dufulus
08.06.09,21:14
čaute poraďáci,
chcem sa spýtať, s.r.o.-čka (platca DPH) má nájomnú zmluvu - nájomca osobného auta - v zmluve je dohodnuté že hradí všetky náklady spojené s fungovaním daného dopravného prostriedku.

pretože som ešte nováčik v praxi účtovníckej, chcel by som sa spýtať, či táto s.r.o.-čka musí na takéto auto podať priznanie k cestnej dani a tiež či si môže uplatniť DPHčku z bločkov od nakúpených PHM (alebo čo treba aby si prípadne PDHčku mohol uplatniť).

ďakujem :)
Vladimír Ozimý
09.06.09,04:57
čaute poraďáci,
chcem sa spýtať, s.r.o.-čka (platca DPH) má nájomnú zmluvu - nájomca osobného auta - v zmluve je dohodnuté že hradí všetky náklady spojené s fungovaním daného dopravného prostriedku.

pretože som ešte nováčik v praxi účtovníckej, chcel by som sa spýtať, či táto s.r.o.-čka musí na takéto auto podať priznanie k cestnej dani a tiež či si môže uplatniť DPHčku z bločkov od nakúpených PHM (alebo čo treba aby si prípadne PDHčku mohol uplatniť).

ďakujem :)

DPH s PHL si uplatniť môžte bez problémov, pokiaľ to auto je využívanie na podnikanie a nevykonávate oslobodené plnenia. DPH(ak teda je) s nájmu však si uplatniť nemôžte tam je zákaz podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH.
Daň z motorových vozidiel je otázne kto komu to prenajíma. ak je to prenajaté od podnikateľského subjektu, ktorý má auto v obchodnom majetku a slúži mu na podnikanie mal by platiť daň z motorových vozidiel osoba ktorá je zapísaná v dokladoch ako držiteľ motorového vozidla. Ak ide o súkromnú osobu, potom daň z motorových vozidiel platí ten kto auto na podnikanie používa t.j. v tomto prípade nájomca.
dufulus
09.06.09,05:08
ďakujem, dobre vysvetlené! DPH z nájmu nemôže kvôli tomu že nie je úžitkové, to viem, nevedel som tie PHM ako fungujú s DPHčkou - to je môj najväčší taký nedostatok - síce som tu čítal veľa už porád o PHM, neviem sa z nich vysomáriť, lebo mám pocit že každý píše niečo iné...
ešte raz ďakujem
Tatiana19
24.06.09,11:51
ja by som chcela spýtať k tejto téme, ako je to s nákladmi napríklad prezutie pneumatík, dialničné známky ... jedná sa mi o Daň z príjmov, či sú daňovo uznané a do ktorej skupiny sa účtujú (511/518)
Tweety
24.06.09,11:54
ja by som chcela spýtať k tejto téme, ako je to s nákladmi napríklad prezutie pneumatík, dialničné známky ... jedná sa mi o Daň z príjmov, či sú daňovo uznané a do ktorej skupiny sa účtujú (511/518)
Ide o vozidlo v nájme? Ak áno:
sú to daňové výdavky. Prezutie je služba 518, DN tiež služba 518.
Tatiana19
24.06.09,13:27
áno, auto je prenajaté ... ďakujem
dufulus
20.07.09,13:26
ešte sa chcem vrátiť k tejto téme:
- uplatniť náklady môže iba ak zaplatil cestnú daň? (musím sa spýtať klienta, lebo tu vidím len zmluvu o nájme vozidla, ale doklad o zaplatení dane som nenašiel, a čo by som mal robiť ak nebola zaplatená cestná daň - ako to funguje, v tomto sa nevyznám. Zmluva bola 20.4. podpísaná)
- DPH keď si chce uplatniť z bločkov musí viesť knihu jázd? (alebo ešte 80% zo spotreby za mesiac podľa tachometra, ale tam si asi DPH ťažko uplatní, preto ma zaujíma DPHčka, ako to s ňou je)

Ďakujem Vám
tuta
20.07.09,19:22
Keď sa začne používať auto na podnikanie je potrebné podať oznámenie na DÚ. Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel sa za kalendárny rok podáva do 31. januára nasledujúceho roka a zároveň v tejto lehote je daň splatná.
DPH si môžeš uplatniť aj v prípade, že budeš uplatňovať 80 % paušálne výdavky.
Viď:
http://www.porada.sk/1101497-post5.html
dufulus
21.07.09,05:16
a oznámenie nebude problém, ak nájomná zmluva bola od apríla a oznámenie by podali až teraz??
Tweety
21.07.09,05:17
a oznámenie nebude problém, ak nájomná zmluva bola od apríla a oznámenie by podali až teraz??
Bude.
§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
dufulus
21.07.09,06:55
super, oznámili to ešte vtedy, poslali papier, som sa zľakol že mali len zmluvu :D

ďakujem :)
sybila3
21.07.09,07:55
prosím Vás kde nájdem tlačivo na prihlásenie auta na DU pri kúpe.
Tatiana19
21.07.09,08:01
grammatika
21.07.09,08:02
prosím Vás kde nájdem tlačivo na prihlásenie auta na DU pri kúpe.


Vec: Oznámenie o vzniku daňovej povinnosti dane z motorových vozidiel

Oznamujeme Vám, že nám dňom ............... vznikla daňová povinnosť na dani z motorových vozidiel
Vozidlo typu: ...............
Kategória: ..................
Evid. č.: ................
Zdvih. objem motora: ............
Celková hmotnosť: ..............
Počet náprav: .............


alebo http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTExBcmB2I76kX Ahb31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAI2i11w!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQkw!
sybila3
21.07.09,08:17
ďakujem, našla som Oznámenie o vzniku,zániku daň.pov. k D z MV. Takže vypíšem vznik a daňové podávam až v januári 2010?
sybila3
23.07.09,06:50
treba k tomu oznámeniu o vzniku ofotiť aj technický preukaz?
grammatika
23.07.09,06:55
treba k tomu oznámeniu o vzniku ofotiť aj technický preukaz?


Nie netreba.
To až v prípade kontroly by si predkladala.
sybila3
25.07.09,13:41
prihlasuje sa aj auto kúpené na lízing, aj je kúpené na SZČO?
grammatika
25.07.09,15:34
prihlasuje sa aj auto kúpené na lízing, aj je kúpené na SZČO?


Veď ak sa používa na podnikateľský účel, tak daň z mot.vozidiel sa platí a teda aj prihlasuje.