wagner
08.06.09,20:22
Dnes som našla na jabloni také biele chumáče. Viac ich bolo v pazuchách listov a výhonkov a sem tam aj na konári. Keď som to rozmazala prstom, zdalo sa mi že sú tam drobné škodce a prst mi ostal červený. Tam kde sa dalo som to zostrihala. Čím je napadnutá jabloň a čím to mám postriekať?
karino
08.06.09,18:52
Vlnačku krvavú (Eriosoma lanigerum) poznajú záhradkári skôr pod nesprávnym názvom voška krvavá. Nepatrí však medzi listové vošky, cicajúce rastlinné šťavy z listov napadnutých rastlín, ale medzi vlnačky, ktoré cicajú na kôre mladých výhonkov i starších konárov a vyznačujú sa vylučovaním voskových vláken. Tieto voskové vlákna vatovitého vzhľadu často úplne zakrývajú celú kolóniu vlnačky krvavej. V mieste cicania škodcu často vznikajú praskliny alebo zdureniny. Vlnačka krvavá poškodzuje z ovocných drevín len jablone. Prezimuje v štádiu lariev v puklinách kôry alebo na koreňovom krčku stromov. Larvy opúšťajú zimné úkryty od konca apríla. Prvé kolónie škodcu s typickými vatovitými výlučkami môžeme na jabloniach pozorovať už v druhej polovici mája. Za rok môže mať až 10 pokolení.
MOŽNOSTI NIČENIA ŠKODCU: Chemické ošetrovanie jabloní je potrebné len pri väčšom počte zistených kolónií vlnačky. Pripravenú postrekovú kvapalinu môžeme na kolónie škodcu nanášať aj pomocou štetca. Na ošetrovanie uprednostňujeme prípravky, ktoré neničia prirodzených nepriateľov vlnačky krvavej (Aztec alebo Pirimor). Do postrekovej kvapaliny sa odporúča pridať zmáčadlo.

p.s to je od matlaka na www.floraservis.sk sa zaregistruj a kazdy tyzden ti pride e mailom signalizacia
zuzkahris
08.06.09,18:53
No neviem ja som mala rôzne rastliny napadnuté červcami, ktoré vytvárajú také chumáče, skúste pridať fotku toho škodcu, ja som ich likvidovala manuálne, vatou namočenou v parafínovom oleji. Ale fotka napovie viac o akého sa jedná.
wabi
08.06.09,20:44
Pokiaľ máte len niekoľko malých stromčekov, tak sa to dá aj manuálne, ale ak máte stromav viac a sú väčšie, tak by som dal asi prednosť tej chémii a spojte to rovno s prihnojením na list, to sa každý strom poteší!:D
wagner
08.06.09,21:59
Bude to určite tá vlnačka krvavá. Aj som si to myslela, len som si nebola istá. Strom je dosť vysoký, takže budem musieť použiť chémiu. Zostrihovala som výhonky, lebo tam boli vošky, takže so väčšinu odstránila, ale ešte zostalo na kôre, tak to musím postriekať. Ďakujem za rady.