodilo von, tak môže dostať chrípku alebo prechladnúť a to by bolo potom ťažko zisťovať, či je to nejaká komplikácia zo samotných kiahní alebo samotná chrípka. Po kiahnach je oslabený organizmus a dieťa je náchylnejšie k bežným soplíkom, chrípkam ... Ja som išla s deťmi von po cca 10dnoch od prvých príznakov. Rozhodne som to nechcela riskovať.
No je to nepríjemná neistota, ked sa chystáte na dovolenku. Ja som kvôli kiahnam nechala posunúť synovi očkovanie (nechcela som ho dať očkovať, aj ked mi tvrdili, že by to dostať nemal ako 5mesačný, kojeny, ak som mala ja kiahne a tiež vraj po 7dnoch to nedostane. A dostal ich na tuším 15ty den a viem aj o prípade, že to dostali súrodenci po 3-och týždnoch)
Jana3103
09.06.09,18:53
no to sme aj my zostali prekvapeni ako to tam liečia
a nikdy by som neverila ako sa jej to krasne zahoji nema ani bodku ba dokonca nemala ani horučku ani nič podobne ...neviem či to bola len zhoda nahod alebo im to tam fakt zazračne funguje
danushka
09.06.09,19:23
U mojich detí trvala inkubačná doba od nakazenia 14 dní.
Dcéra mala toho času 2 roky - priebeh bezproblémový.
Syn bol toho času 8 ročný - kiahne sprevádzali vysoké horúčky,bolesti hlavy veľký nepokoj, celkovo to znášal veľmi zle.

Z môjho pohľadu, čím skôr dieťa kiahne dostane, tým ľahší priebeh
sa dá očakávať.
Ale netvrdím, že treba s kojencami utekať k susedovie deťom po nákazu ...

Hoci kiahne nie sú závažným ochorením, netreba ich ani podceňovať, naozaj môžu v zriedkavých prípadoch svojim vírusom vyvolať zápal mozgu, prípadne sa tieto môžu skomplikovať Reovym syndrómom.
Reyov syndróm je detským ochorením, ktoré sa začína náhle vracaním a horúčkou. Reakcia tela na ochorenie vyvolá zápal mozgu, takže dieťa môže začať blúzniť, ba dokonca upadnúť do bezvedomia a potom do kómy. Reyov syndróm sa zvyčaajne zjavuje o niekoľko dní po prekonaní ovčích kiahní alebo chrípky, najmä ak sa na zmiernenie ich príznakov alebo na zníženie horúčky podávala acylpirín. Iba v súčasnosti sa objasňuje príčina tohto ochorenia : vírus alebo nejaký jedovatý činiteľ poškodzujú bunky v rozličných častiach tela. Na pôsobenie tohto faktora sú citlivé iba niektoré deti.
Predpokladá sa, že táto citlivosť môže mať súvislosť s neschopnosťou organizmu poradiť si s istými chemickými látkami, najmä tukmi. Pri podozrení na Reyov syndróm zvyčajne stačí vyšetrenie tela, ale v prípade pochybností sa uskutočňuje biopsia pečene, z ktorej vzorky sa laboratórnymi vyšetreniami skúma abnormálnosť rozloženia tukov, ktorá je charakteristická pre toto ochorenie.
kovex
20.11.09,10:11
Nechcem zakladať novú tému, pretože tiež ide o chorobu dieťaťa, preto to napíšem sem.

Dnes ráno som začula ako jedna maminka v škôlke vravela učiteľke, že jej dieťa má pásomnicu. Trošku som bola prekvapená, je možné, aby akože samozrejme to dieťa chodilo do škôlky?
Napíšte mi váš názor na to, ďakujem.
kovex
20.11.09,10:24
Trošku som pohľadala a našla som toto, takže paráda, nech nakazí celú škôlku!

Pásomnica detská
Pásomnica detská je najmenšia pásomnica, ktorá dosahuje veľkosť okolo 3-6 cm. Parazituje v tenkom čreve človeka. Vajíčka sa dostávajú von z tela pomocou stolice, kde dokážu prežívať aj niekoľko týždňov a nakaziť okolie pri nedostatočnom dodržiavaní hygieny a konzumácii neumytých potravín.

Klinické prejavy

Prejavy sú často variabilné. Priebeh infekcie môže byť asymptomatický alebo sa prejaví tráviacimi ťažkosťami. Typické sú:

kŕčovité bolesti brucha

hnačky

bolesti hlavy, zvýšená únavnosť

Diagnostika

odber vzorky stolice a mikroskopický dôkaz parazita

Liečba

Podávajú sa antihelmintiká niklozamid, tiabendazol a iné prípravky. Dôležitá je aj zvýšená hygiena (umývanie rúk, ovocia a zeleniny).
katarina.j
20.11.09,10:38
inak je to nebezbecne pre deti, lebo ak si vezmeme ze deti chodia po sebe na wc.suhlasim s kovex, ze sa vylucuju stolicou, ale ked dieta spi /co aj v skôlke povinne spavaju na obed/ tak vajicka sa vytlacia na povrch konecnika.aj ked dieta ma svoje vlastne pyzamko v skôlke, ale uprimne povedane/viem ako to v skôlkach chodi, aj môj syn navstevuje skôlku a niekedy som z toho dost zarazena ked mi povie, ze spali v inej triede lebo je malo deti pre chorobu/,tak ak si dieta lahne na postel kde spalo nakazene dieta, katastrofa je na svete.cudujem sa rodicom ze daju chore dieta do skôlky, ale s tym asi vela nenarobime....
kovex
20.11.09,10:46
inak je to nebezbecne pre deti, lebo ak si vezmeme ze deti chodia po sebe na wc.suhlasim s kovex, ze sa vylucuju stolicou, ale ked dieta spi /co aj v skôlke povinne spavaju na obed/ tak vajicka sa vytlacia na povrch konecnika.aj ked dieta ma svoje vlastne pyzamko v skôlke, ale uprimne povedane/viem ako to v skôlkach chodi, aj môj syn navstevuje skôlku a niekedy som z toho dost zarazena ked mi povie, ze spali v inej triede lebo je malo deti pre chorobu/,tak ak si dieta lahne na postel kde spalo nakazene dieta, katastrofa je na svete.cudujem sa rodicom ze daju chore dieta do skôlky, ale s tym asi vela nenarobime....

No ja som normálne zhrozená, nejde mi do hlavy ako učiteľka bez problémov vzala to dieťa do škôlky. Premýšľam, že zavolám riaditeľke, nech to prešetrí.
V našej škôlke to tiež tak to funguje, že detičky spájajú ak ich je málo, ale viem, že posteľnú bielizeň v tomto prípade prezliekajú ....
Na rodičovskom bolo povedané, že do škôlky nepatrí dieťa so soplíkmi, hnačkami ... ale prečo zobrali s pásomnicou, tak to by mohli vysvetliť. :confused::confused::confused:
katarina.j
20.11.09,11:04
ja som bola zhrozena lebo moj syn chodil do skolky a dosiel s jedinou vyrazkou na cele. neriesila som to ved mu nic nebolo a kedze mal 4roky-tak je zrejme ze to nebol prejav puberty.rano vstal a vyzeral ako muchotravka.tak sme sli k lekarke a ta potvrdila kiahne. prave za 3dni sme mali cestovat lietadlom, tak si vies predstavit ako sa to "da"zamaskovat aby nas pustili do lietadla. lekarka ma uistila,ze infekcne su prve tri dni, potom uz nie/lebo som si pre istotu pytala od nej potvrdenie ze neni infekcny/.na 4 den to dostal aj mladsi. obaja mali teploty-horucky, trvalo to neuveritelné 3 tyzdne kedy sme ani vonku nechodili-horor.ked nastupil do skôlky tak som sa pytala ucitelky ci nahodou nemali v skôlke kiahne, samozrejme ze mali. a nebol ziadny oznam ze je v skôlke infekcne ochorenie. tak som to na rodicovskom vytkla a uz tento rok sa polepsili.mali na dverach napisane, ze sa v skôlke vyskytlo infek.ochorenie-slintačka. tak dufam ze sa na nas nenalepi aj to.pri tom su tiez horucky.
kovex
20.11.09,11:11
no u nás sa také nedeje, žeby náhodou nejaký oznam vyvesili, to by bol asi zázrak, môžme len dúfať, že od pondelka nevyvesia - pásomnicové prázdniny!
katarina.j
20.11.09,11:38
aj v nasej skôlke bolo povedane na rodic.zdruzeni, ze tym, ze sa premenovali z mater.skôlky na mater.skolu, tak maju ucitelky a riaditelka vyssie pravomoci-a to sa tyka aj toho, ze nemusi ucitelka prevziat rano chore dieta do kolektivu. ale este som to priznam sa nezazila....od januara mi nastupuje aj mladsi syn do skolky - tak az potom to bude pestre:confused:....trocha sa obavam ako zvladne nastup a odlucenie odo mna, ale uz je doma znudeny, aj ked sa snazim mu vymyslat aktivity.
Rado Beran
30.04.15,16:01
No zaujima to aj mna. Super ze vsetky odpovede nizsie su o uplne niecom inom, niekto tam este aj pasomnicu rozobera . Je to vobec mozne ???
Rado Beran
30.04.15,16:02
Co to ma spolocne s otazkou ?
Rado Beran
30.04.15,16:03
Radsej zaloz temu, pretoze pasomnica a kiahne su ako mudrost a hlupost. Je to proste rozdiel.
avalik
30.04.15,16:30
no hadam uz odpoved od r. 2009 pozna ;)
Delija
15.12.15,11:45
Rado:
Podla nizsie napisaneho prenos ovcich kiahni cez zdravu osobu ktora uz ovcie kiahne v minulosti prekonala nie je mozny.

Plne chapem tvoje rozcarovanie nad ukecanostou uplne mimo mimo temy tunajsich prispievateliek. Zial na slovenskom internete odpoved na tu polozenu otazku som nikde nenasiel ani ja, ale na tejto ceskej diskusii okrem tradicnych blabolov je aj nami hladana odpoved:

http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree.asp?all=yes&id=17729582&typ=0

"Re: Neštovice - je možný přenos i v tomto případě???
(8.7.2014 23:49:46)
Sarmi, když dnes půjdu na návštěvu k nemocnému dítěti a za 5 minut přijdu na návštěvu ke zdravému dítěti, tak ŽÁDNÉ NEŠTOVICE NA NĚJ NEPŘENESU! Mluvím stále o případě, kdy dotyčný člověk již v minulosti virus prodělal. Byl by to první případ na světě a kdo tvrdí něco jiného, tak lže."

Zaroven sa tam ale spomina aj pripad uspesneho nakazenia zdraveho dietata pomocou infikovaneho tricka (okychane, zasoplene) od choreho dietata. Cize tymto sposobom cez infikovane predmety (oblecenie/hracky ) je mozne ovcie kiahne preniest na dieta aj bez toho aby prislo do priameho styku s nakazenym dietatom.

PS:Anika61: Vidim,ze otazka je z 2009,ale Rado Beran haldal pred necelym rokom odpoved na tu istu otazku co teraz ja tiez a tiez ju tu nikde nenasiel. Googlil som a fakt v ziadnej slovenskej diskusii k ovcim kiahnam na tuto podla mna dost zakladnu a pre rodicov malych deti dolezitu otazku som odpoved nenasiel. Preto ked som s ak nej pregooglil cez cesky internet, som si dal tu namahu reagovat na tuto diskusiu. Bez ohladu na to ako davno uz bola otazka polozena.
Anika61
15.12.15,11:58
Milá Delija:-) :-) :-) odpovedáš na 6 rokov starú tému-viem,že si nová aj mne sa to občas stalo-treba pozerať na dátum kedy bola otázka položená.....
ivka70
15.12.15,12:33
No a co, stale ak niekto bude hladat odpoved na tu istu otazku, je tato odpoved relevantna.
Anika61
15.12.15,16:03
Hmmm-veď ja nič,len mne minule odporúčali,že si mám okuliare kúpiť keď som odpovedala na starú tému....:-)