Mickya
25.07.05,09:33
1) Na faktúre zo zahraničia nie je uvedený dodávateľ, ale len odberateľ, čiže naša firma. Viem, že zákon o DPH bližšie neupravuje faktúry zo zahraničia. Ale účtovný doklad podľa zákona o účtovníctve musí obsahovať oboch účastníkov. Možem na faktúre dodávateľa doplniť? Pri kontrole naozaj môžem dokázať preukázateľnosť výdavku.
------------------------
2) Ďalším mojím problémom pri týchto faktúrach:
Je to vlastne faktúra z internetu:
Vyberiem si na internetovej stránke danej firmy to, o čo mám záujem a hneď kartou zaplatím. Vypľuje mi to faktúru. Z účtu mi danú sumu strhne o 2 dni.
Uvediem príklad - faktúra vystavená napr. 20.7.2005, strhnutá úhrada z účtu 22.7.2005.
Keďže takýchto faktúr máme viacej a neviem, v akom poradí budú sumy strhnuté (niekedy sú strhnuté v úplne inom poradí), faktúru do knihy záväzkov evidujem až po strhnutí peňazí z nášho účtu.
Keď dávam túto faktúru do knihy záväzkov, používam kurz NBS dňom vystavenia faktúry. Včera som však čítala článok od Poradcu podnikateľa, kde píšu "V JÚ účtovná jednotka účtuje došlú faktúru v knihe záväzkov kurzom NBS v deň účtovania a v peňažnom denníku až pri vzniku finančnej operácie - úhrade faktúry." Ako to robíte vy?
Stretla som sa s účtovníčkou, ktorá v knihe záväzkov po úhrade opraví sumu na sumu, ktorú naozaj strhli, čiže potom naozaj nie je vidieť aký je kurzový rozdiel a kontrola jej na to vraj nič nepovedala.
----------------------------------
3) Mám zo zahraničia len e-mail (z Ameriky), že som si objednala elektronicky dodávanú službu, faktúru nemám (ani mať nebudem). Faktúra vlastne nie je povinný účtovný doklad. Môžem si dať do výdavkov ovplyv. ZD tento výdavok? Alebo radšej nie? Nie je to vysoká suma, čiže daňovákom by to nemalo byť podozrivé, veď na výpise bude uvedený dodávateľ z Ameriky.

Ďakujem