vrocka
08.06.09,18:33
Mám otázku od augusta 2008 podnikám, mala som rok prázdniny od platenia odvodov. Teraz som sa bola prihlásiť, vypočítali mi platiť od júla 2009 odvody vo výške 89,7 €. Kámoška mi však povedala, že jej nič nevypočítali, vraj neplatí ani ďalej nič, lebo neprekročila nejakú sumu ale nevie akú o čo prosím Vás ide.
Naozaj nemusí platiť ani ďalšie roky a kto potom za ňu platí odvody? Ďakujem Mirka
veronikasad
08.06.09,16:37
Mám otázku od augusta 2008 podnikám, mala som rok prázdniny od platenia odvodov. Teraz som sa bola prihlásiť, vypočítali mi platiť od júla 2009 odvody vo výške 89,7 €. Kámoška mi však povedala, že jej nič nevypočítali, vraj neplatí ani ďalej nič, lebo neprekročila nejakú sumu ale nevie akú o čo prosím Vás ide.
Naozaj nemusí platiť ani ďalšie roky a kto potom za ňu platí odvody? Ďakujem Mirka
Povinným platitelom odvodov do SP sa SZČO stáva od 1.7. nasl. kal. roka, ak jej príjem = tržby za predch. kal. rok presiahnu 12-násobok min.mzdy.
Za rok 2008 to bolo 12x295,50 x 30,126 = 106827sk
Ak príjem nepresiahneš, nemusíš platiť odvody. Nemáš však nárok na nemocenské v prípade PN, ani sa ti toto obdobie nezapočítava do dôchodku. Počas takéhoto obdobia sa môžeš prihlásiš v SP ako dobrovolne poistená osoba
Iwett
08.06.09,16:40
Mám otázku od augusta 2008 podnikám, mala som rok prázdniny od platenia odvodov. Teraz som sa bola prihlásiť, vypočítali mi platiť od júla 2009 odvody vo výške 89,7 €. Kámoška mi však povedala, že jej nič nevypočítali, vraj neplatí ani ďalej nič, lebo neprekročila nejakú sumu ale nevie akú o čo prosím Vás ide.
Naozaj nemusí platiť ani ďalšie roky a kto potom za ňu platí odvody? Ďakujem Mirka
A nedosiahne SZČO príjem minimálne 12 násobok minimálnej mzdy, tak nemusí platiť poistné do SP. Takže priateľka ho pravdepodobne nedosiahla.
Peta0017
08.06.09,20:21
Povinným platitelom odvodov do SP sa SZČO stáva od 1.7. nasl. kal. roka, ak jej príjem = tržby za predch. kal. rok presiahnu 12-násobok min.mzdy.
Za rok 2008 to bolo 12x295,50 x 30,126 = 106827sk
Ak príjem nepresiahneš, nemusíš platiť odvody. Nemáš však nárok na nemocenské v prípade PN, ani sa ti toto obdobie nezapočítava do dôchodku. Počas takéhoto obdobia sa môžeš prihlásiš v SP ako dobrovolne poistená osoba

Ahoj,
pracujem na TPP v obchode, ale chcela by som si popri tom otvoriť živnosť v oblasti poskytovania služieb. Chcela by som to robiť len tak rekreačne popri mojom zamestnaní, pretože ma to baví a využijem tak svoj voľný čas. Keďže neplánujem nejaké obrovské zisky, nehrozí mi presiahnutie ročného príjmu vo výške 12 násobku minimálnej mzdy. Tým pádom by som nemusela do sociálnej poisťovne platiť žiadne odvody.

Chcem sa však spýtať, keď som v tom období zamestnaná na TPP a zamestnávateľ za mňa platí odvody, započítava sa mi to do dôchodku a mám nárok na nemocenské v prípade PN aj keď ako živnostník tie odvody platiť nebudem?
A ešte jedna otázka, aké povinnosti budem mať voči zdravotnej poisťovni v tomto konktétnom prípade?

Ďakujem vopred za odpoveď všetkým čo mi poradia.
Orsz
08.06.09,20:32
Ahoj,
pracujem na TPP v obchode, ale chcela by som si popri tom otvoriť živnosť v oblasti poskytovania služieb. Chcela by som to robiť len tak rekreačne popri mojom zamestnaní, pretože ma to baví a využijem tak svoj voľný čas. Keďže neplánujem nejaké obrovské zisky, nehrozí mi presiahnutie ročného príjmu vo výške 12 násobku minimálnej mzdy. Tým pádom by som nemusela do sociálnej poisťovne platiť žiadne odvody.

Chcem sa však spýtať, keď som v tom období zamestnaná na TPP a zamestnávateľ za mňa platí odvody, započítava sa mi to do dôchodku a mám nárok na nemocenské v prípade PN aj keď ako živnostník tie odvody platiť nebudem?
A ešte jedna otázka, aké povinnosti budem mať voči zdravotnej poisťovni v tomto konktétnom prípade?

Ďakujem vopred za odpoveď všetkým čo mi poradia.

Ano do dôchodku sa to započítava. Čo sa týka zdravotného poistenia, ak platí zamestnávateľ, neplatí sa, ale musí sa urobiť po ukončení roka ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.
Peta0017
08.06.09,20:50
Ano do dôchodku sa to započítava. Čo sa týka zdravotného poistenia, ak platí zamestnávateľ, neplatí sa, ale musí sa urobiť po ukončení roka ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.

Ďakujem za odpoveď. A keď si podám to RZZP môžu mi vzniknúť nejaké nedoplatky? Alebo to len v prípade, že by moj zisk presiahol 12 násobok minimálnej mzdy? Predpokladám že k tomu nedôjde.

A ešte mám otázku ohľadom daňového priznania. Doteraz ho za mňa každoročne robil zamestnávateľ. Teraz ho len požiadam o potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a na základe tohto + doklady z podnikania si priznanie vyplním sama? Neviete akým systémom sa to vyplňa ked mam TPP aj živnosť?
Melnick
08.06.09,21:54
Ďakujem za odpoveď. A keď si podám to RZZP môžu mi vzniknúť nejaké nedoplatky? áno môžu Alebo to len v prípade, že by moj zisk presiahol 12 násobok minimálnej mzdy? posudzuje sa ináč ako pre SP. Skús si pozrieť témy k RZZP Predpokladám že k tomu nedôjde.

A ešte mám otázku ohľadom daňového priznania. Doteraz ho za mňa každoročne robil zamestnávateľ. Teraz ho len požiadam o potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a na základe tohto + doklady z podnikania si priznanie vyplním sama? áno sama, alebo zveríš jeho vypracovanie šikovnému účtovníkovi, ktorých je tu na Porade 1xxxxxx.. Neviete akým systémom sa to vyplňa ked mam TPP aj živnosť?vieme :)
A keď bude čas na vypracovanie,tak mnohí aj poradia.
benefin
08.06.09,22:18
pridavam sa. mam problem, prepocitavam nove odvody do SP od 1.7.09 a potrebujem potvrdit ci je to spravne:
VZ dostanem takto: ČZD - DDP, ŽP, ÚS (len do vysky 12tis. SK) : 24 = VZ (zaokruhlit na cele eurocenty nahor). chcem sa len uistit ze to prepocitam najprv v korunach na VZ za rok 2008 a az potom preratavam na Eur a este sa chcem uistit, ci je to len do vysky 12 tis. Sk (resp. menej - tym myslim vysku skutocnych platieb ak boli menej, ak boli viac tak max. 12 tis?). dakujem za vase odpovede.
Andyke
09.06.09,01:59
VZ = čiastkový základ : 2 : počet kalendárnych mesiacov výkonu podnikania mínus príspevky zaplatené SZČO na jej doplnkové dôchodkové poistenie sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac 1000 SK na jeden kalendárny mesiac .(čiže za rok 12000 SK)

VZ vypočítaš najprv v slovenských korunách, potom prepočítaš konverzným kurzom na eurá so zaokrúhlením na celé eurocenty nahor. Z takto prepočítaného vymeriavacieho základu v eurách vypočítaš jednotlivé sumy poistného. Jednotlivé sumy poistného zaokrúhliš na desať eurocentov nadol.

Môžeš skúsiť aj pomôcku:
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-poistenu-szco-od-1-aprila-do-30-juna-2009/24059s?
Bodula
11.06.09,14:05
Co je na tom pravdy, ze zivnostnik, ktory dostal dotaciu z UP nemusi 1 rok od zaciatku zivnosti platit odvody do SP??? Poculi ste uz niekto o tom??? /Priklad: SZCO zacala podnikat v oktobri 2008, prijem za rok 2008 bol vyssi ako 120 000 - podla mna od 07/2009 ma povinnost platit odvody do SP, alebo sa mylim??/
vrocka
11.06.09,14:16
Ja som začala v auguste 2008 a už mám platiť od júla 2009, neviem ako to potom je ale mne na sociálnom povedali že aj tak mám začať platiť v júli. Ale odporúčam aspoň u nás sú veľmi ochotné žienky poradiť aj po telefóne v SP tak skúste. Mirka
vrocka
11.06.09,14:17
ďakujem za super rýchlu odpoveď Mirka
andreaS
11.06.09,14:19
bodula: podla toho prijmu bude mat povinnost platit od 7/2009, kt. je splatne 8.8.2009

ten pojem "rok" si bohuzial kazdy vysvetli inak... to je len to obdobie odo dna otvorenia zivnosti do 30.06. ... do tohto datumu treba doniest vypis z danoveho priznania do SP a podla toho vypocitaju platby... ak je prijem mensi, tak neplati nadalej ak je vyssi, tak plati napisane vyssie...

este by som upozornila nato, ked sa napriek tomu, ze nevyjde povinnost platit do SP prihlasi SZCO dobrovolne, aby nezabudli nato, ze ked dalsi rok uz mu ta povinnost plati a nezrusi dobrovolne platenie, tak bude platit vlastne dva krat... treba potom zrusit dobrovolne platcovstvo, ak tak platit nechce... a prihlasit sa potom ako SZCO