Matka1
08.06.09,21:46
Som matka 2ročného dieťaťa, ale nastúpila som už do práce. Momentálne mi hrozí prepustenie. Chcem sa spýtať, ak by som v blízkych mesiacoch otehotnela a bola by som už prepustená, z čoho sa mi vypočíta výška materskej? Momentálne pracujem a poberám rodičovský príspevok. Bolo by pre mňa vhodnejšie vrátiť sa na nedokončenú materskú?
Matka1
09.06.09,09:25
Nikto mi nevie poradit?
alušik
09.06.09,09:55
Určite je lepšie teraz mať aj rodičovský príspevok a aj príjem z práce, keď sa dá. Výška materskej sa dá po prepustení zo zamestnania ovplyvniť založením dobrovoľného nemocenského poistenia.
Matka1
09.06.09,10:36
Dakujem za reakciu, ako sa to da ovplyvnit. Ak by som sa vratila na matersku, z coho by mi pocitali dalsiu matersku? Ja neviem co mam urobit, ci pockat, kym ma prepustia, alebo sa radsej na matersku vratit.
alušik
09.06.09,11:13
Maťka, materská sa vypočíta podľa toho, aký bol príjem v rozhodujúcom období. Aké bude rozhodujúce obdobie, je ťažko povedať...
Najlepšie je to riešiť, keď budeš riešiť reálnu situáciu. Napríklad, že si už z práce prepustená a nie si tehotná, ale plánujete bábätko, alebo že si prepustená a už si tehotná, alebo pracovný pomer trvá a si tehotná. Možností je naozaj veľa. Teraz je veľmi zložité špekulovať, čo by, keby..., keď tá reálna situácia bude aj tak určite iná. Ak by si napríklad odišla späť na RD a otehotnela by si s predpokladaným termínom pôrodu v r. 2010, tak Tvojím rozhodujúcim obdobím bude rok 2009 a vymeriavací základ z tohto obdobia. Tým, že teraz odídeš späť na RD, si podľa mňa naozaj zásadne nepomôžeš.
Ak by Ťa napríklad prepustili a následne by si chcela otehotnieť, tak po skončení pracovného pomeru, si môžeš založiť dobrovoľné poistenie, ktoré by malo dokonca vyšší vymeriavací základ, ako ten, ktorý si mala v práci. Keby som bola na Tvojom mieste, naozaj by som radšej vzala istotu zárobku popri rodičovskom príspevku.;)
Matka1
09.06.09,13:01
No dostala som aj informaciu, ze vyska materskej pri druhom dietati, ak by som bola este na RD pri prvom dietati, by bola rovnaka ako pri prvom dietati. Pocitali by mi ju z toho isteho vymeriavajuceho zakladu.
alušik
10.06.09,06:35
No dostala som aj informaciu, ze vyska materskej pri druhom dietati, ak by som bola este na RD pri prvom dietati, by bola rovnaka ako pri prvom dietati. Pocitali by mi ju z toho isteho vymeriavajuceho zakladu.
Maťka, áno, môže to tak byť, ak je žena doma na "reťazovej" materskej, t.j. nenastúpi vôbec do práce. Vtedy mzdárka potvrdzuje pravdepodobný zárobok (pretože neexistuje suma skutočného vymeriavacieho základu) a najčastejšie uvádza rovnakú sumu, akú mala zamestnankyňa pri odchode na prvú materskú, a preto sa tá druhá materská vypočíta rovnako ako predchádzajúca. Ak medzi jednotlivými materskými nastúpi späť do práce a má zárobok (čiže vymeriavací základ) iný, tak aj materská môže byť úplne iná, ako tá predchádzajúca.;)
Matka1
10.06.09,09:41
Dakujem Vam za pripomienky.
Emwa
15.06.09,15:20
K prispevku c. 7
Prajem pekny den, potrebujem tiez poriesit situaciu: materska, nasledne rodicovska a druha materska.
Pracovnicka mzdoveho mi na druhu matersku dala podklady pre Soc.poist.
kde bol len zakladny plat, ziadne prispevky, ktore u mna tvoria podstatnu
cast. Z toho dovodu mi vysiel druhy matersky prispevok o cca 1800-2000 korun mesacne menej.
Po mojej reklamacii u sefky mzdoveho odd bola cela je pisomna odpoved, ze svojej pracovnicke veri. Odvtedy firma zaujala polohu mrtveho chrobaka.
Odkedy som doma s detickami, /cca 2,5 roka/, nemam moznost sa dostat do sidla firmy, zmenil sa aj majitel, teraz je uz druha zahran. firma. Povodni zamestnanci firmy ostali /manazment/.
Na koho sa mozem obratit so ziadostou o nove prepocitanie podkladov
pre matersky prispevok, ak uz vo firme nedokazem zistit ani meno alebo kontakt na nadriadeneho manazera ludskych zdrojov. Poradite mi ?
Odbory alebo niekto iny ?
Emwa
16.06.09,06:14
Pekne rano, nenajde sa nikto, kto mi vie pomoct a poradit ?:mee:
ivka70
16.06.09,06:23
K prispevku c. 7
Prajem pekny den, potrebujem tiez poriesit situaciu: materska, nasledne rodicovska a druha materska.
Pracovnicka mzdoveho mi na druhu matersku dala podklady pre Soc.poist.
kde bol len zakladny plat, ziadne prispevky, ktore u mna tvoria podstatnu
cast. Z toho dovodu mi vysiel druhy matersky prispevok o cca 1800-2000 korun mesacne menej.
Po mojej reklamacii u sefky mzdoveho odd bola cela je pisomna odpoved, ze svojej pracovnicke veri. Odvtedy firma zaujala polohu mrtveho chrobaka.
Odkedy som doma s detickami, /cca 2,5 roka/, nemam moznost sa dostat do sidla firmy, zmenil sa aj majitel, teraz je uz druha zahran. firma. Povodni zamestnanci firmy ostali /manazment/.
Na koho sa mozem obratit so ziadostou o nove prepocitanie podkladov
pre matersky prispevok, ak uz vo firme nedokazem zistit ani meno alebo kontakt na nadriadeneho manazera ludskych zdrojov. Poradite mi ?
Odbory alebo niekto iny ?

Poslite si ziadost na firmu, mzdove oddelenie, pisomne s dorucenkou.
Nemusite poznat meno cloveka, taka ziadost si uz adresata najde.
Emwa
16.06.09,13:06
Vdaka za reakciu, pisomna ziadost odisla doporucene pred 6-7 tyzdnami. Preto som pisala, ze firma sa tvari ako mrtvy chrobak. Na poste som zistovala, ci sa nahodou list nestratil, a nie. Priamo jednotlivym manazerom sa dovolat neda, mozte volat len cez "recepciu", vyspovedaju vas, koho a preco chcete. Ak poviete pravdu, neprepoja vas. Ak ju nepoviete, zrusi vas ten, koho volate.
Mailom som pisala podnikovej pravnicke, mail si prevzala aj precitala a....
ticho ....
Takze co mi ostava ?:rolleyes:
kachniatko
16.06.09,16:37
Aj ja Vas chcem poprosiť o radu, názor. Som učiteľka v MŠ od 01.10.2009. Súčasne som poberala rodičovský príspevok na dcéru 25.05.2007. Zmluvu mám do 30.06.2009. Avšak od 01.07.2009 mi ju predĺžia na dobu neurčitú. Mám aj naďalej nárok na RP?
Ďakujem
Emwa
17.06.09,18:02
K prispevku 12
vidim, ze "reakcie" su len pre privilegovanych. Skoda, bezny clen Porady je ???
Bola by som ovela radsej, keby som nepotrebovala radu z Porady ani buducnosti, zatial sa mi zda, ze rady a porady su len medzi tymi, ktori sa poznaju, no,co uz :rolleyes:
brčko
17.06.09,18:49
K prispevku 12
vidim, ze "reakcie" su len pre privilegovanych. Skoda, bezny clen Porady je ???
Bola by som ovela radsej, keby som nepotrebovala radu z Porady ani buducnosti, zatial sa mi zda, ze rady a porady su len medzi tymi, ktori sa poznaju, no,co uz :rolleyes:

prepáč, čo si týmto myslela. :confused:

Ak napíšeš otázku, ktorá je trochu špecifická, tak je menšia pravdepodobnosť, že ti niekto odpíše. Mne sa dosť často stávalo, že mi nikto neodpovedal alebo odpovedal po týždni, dvoch. No musíš to brať aj tak, že asi nejde o jednoduchú/jednoznačnú odpoved a ak niekto nevie alebo nevie iste, tak neodpovedá. A tiež je hlavne teraz v skoro letných dnoch menej času na poradu a menej ludí tu. Čo ak práve jeden z dvoch ludí, čo vedia odpovede na tvoju otázku má dovolenku a ten druhý chodí s deťmi von namiesto pozerania do PC?
Takže radšej klud, bábu to nesvedčí. Poradáci za to nemôžu, že máš nižšiu materskú. ;)

Odpoved na tvoju otázkú neviem, no môj názor je, že nemáš velku šancu uspieť. Podla mna ani mzdárka neurobila chybu, lebo je to jedna z možností/názorov, ako si vysvetliť pravdepodobný vym.základ. Bohužial pre teba nevýhodný. No možno sa mýlim.
A na tvoju stranu: niekto tu myslím písal, že bolo usmernenie soc.poistovne alebo niečo také (neviem iste, či písali že to bolo zo SP) že do PVZ sa majú rátať aj odmeny ..., ktoré by pravdepodobne dosiahol no osobne som nič také nevidela (no ani som to myslím velmi nehladala). A na podobné otázky ako tvoja som nevidela jednoznačnú odpoved.