ivuska84
08.06.09,19:04
Ahojte, velakrat mi porada pomohla, preto sa aj teraz obraciam s otazkov...je mozne uctovat pokladnu k poslednemu dnu v mesiaci? to ze zauctujem trzbu na konci mesiaca, to by som este chapala, da sa to s tym, ze budem mat ucet pokladne pocas mesiaca v minuse,ale co ostatne doklady? lebo mne sa to nezda aby som vsetky doklady co mam v mesiaci (je ich iba par) zauctovala k poslednemu dnu, iba v texte dokladu urcila k akemu datumu sa to vztahuje a coho sa to tyka, ci ide o vyber z pokladne na ucet, ci blocky atd...co vy na to?ja by som to uctovala priebezne, k datumu dokladu,aby mi to aj v uctovnom denniku potom chronologicky sedelo...len teraz som zmatena z toho, lebo uctovanie v praxi sa este len ucim tak ma to prekvapilo, je takzto postup spravny?akykolvek nazor potesi
Monika Kováčová
08.06.09,17:12
Ahojte, velakrat mi porada pomohla, preto sa aj teraz obraciam s otazkov...je mozne uctovat pokladnu k poslednemu dnu v mesiaci? to ze zauctujem trzbu na konci mesiaca, to by som este chapala, da sa to s tym, ze budem mat ucet pokladne pocas mesiaca v minuse,ale co ostatne doklady? lebo mne sa to nezda aby som vsetky doklady co mam v mesiaci (je ich iba par) zauctovala k poslednemu dnu, iba v texte dokladu urcila k akemu datumu sa to vztahuje a coho sa to tyka, ci ide o vyber z pokladne na ucet, ci blocky atd...co vy na to?ja by som to uctovala priebezne, k datumu dokladu,aby mi to aj v uctovnom denniku potom chronologicky sedelo...len teraz som zmatena z toho, lebo uctovanie v praxi sa este len ucim tak ma to prekvapilo, je takzto postup spravny?akykolvek nazor potesi

ani mne sa to nezdá... kde si to tak videla? niekto ťa to učil robiť týmto spôsobom...
Monika Kováčová
08.06.09,17:13
ja by som to uctovala priebezne, k datumu dokladu,aby mi to aj v uctovnom denniku potom chronologicky sedelo...len teraz som zmatena z toho, lebo uctovanie v praxi sa este len ucim tak ma to prekvapilo, je takzto postup spravny?akykolvek nazor potesi

poteším ťa, tiež by som účtovala priebežne... teda vlastne tiež účtujem priebežne k dátumu vzniku účtovného prípadu:)
ondrejvla
08.06.09,17:13
Ahojte, velakrat mi porada pomohla, preto sa aj teraz obraciam s otazkov...je mozne uctovat pokladnu k poslednemu dnu v mesiaci? to ze zauctujem trzbu na konci mesiaca, to by som este chapala, da sa to s tym, ze budem mat ucet pokladne pocas mesiaca v minuse,ale co ostatne doklady? lebo mne sa to nezda aby som vsetky doklady co mam v mesiaci (je ich iba par) zauctovala k poslednemu dnu, iba v texte dokladu urcila k akemu datumu sa to vztahuje a coho sa to tyka, ci ide o vyber z pokladne na ucet, ci blocky atd...co vy na to?ja by som to uctovala priebezne, k datumu dokladu,aby mi to aj v uctovnom denniku potom chronologicky sedelo...len teraz som zmatena z toho, lebo uctovanie v praxi sa este len ucim tak ma to prekvapilo, je takzto postup spravny?akykolvek nazor potesi

Najskôr ti odporúčam pozrieť si toto:
http://www.porada.sk/f100-postupy-uctovania-pu.html

A určite radím všetky doklady účtovať chronologicky, podľa toho, k čomu patria. Lenivosť sa v tomto prípade neopláca. A ešte ti odporúčam prečítať si tému, keďže si začiatočník, klikni
http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyna-minikurz-pu.html
ondrejvla
08.06.09,17:16
poteším ťa, tiež by som účtovala priebežne... teda vlastne tiež účtujem priebežne k dátumu vzniku účtovného prípadu:)
mimotemy
Monika, to sme písali naraz ?:D
ivuska84
08.06.09,17:19
ani mne sa to nezdá... kde si to tak videla? niekto ťa to učil robiť týmto spôsobom...

nie takto to je zauctovane, mesiac co mesiac
ivuska84
08.06.09,17:22
ale trzbu si mozem zauctovat len na koci mesiaca vsak, na zaklade mesacnej uzavierky? ja podklady dostanem az na konci mesiaca a kazdy den to by som ani nestihala uctovat
ondrejvla
08.06.09,17:22
nie takto to je zauctovane, mesiac co mesiac

Odporúčam vytvor si novú firmu, prekopíruj si údaje týkajúce sa faktúr a adries a radšej to zaúčtuj nanovo, toto nezodpovedá Zákonu o účtovníctve a postupom účtovania. Veď nemáš žiaden prehľad o pohybe finančných prostriedkov priebežne.
ondrejvla
08.06.09,17:23
ale trzbu si mozem zauctovat len na koci mesiaca vsak, na zaklade mesacnej uzavierky? ja podklady dostanem az na konci mesiaca a kazdy den to by som ani nestihala uctovat

No ak ti nevadí, že budeš mať pokladňu v mínuse, čo je nezmysel, tak je zbytočné radiť niečo iné...
Monika Kováčová
08.06.09,17:25
ale trzbu si mozem zauctovat len na koci mesiaca vsak, na zaklade mesacnej uzavierky? ja podklady dostanem az na konci mesiaca a kazdy den to by som ani nestihala uctovat

ja som zástancom priebežného účtovania aj pri tržbách... práve tie mínusy na pokladni by som nezniesla.:)
ivuska84
08.06.09,17:39
No ak ti nevadí, že budeš mať pokladňu v mínuse, čo je nezmysel, tak je zbytočné radiť niečo iné...

ale na konci mesiaca uz nebudem v minuse, ja to inak ani nestiham, kedze mam okrem toho kopec inej roboty,mozno poznate ked kumuluju robotu a casu mate rovnako ,ale dakujem vam za povzbudenie, lebo fakt som uz z toho bola vedla ako ta jedla...
Monika Kováčová
08.06.09,17:44
ale na konci mesiaca uz nebudem v minuse, ja to inak ani nestiham, kedze mam okrem toho kopec inej roboty,mozno poznate ked kumuluju robotu a casu mate rovnako ,ale dakujem vam za povzbudenie, lebo fakt som uz z toho bola vedla ako ta jedla...

ivuska pozri sa: nejde o to, či stíhaš, či nestíhaš... Ide o to, aby si dodržiavala zákonom určené predpisy.
Ver mi: najhorší účtovníci sú takí, čo majú kopec inej roboty.

Môj deň má tiež len 24 hodín a stíham len s odretými ušami (niekedy by som povedala, že nestíham s odretými ušami). V každom prípade treba pracovať profesionálne a myslieť na možné finančné následky pri prípadnej kontrole.
ivuska84
08.06.09,18:05
ivuska pozri sa: nejde o to, či stíhaš, či nestíhaš... Ide o to, aby si dodržiavala zákonom určené predpisy.
Ver mi: najhorší účtovníci sú takí, čo majú kopec inej roboty.

Môj deň má tiež len 24 hodín a stíham len s odretými ušami (niekedy by som povedala, že nestíham s odretými ušami). V každom prípade treba pracovať profesionálne a myslieť na možné finančné následky pri prípadnej kontrole.

ved to ze mne to pride odflaknute a ja to takto robit nechcem, preto sa pytam, neviem robit, nieco len tak po druhom, bez toho aby mi to davalo logiku. viac menej ja len pripravujem nejake veci pre uctovnika, to hlavne ja nerobim...a ze jemu to nepride divne, no urcite si vezmem rady k srdcu a budem to robit poriadne, chcem predsa poriadne spavat, aj ked neviem ci pri uctovnictve sa to da:-)
Paula
08.06.09,18:07
chcem predsa poriadne spavat, aj ked neviem ci pri uctovnictve sa to da:-)



Nedá a nevyhovorí mi to ani sám pán minister čohokoľvek:rolleyes:
Monika Kováčová
08.06.09,18:10
chcem predsa poriadne spavat, aj ked neviem ci pri uctovnictve sa to da:-)

No hotové nočné MORY prežívam a spotená sa budím, že som na niečo zabudla. Najhoršie sny sú, keď ti nesedí Má dať a Dal. ;)
Paula
08.06.09,18:14
No hotové nočné MORY prežívam a spotená sa budím, že sa na niečo zabudla. Najhoršie sny sú, keď ti nesedí Má dať a Dal. ;)


A keď hľadám tri dni jediný centík , ktorý tu "včera" ešte rožky nevystrkoval ;)
ivuska84
08.06.09,18:17
joooj to je strasnsa robota...ako dlho uz uctujete?
KEJKA
08.06.09,18:27
ja som zástancom priebežného účtovania aj pri tržbách... práve tie mínusy na pokladni by som nezniesla.:)


ale trzbu si mozem zauctovat len na koci mesiaca vsak, na zaklade mesacnej uzavierky? ja podklady dostanem az na konci mesiaca a kazdy den to by som ani nestihala uctovat
mínusy na pokladnici nesmú byť.
Tržba na konci mesiaca?určite nie.
Všetko závisí od organizácie spracovania. Popíšem jeden prípad:
1... Tržbu dostane účtovníčka len vo forme mesačnej uzávierky ERP, takže naozaj ju musí zúčtovať iba na konci mesiaca.
2.....S peniazmi účtovníčka tiež neprichádza do styku, to si rieši konateľ (teda denné uzávierky a vyúčtovanie hotovosti s prevádzakárom - do účtovníctva nedáva žiaden doklad)
3.....Bločky , hotovostné nákupy konateľ tiež drží u seba celý mesiac - napr. kvôli reklamácii, nejakým interným výpočtom, to tiež účtovníčka neovplyvní. proste sa jej tieto doklady dostanú až na konci mesiaca, resp. začiatkom dalsieho.
Napriek popísanému NIE JE pokkladnica nikdy v mínuse.
Účtovníčka zoradí nákupy podľa dátumov, k niektorým urobí prehľadnú tabuľku - súhrnný doklad, nákupy bez DPH - tiež ako súhrnný doklad za celý mesiac. Je to v súlade so skutočnosťou, lebo konateľ si vlastne tieto bloky predložil na preplatenie až na konci mesiaca.
Bloky účtuje podľa dátumu, najskor si vytvorí príjem do pokladnice - pôžička konateľa (1.) v horšom prípade zaúčtuje mesačnú uzávierku s dátumom 1.dňa v mesiaci (2),. S tým druhým prípadom nesúhlasím, ale čo už, v oboch prípadoch je pokladnica v pluse.
Nakoľko konateľ nekupuje zo svojich penazí, ale podľa potreby vyberá z firemného účtu - tak tieto výbery cez 261 sa účtujú ako dotácia pokladnice.
Proste -účtujú sa prípady,ppokladnica sa modeluje......
Keby sa postupovalo naozaj podľa vzniku účtovného prípadu, tak by sa všetky bloky museli zaúčtovať mimo pokladnice, interným dokladom, lebo nákupy robí konateľ. Kolko penazí prešlo jeho rukami vie iba on, takže pokladnica by vyzerala velmi jednoducho
1. 211/604,343 ----tržby na konci mesiaca
2. 365 / 211 .......... vyrovnanie závúzku voči konateľovi.
priebežné vklady avýbery z účtu - tiež cez 365.
všetky bločky interným dokladom, ako som už spomenula.
ivuska84
08.06.09,18:40
tak ja tie trzby budem uctovat pekne den po dni...pripad sedi az na to, ze tam nefiguruje konatel, ale doklady dostavam az na koci mesiaca, blockov je tam par, lebo skoro vsetko je na faktury..ale to mi potom pekne rozhadze dennik...potom si to dam precislovat aby mi to sedelo? ja viem, mozno sa pytam hluposti ale stresuje ma to dost,lebo nehcem nieco este viac domotat
ivuska84
08.06.09,18:47
aj zajtra je den, zelam vam dobru noc a dakujem vam za vas cas, ste mi velmi pomohli
JankaO
08.06.09,19:28
Akrimka
07.07.09,14:17
Ahojte poraďáci, prosila by som o radu. Účtujem v PU. Firma sa zaoberá pohostistvom a nakúpila na fatúru dosky, krytinu, odkvapové rúry a pod. na výstavbu terasy. Budova však firme nepatrí. Kam to teda naúčtovať?
Ďakujem za všetky názory