šmudlo
08.06.09,15:57
prosím Vás, poraďte mi, čo treba spraviť ak niekto odkúpil spoločný priestor - bývalú kočikáreň do osobného vlastníctva. Nikto o tom nevedel ,a až po pátraní, prečo má miestnosť uzamknutú som sa na Mestskom úrade dozvedela, že mu ju mesto predalo. Najskôr tvrdili že nie, ale nakoniec ukázali doklady, že áno, je predaná. O tomto predaji údajne nevedel ani predseda Spoločenstva vlastníkov bytov. Nikde nie je tento priestor predaný, len u nás.
Prosím poraďte čo robiť. Podotýkam, že je to spoločný priestor, nie bytový priestor.

Ďakujem
arizona
08.06.09,14:23
Mária27
08.06.09,22:05
Najskôr si treba ujasniť, kedy bola kočikáreň predaná: keď ešte bolo mesto vlastníkom celého domu, alebo po prevode aspoň jedného bytu do vlastníctva, alebo po prevode všetkých bytov. Pri prevode bytov mala byť v zmluve vymenovaná medzi spoločnými priestormi - pozri, či tam je. Ak nie je - prečo ste to nekontrolovali? Ak je tam, zmluva o predaji je neplatná.

Ak nie je v zmluve o prevode ako spoločný priestor, potom si ju obec ponechala a predala ako nebytový priestor, jej plocha je v súčte bytov a nebytových priestorov domu.
Ak máte v dome neprevedený aspoň jeden byt, treba sa cez neho domáhať prevodu spoločného priestoru - kočikárne. Ak to dosiahne, musia sa opraviť podiely aj vaše. Keď bude treba, požiadate o nahradenie vôle súd, ktorý zároveň rozhodne, že ide o spoločný priestor a prevedie vám to. Dôležitá je dokumentácia domu. Na základe rozhodnutia súdu kataster záznamom opraví vlastníctvo kočikárne.

Ťažšie to bude, ak sú už všetky byty prevedené, najmä pred tromi rokmi, alebo ak kočikáreň bola zmenená na nebytový priestor ešte za vlastníctva domu obcou.

Oslovte vlastníka priestoru a rokujte o tom aj s ním. Aj on musí mať záujem na tom, že jeho vlastníctvo je ok.
šmudlo
25.06.09,04:48
Keď kočikáreň kupoval, tak už boli byty predané, nebol prvý. Bola som na Mestskom úrade a tam mi právnička ukázala doklad, že to kúpil ako pivnicu, to naozaj nebola pivnica, ale kočikáreň. A ešte je tu jeden problém, ak niečo v byte robíte, trebárs maľujete, nemáte si kde odložiť menšie kusy nábytku, náš vchod ako jediný, nemá prechod pivničnými priestormi, pretože medzi naším vchodom a daľšími dvoma bole (už nie je) kotolňa, čiže sa pivničnými priestormi nedostaneme do ďaľších spoločných priestorov, jedine z vonku a cez vchod. Podotýkam, že ku každému bytu sú pivnice. Asi nebudeme mať inú možnosť, ako spoločný priestor získať súdnou cestou. Môže niekto poradiť?
Mária27
25.06.09,11:16
Dúfam, že máte preukázané, že ide o kočikáreň. Previedli či nepreviedli vám to v zmluve pri prevode bytu? Pivnica patrí k bytu, kúpil ju s bytom?

Ak vám previedli kočikáreň do spoločných priestorov, treba toho kupujúceho vyzvať, aby kočikáreň vypratal, lebo ide o váš spoločný priestor. Keď bude namietať, povedzte, nech si to vybaví s predávajúcim, ktorý ho oklamal, lebo predal cudzí priestor.

Ak vám nepreviedli kočikáreň s bytmi, treba dokazovať, že ide o kočikáreň podľa stavebnej dokumentácie a žiadať ju previesť ako spoločný priestor. To by mal ale žiadať ten, kto ešte byt nemá prevedený, lebo ostaní sa tohto priestoru akoby vzdali.