jamborova
08.06.09,22:16
Dobry vecer,rada vy som vas skusených poprosila o pomoc.Co chvyla budem musiet svoje zamestnanie vykonavat ako živnostnik a nie ako zamestnanec.V mojom prípade by bol predmet podnikania zhodny s predmetom ktory ma aj moj manzel podnikatel.Neviem co je v mojom pripade vyhodnejsie.Spravit si živnostensky list a podnikat ako solo osoba ,alebo sa prihlasit ako dobrovolne nezamestnana osoba,odvadzat si odvody do ZP a Soc,P.a podnikat na manzelov živ.list ako manzelka poverena,,,Ak by som podnikala na manzela jediny odpis ktory si namna moze uplatnit je odpis na manzelku?Moze si niekde uplatnit moje platby do soc.a zdrav.poist?Nemoze si dat -pausalne odpisy 40%?
Budem vam povdacna za akuklve radu.Dakujem,
mysimis
09.06.09,06:16
Ja si myslím, že by si si mala predsa len vybaviť vlastný ŽL a podnikať sama za seba. Ak by si bola dobrovoľne nezamestnaná odvody za Teba si manžel nemôže dávať do nákladov.
Zita5
09.06.09,06:25
Dobry vecer,rada vy som vas skusených poprosila o pomoc.Co chvyla budem musiet svoje zamestnanie vykonavat ako živnostnik a nie ako zamestnanec.V mojom prípade by bol predmet podnikania zhodny s predmetom ktory ma aj moj manzel podnikatel.Neviem co je v mojom pripade vyhodnejsie.Spravit si živnostensky list a podnikat ako solo osoba ,alebo sa prihlasit ako dobrovolne nezamestnana osoba,odvadzat si odvody do ZP a Soc,P.a podnikat na manzelov živ.list ako manzelka poverena,,,Ak by som podnikala na manzela jediny odpis ktory si namna moze uplatnit je odpis na manzelku?Moze si niekde uplatnit moje platby do soc.a zdrav.poist?Nemoze si dat -pausalne odpisy 40%?
Budem vam povdacna za akuklve radu.Dakujem,

Na manželov živnostenský list podnikať nemôžete . Buď sa rozhodnete tak , že si vybavíte aj Vy ŽL a spravíte združenie s manželom 50:50 , alebo si zriadite s.r.o. .
jamborova
09.06.09,11:53
Dakujem,mozno som a zle vyjadrila.Je tam neaka kauzula ohladne manzelov a živn.listu.Moze ma poveriť ako zodpovednu osobu,,take neake znenie tam bolo.Ale ako citam tak asi si ten ZL spraviť solo.:(
mysimis
09.06.09,12:09
Ak by Ťa manžel ustanovil ako zodpovednú osobu k svojmu ŽL musel by Ťa zamestnať.
veronikasad
09.06.09,12:10
Dakujem,mozno som a zle vyjadrila.Je tam neaka kauzula ohladne manzelov a živn.listu.Moze ma poveriť ako zodpovednu osobu,,take neake znenie tam bolo.Ale ako citam tak asi si ten ZL spraviť solo.:(Ak máš na mysli vzájomné zamestnávanie manželov na pracovnú zmluvu - kedysi boli obmedzenia, dnes to už neplatí.Manžel ťa môže zamestnať na pracovnú zmluvu alebo dohodu o vykonaní práce. Ak by si bola dôchodkovo poistená alebo dôchodkyňa, nemusíš mať žiadnu zmluvu - neporuší zákon o nelegálnej práci
akina
09.06.09,12:18
Ak by Ťa manžel ustanovil ako zodpovednú osobu k svojmu ŽL musel by Ťa zamestnať.
Ak mysliš zamestnať ako zodpovedného zástupcu za živnosť, tak manžel manželku nemusí zamestnať.
hanelie
09.06.09,12:29
Ak by Ťa manžel ustanovil ako zodpovednú osobu k svojmu ŽL musel by Ťa zamestnať.
to už neplatí - / bola som poučená v inej téme:)
jamborova
09.06.09,12:59
Dakujem Akina presne toto som mala na mysli.Ale ked ako szco zarobim za mesiac cca 500 eur,zaplatim si odvody do SP a ZP tak to ziadna vyhra neni.:mad: