Janca
25.07.05,09:04
Obraciam sa na toto fórum s prosbou o pomoc pri začatí podnikania jedného môjho rodinného príslušníka:

Kto má skúsenosti so spracovaním dreva, pílou (gátrom .... neviem či to dobre píšem) a je ochotný poradiť maličkému podnikateľovi ?
Je to pre mňa nové, neviem mu dať dosť rád, preto by som potrebovala aspoň nasmerovať na nejaké predpisy, alebo paragrafy.
Nezaujíma ma zatiaľ účtovníctvo a dane, skôr to, či sú tam nejaké technické, bezpečnostné, popr. iné predpisy, ktoré treba dodržať.
Z účtovnej a daňovej stránky by ma zaujímalo, ako zúčtovať ten gáter - pílu, čo sa týka odpisov (neviem zatiaľ JKPOV), ktorá sa postaví svojpomocne, či ju treba nejako "ociachovať", dať jej certifikát spôsobilosti a tak ju až zaradiť.

Prosím, ak niekto robí v tejto oblasti, ocením každú radu, ako začať.
Zatiaľ je myšlienka, predstava, zákazníci - trh, ale ako najlepšie začať ???
Dúfam, že s Vašou pomocou ho budem vedieť trochu nasmerovať. Ďakujem
Janca
25.07.05,07:52
Dovolím sa zase sa pripomenúť, zo severnejších častí tu nie je nikto ? Myslela som, že tam sa to drevospracujúcimi podnikateľmi len tak hemží ?
kacena
25.07.05,10:34
Obraciam sa na toto fórum s prosbou o pomoc pri začatí podnikania jedného môjho rodinného príslušníka:

Kto má skúsenosti so spracovaním dreva, pílou (gátrom .... neviem či to dobre píšem) a je ochotný poradiť maličkému podnikateľovi ?
Je to pre mňa nové, neviem mu dať dosť rád, preto by som potrebovala aspoň nasmerovať na nejaké predpisy, alebo paragrafy.
Nezaujíma ma zatiaľ účtovníctvo a dane, skôr to, či sú tam nejaké technické, bezpečnostné, popr. iné predpisy, ktoré treba dodržať.
Z účtovnej a daňovej stránky by ma zaujímalo, ako zúčtovať ten gáter - pílu, čo sa týka odpisov (neviem zatiaľ JKPOV), ktorá sa postaví svojpomocne, či ju treba nejako "ociachovať", dať jej certifikát spôsobilosti a tak ju až zaradiť.

Prosím, ak niekto robí v tejto oblasti, ocením každú radu, ako začať.
Zatiaľ je myšlienka, predstava, zákazníci - trh, ale ako najlepšie začať ???
Dúfam, že s Vašou pomocou ho budem vedieť trochu nasmerovať. Ďakujem
Ahoj JANCA , mozno Ti az tak odborne neporadim , ale pracujem v jednej firme , ktora sa presne zaobera tym co si napisala - teda drevarskym priemyslom. Poviem ti , je to jeden z odborov , v ktorom treba striktne dodrziavat bezpecnostne a protipoziarne smernice , pretoze si na to kontrolne urady potrpia. A okrem toho samozrejme aj kontrola zivotneho prostredia ..... je toho dost. Napis mi aka ste firma , kolko zamestnancov ake stroje a ja sa nieco pokusim ti poradit. zatial ahoj.
Janca
25.07.05,11:06
Takze, uvazuju to spustit od noveho roka, zatial by sa im mal ten gater dat dokopy. Robia to nejaki ludia co sa vraj tomu rozumeju ako ho postavit, moja otazka je, ci to nemusi splnat nejake parametre a ci to netreba dat niekym "ocajchovat" a potvrdit, ze je to schopne prevadzky.
Ako som spominala, mala by to byt zatial mala s.r.o. s dvoma zamestnancami, ktori by boli zaroven aj spolocnici.
Neviem poradie dolezitosti vo vybavovani co skor, ci bezpecnost - u koho, alebo zivotne.
Taktiez neviem ake zariadenia tam je nutné mať, aby to bolo zivotaschopné a v akých odpisovych skupinách.
Je toho asi moc vela, tak ak by si bola ochotná ma trochu "kopnúť dopredu" budem Ti povdacna, popr. mi napis SS, ak to nebude zaujimat ostatnych z PORADY.
Su to mladí ludia, nerada by som bola, keby sa hned na zaciatku dostali do nejakych zbytocnych problémov, preto ich chcem trochu pomoct.
Este raz dakujem, Janca
kacena
25.07.05,12:18
Napíšem Ti ako to funguje u nás a Ty už si z toho vyber čo uznáš za vhodné , prípadne sa ešte s niekým poraď. Naša firma si bezpečnosť pri práci zabezpečuje firmou BOZPO , ktorá sa týmto špeciálne zaoberá. Je tam jeden pán , ktorý nás má na starosti a ktorý nám poradí všetko ohľadom požiarnej ochrany a bezpečnosti pri práci. Takže my vlastne potom len plníme jeho príkazy.Neviem odkiaľ ste , mohla by som Ti dať kontakt , prípadne si ich nájdi na nete : www.bozpo.sk (http://www.bozpo.sk). Myslím si že najlepšie je po tejto stránke zveriť to do rúk odborníkom , ktorý vedia ako v tom chodiť. Zabezpečia naozaj všetko od školenia zamestnancov , cez požiarny štatút až po kontrolu strojov a dobre poradia.
My máme kotolňu , takže sa nás týka aj životné prostredie a pravidelné odborné prehliadky kotla a hlásenie na mestský úrad a platenie poplatku za znečisťovanie ovzdušia. Ale vás sa to asi týkať nebude.
Ďaľši bod je likvidácia odpadu.
Treba nahlásiť údaje na mestský úrad a oni vypočítajú poplatok za komunálny odpad , ktorý potom treba zaplatiť.
Každý stroj by mal podľa mňa mať odbornú skúšku elektrického zariadenia a na to máme tiež jedného človiečika , ktorý nám to zabezpečuje.

Ale v prvom rade doporučujem nájsť nejakú firmu , ako som už písala vyššie a všetko si s nimi odkonzultovať.
ahoj kacena
Janca
25.07.05,12:40
Kacena, dakujem za pomoc a ukazanie novych rozmerov tohoto druhu podnikania.
Takze ja som sa uz medzitym nakontaktovala na BOZPO u nas, slubili mi, ze ked to budu chciet spustit, mozu sa nich obratit. Poslem ich este na mesto a zivotne prostredie, no a potom hor sa do objednavok a praci (samozrejme po klasickych prihlasovackach na roznych uradoch).
Kacena, snad uz len na zaver, co sa tyka dani a ucta su tam nejake specifika ?
Co by malo byt v zivnostenskom takejto firmy. Maslim, ze ERP nemusia mat, ak to budu vsetko fakturovat. Ak si niekto prinesie drevo je to sluzba, ale ak by drevo nakupovali, spracovali ho a dalej predavali ako nejaky material na stavbu uz sa jedna o vyrobu a tam bude potrebne uctovat o sklade a vyrobe a nedokoncenej vyrobe, nie ?
Ako sa tam robia nejake kalkulacie ?
Dost som zvedava, ze ?
Popr. ak by si bola ochotna cez SS mi dat nejake info (samozrejme bez osobnych udajov) alebo vzor, budem Ti vdacna.
Aj tak neviem, ci mi to ich ucto nakoniec "neprischne". Je to narocne (ucto, dane) ?
kukučka
25.07.05,17:49
Janča nechcem Ti kaziť náladu, ale aj lokalita takej firmy je veľmi dôležitá, čo z toho, že " budete mať papiere v poriadku ", keď sa budú na vás hnevať všetci susedia? Mám takú čerstvú firmu v susedstve a obťažujú ma nepríjemné zvuky píly šesť dní v týždni od rána do večera, k tomu ešte na dvore používajú motorové píly, prirátaj hluk áut dovoz-odvoz. Niekedy nemôžem kvôli zápachu nafty otvoriť okná, prach a piliny sú nehlučné . . .Ale všetko je vraj v norme, schválené hygienou...
ondrejvla
25.07.05,18:01
Janča nechcem Ti kaziť náladu, ale aj lokalita takej firmy je veľmi dôležitá, čo z toho, že " budete mať papiere v poriadku ", keď sa budú na vás hnevať všetci susedia? Mám takú čerstvú firmu v susedstve a obťažujú ma nepríjemné zvuky píly šesť dní v týždni od rána do večera, k tomu ešte na dvore používajú motorové píly, prirátaj hluk áut dovoz-odvoz. Niekedy nemôžem kvôli zápachu nafty otvoriť okná, prach a piliny sú nehlučné . . .Ale všetko je vraj v norme, schválené hygienou...
Božechráň pred takým susedom!
Janca
26.07.05,04:59
Úprimne povedané, nad tým som nerozmýšľala a tiež neviem, kde majú miesto vybraté. Ďakujem za ďalší nový moment a hneď ich na to upozorním, aby nebolo viac hnevu hneď na začiatku podnikania, lebo potom je krok k tomu, aby Ti susedia urobili niečo "naschvál". Ja mám radšej dobré medzisusedské vzťahy.
Zita5
26.07.05,05:38
Nechcem kuvikať , ale to bude vlastne " stavebné konanie " , ktoré bude ukončené kolaudáciou ,/ podľa toho aké priestory budú používať - možno budú robiť zmenu účelu užívania priestorov/ k čomu sa vyjadria písomne na určenom tlačive susedia /je to len jedno z potrebných tlačív/. Potom majú právo sa k prevádzke vyjadriť a zvyčajne bývajú aj účastní kolaudácie. Hygiena sa tiež vyjadruje , zrejme bude meraná prašnosť a hlučnosť v prípade , že je na okolí zástavba RD . Je to len jedna časť z potrebných vybavovačiek .


Držím palce .:)
kacena
26.07.05,06:01
[QUOTE=Zita5]Nechcem kuvikať , ale to bude vlastne " stavebné konanie " , ktoré bude ukončené kolaudáciou ,/ podľa toho aké priestory budú používať - možno budú robiť zmenu účelu užívania priestorov/ k čomu sa vyjadria písomne na určenom tlačive susedia /je to len jedno z potrebných tlačív/. Potom majú právo sa k prevádzke vyjadriť a zvyčajne bývajú aj účastní kolaudácie. Hygiena sa tiež vyjadruje , zrejme bude meraná prašnosť a hlučnosť v prípade , že je na okolí zástavba RD . Je to len jedna časť z potrebných vybavovačiek .

Áno to je pravda a pre prípadných zamestnancov musíte uvádzať do zápisníku bezpečnosti práce pri zdravotnej prehliadke :
PRÁCA V HLUČNOM A PRAŠNOM PROSTREDÍ SA POVOĽUJE-NEPOVOĽUJE.
A k tomu sa lekár vyjadrí.
Zita5
26.07.05,06:14
Áno aj to je jedna z povinností .

Podľa mojich skúseností / nie z pílou , ale tiež s prevádzkou dosť z hľadiska ŽP nebezpečnou pretože tam vznikajú NO / je nasledovný postup :

1/ vybaviť ŽL resp.založiť s.r.o.
2/ zájsť na OÚ - odd.podnikateľskej činnosti , tu dostanú tlačivá a tie musia dať k vyjadreniu dotknutým orgánom
3/ Stavebný úrad - životné prostredie, odpadové a vodné hospodárstvo,
4/ Hygiena
5/ BoZPP / na to je dobré si určiť odborníka , buď na DoVP , alebo živnosť / bude sa starať vlastne o celú bezpečnosť a ochranu , požiarna knika , požiarne smernice , školenia , netreba zabudnúť na hasiace prístroje a ich počet určí požiarny zbor vo vyjadrení súhlasu resp. nesúhlasu / to je podľa veľkosto objektu, kontrola HP sa prevádza 1x do roka /,atď .

NO PROSTE JE TOHO DOSŤVEĽKÁ KOPA .
ALDA
26.07.05,06:28
15 rokov som robila ekonómku v drevárskej fabrike....:D požiarnici sústavne
za 2 mm pilín pokuta...:D a ešte veľa problémov, nezávidím, treba mať dobrého technológa/ skúsený drevár/. Veľa už bolo spomenuté. Ak budeš chcieť, tak
to môžem niekedy spísať a poslať..Robiť účtovníctvo je komplikované..:D
/spotreba, THN atď/, podľa noriem.

Držím palce, nech sa im to podarí..:)

Hela
Luna
26.07.05,06:40
No fajn a ja mám klienta,ktorý tiež začína s pílou.Keď som ho zobrala mal len predaj železa,ale teraz??????????? Alda asi ťa budem potrebovať!!!!Aldi máš k tomu ešte nejaké smernice,normy strát,kde to mám všetko hľadať? Prosím ťa Alda,keď budeš mať čas spíš to prosím a pošli aj mne. Tiež máme píly a vysokozdvižný vozík aj tam treba robiť prepočty spotreby PHM?
kacena
26.07.05,06:53
No fajn a ja mám klienta,ktorý tiež začína s pílou.Keď som ho zobrala mal len predaj železa,ale teraz??????????? Alda asi ťa budem potrebovať!!!!Aldi máš k tomu ešte nejaké smernice,normy strát,kde to mám všetko hľadať? Prosím ťa Alda,keď budeš mať čas spíš to prosím a pošli aj mne. Tiež máme píly a vysokozdvižný vozík aj tam treba robiť prepočty spotreby PHM?
Je zaujímavé že sa nájdu aj ľudia ktorí teraz začínajú v tomto odbore podnikať. Ja mám ten pocit , že veľa drevárskych firiem sa teraz zatvára. A podľa vyjadrení môjho šéfa , mimochodom skúseného drevára , ak prežijeme tento rok - bude dobre. Ale každopádne držím palce každému odvážlivcovi !
Luna
26.07.05,06:56
Asi máš pravdu,včera majiteľ prišiel s tým,že zamestnanci nerobia lebo nedoviezli drevo.Bolo objednané ale neprišlo.
kacena
26.07.05,07:12
Asi máš pravdu,včera majiteľ prišiel s tým,že zamestnanci nerobia lebo nedoviezli drevo.Bolo objednané ale neprišlo.
Ano , lesy nechcú dávať drevo , takže to vyzerá tak všelijak. Roboty by bolo , len nie je z čoho vyrábať. Aj ja mám od zajtra dovolenku.
ALDA
26.07.05,07:36
No fajn a ja mám klienta,ktorý tiež začína s pílou.Keď som ho zobrala mal len predaj železa,ale teraz??????????? Alda asi ťa budem potrebovať!!!!Aldi máš k tomu ešte nejaké smernice,normy strát,kde to mám všetko hľadať? Prosím ťa Alda,keď budeš mať čas spíš to prosím a pošli aj mne. Tiež máme píly a vysokozdvižný vozík aj tam treba robiť prepočty spotreby PHM?
Ano treba! Tie smernice sa menili, je to už 15 rokov, čo som našťastie odišla
podnikať:) Tá firma tiež skončila, kúpili ju .... a aj tí skončili, potrebovali iba očistiť peniažky. Nejaké s.r.o.tam sú v prenájme, ešte vypredávajú nejaké parkety. alebo čo..:D
O prácu prišlo asi 500 pracovníkov!!:D Minulý týždeň tu tiež jedni skončili boli niekde od LM.

Je to fakt ťažke v tomto odbore v tejto dobe:D, keď netvrdím, že veľa problémov bolo aj v minulosti, ale to sa umelo udržovalo..:D

Všetko dobré
Hela
Ajuška
26.07.05,23:04
Janči.... Riadila som celú prevádzku na spracovanie dreva /takmer storočný klasický gáter = so závesnými pílovými listami/ a od gruntu som zriaďovala ďalšiu prevádzku - s novou kmeňovou pásovou pílou. Neviem aký druh "stroja" sa rodí u Tvojích známych, jeho príchod na svet však isto obnáša obdobné postupy a schvaľovania. Mám osobnú - veľmi dobrú skúsenosť s výrobcom kmeňovej pásovej píly v Čechách /od ktorého sme stroj aj kúpili/ a som presvedčená, že ochotne zodpovie tie základné otázky týkajúce sa potrebnej technickej dokumentácie nevyhnutnej k uvedeniu stroja do prevádzky. Doporučujem Ti www.kovostroj.cz - tam nájdeš kontakt priamo na skutočne zlatého človeka. V referenciách sú taktiež kontakty na ľudí, ktorí ich stroj prevádzkujú na Slovensku. Som presvedčená, že minimálne jedno stretko prinesie svoje ovocie /vlastná skúsenosť/. Verím, že títo Tvoji odvážlivci sú tvrdí chlapi - pripravení na ťažký boj. Súvisí s tým spústa dôležitých prepojení /dodávatelia suroviny, výroba a servis pásových, či závesných píl, ďaľšia nevyhnutná technika, odberatelia reziva, odpadu, pilín... / Pre mňa je síce už "drevarina" minulosťou, ale drapla ma riadne... Som ochotná svoje skúsenosti posunúť ďalej. Kontakt na mňa máš....... Držím palčeky.
Janca
03.08.05,08:22
Ľudkovia moji, začínam sa desiť. Tí mladí asi nevedia do čoho teda idú. Zmysleli si, že keď majú dodávateľov aj odberateľov, že to stačí. Ako som sa ponúkla predbežne im zistiť aj tú "účtovnú" stránku zisťujem, že to vôbec nieje sranda ani po tej technickej, noremnej, hygienickej a čo ja viem ešte akej stránke.
Ďakujem za všetky ohlasy, vyvolám s nimi stretko, aby si dobre rozmysleli do čoho idú a v prípade, že budú chcieť aj napriek tejto zložitosti pokračovať, dovolím si Vás ešte kontaktovať.
Zatiaľ dík. *Ajuška, ide pozrieť ten Tvoj kontakt - ďakujem.*
Ajuška
03.08.05,09:59
Nedes sa za nich. Realita na Slovensku je taká, že cca 70% prevádzok na spracovanie dreva /30% tvoria giganty/ nespĺňa ani z ďaleka všetky kritériá vyplývajúce zo "všemožných" zákonov. A pília, živoria... zbíjajú sa navzájom... a tak. Aj Tí Tvoji predpokladám, že sa medzi nimi stratia. Rozumne sa dá vyjsť - sakra dôležitá je bezpečnosť pri práci a protipožiarne opatrenia. V ostatnom záleží na "ľudoch" v okolí. Či im doprajú, alebo budú závidieť. Treba sa vedieť popasovať s pracovnými silami - tam je veľký potenciál, pretože lajdoši narobia viacej škody ako úžitku, ale najmä so sezónnosťou. Zima býva na týchto prevádzkach krutá.... a účta sa tiež nedes. V JÚ to ide bezbolestne, za PÚ skúsenosti nemám. Ale začínam veriť, že je skutočne priechodnejšie. Tak im neberme vietor z plachiet.......... držím palčeky
Janca
04.08.05,06:14
No, zatiaľ som zistila nasledovné:
- gáter sa stavia a bude stáť na súkromnom pozemku jedného z budúcich spoločníkov tej ich s.r.o. Myslím, že tá s.r.o. by bola vhodnejšia ako združenie FO. Z toho vyplýva PU, čo by mi nevadilo, tam som viac doma ako v JU. Ten pozemok s gatrom bude asi nepeňažný vklad, len neviem komu to dať oceniť, keď ten gater sa svojpomocne stavia, tzn. že nemám fa za materiál a pod., taktiež neviem, kde ho dať "ocajchovať".
- zatiaľ si vraj robotu obsiahnu sami dvaja + možno ja učto, lebo v tom nemajú žiadne skúsenosti (založenie s.r.o., registrácie a tak..) No a ak sa im bude dariť, poznajú vraj dobrých "pracantov".
- vzhľadom k tomu, že ide o sezónnu záležitosť, teraz v zime by chceli urobiť aj nejaký podnikateľský plán, aby získali popr. aj peniaze na začiatok na nákup materiálu, takže ak by mi vedel niekto pomôcť s tým plánom, nemusím Vám hovoriť ako by to pomohlo, popr. ak má niekto dobré skúsenosti s niektorým peňažným ústavom, ocenila by som napr. aj cez SS kontakty.

P.S. Chalani sú zatiaľ ako zamestnanci v jednej takejto firme, ale chcú sa osamostatniť z finančných dôvodov, takže určité skúsenosti s prácou ako takou majú.
mumizno10
19.11.12,21:47
Chcel by som sa informovat,ak mam postaveny gater na svojom pozemku a rezem drevo len pre vlastnu potrebu potrebujem nejake povolenia a podobne veci??Lebo ako vidim na Slovensku sa da tazko legalne podnikat:(
buchač
19.11.12,22:19
Chcel by som sa informovat,ak mam postaveny gater na svojom pozemku a rezem drevo len pre vlastnu potrebu potrebujem nejake povolenia a podobne veci??Lebo ako vidim na Slovensku sa da tazko legalne podnikat:(

...sorry .......ale zvýraznené nemyslíš snáď vážne ........či ???? :rolleyes: :confused:
mumizno10
20.11.12,08:48
Takze ked mam postaveny gater na pozemku bez povoleni,uz je to protizakonne,dajme tomu ze tam drevo este nerezem a pod...?Poznam X ludi ktori to maju takto,lebo vybavovat veci na slovensku je jenda velka katastrofa...Na celom Slovensku je všade pritomna byrokracia,tak niet sa co cudovat,ze ludia hladaju ine chodnicky ako zacat nieco robit...
bodliak
20.11.12,09:13
Hm. Gáter pre vlastnú potrebu... Pán Lykožrút a pani Červotočová.

Ale súhlasím, že o pár rokov budem potrebovať certifikát, energetický štítok
a pravidelnú kontrolu odborným pracovníkom (samozrejme, musí byť v komore, inak to nejde)
na špecializovanom akreditovanom pracovisku

aj na krompáč a lopatu.
buchač
20.11.12,11:50
Takze ked mam postaveny gater na pozemku bez povoleni,uz je to protizakonne,dajme tomu ze tam drevo este nerezem a pod...?Poznam X ludi ktori to maju takto,lebo vybavovat veci na slovensku je jenda velka katastrofa...Na celom Slovensku je všade pritomna byrokracia,tak niet sa co cudovat,ze ludia hladaju ine chodnicky ako zacat nieco robit...
...nejde o gáter bez povolenia .....teda mne je to šuma fuk ....

Ale ide o to , že drevo spracovávať na gátri IBA pre vlastnú potrebu je zavádzajúce ( alebo ako to nazvať )...
Narežeš za jeden mesiac povedzme hranoly a dosky ...postavíš zrub , stodolu , šopu ...atď....
Toto je pre vlastnú potrebu ...!!!!

...a čo potom ????

Gáter bude hučať a vždy sa nájde dobrák , ktorý Ťa bonzne a si nahratý ....
mumizno10
20.11.12,13:02
Myslel som to tak,ze bude postaveny gater,ked nieco budem potrebovat napr. hranoly,dosky tak si to porezem,ak nahodou pride za mnou nejaky znami tak mu to porezem bez toho aby som za to bral nejake peniaze a ked ide o nejakeho bonzaka,velmi tazko sa mu bude dokazovat ci som bral peniaze za porez alebo nie ci???Je mi jasne ze na Slovensku,vam ludia zavidia aj to co nemate...
kukučka
21.11.12,22:20
Hej? Všetci na Slovensku sme závistliví? Aj Ty? Čo závidíš svojmu susedovi?
No skús tak robiť v Rakúsku, či Nemecku a ešte k tomu v sobotu do tmy.
Lebo tí moji "susedia" robili...Jedni našťastie skončili, takže toho smradu je menej, ale tí druhí robili aj 15. septembra.

Toto je môj príspevok z roku 2005:


Janča nechcem Ti kaziť náladu, ale aj lokalita takej firmy je veľmi dôležitá, čo z toho, že " budete mať papiere v poriadku ", keď sa budú na vás hnevať všetci susedia? Mám takú čerstvú firmu v susedstve a obťažujú ma nepríjemné zvuky píly šesť dní v týždni od rána do večera, k tomu ešte na dvore používajú motorové píly, prirátaj hluk áut dovoz-odvoz. Niekedy nemôžem kvôli zápachu nafty otvoriť okná, prach a piliny sú nehlučné . . .Ale všetko je vraj v norme, schválené hygienou...