Oldi
15.07.04,09:17
Milí poradcovia!
Chcel by som Vás poprosiť o radu, ide o nasledovnú situáciu:
Výrobná firma dostáva materiál od zahraničnej firmy, pričom tento materiál
použije pri výrobe výrobkov, ktoré potom vyváža do tej istej zahraničnej firmy. Avšak, tu je neštandardnosť, vystaví faktúru, kde v cene výrobku je zahrnutý aj materiál a následne hneď aj dobropis, ktorým dobropisuje cenu materiálu. Takže v konečnom dôsledku sa materiál nezapočíta. Lenže potom to vyzerá, že sa jedná len o službu - spracovanie materiálu... Na DÚ sa vyjadrili, že by to asi nemalo ísť vôbec do súhrnného výkazu, pretože nejde o výrobok ani tovar, ale službu. Avšak, výsledný produkt, ktorý táto firma vyrobí, je už finálny, nejde na ďalšie spracovanie, jedná sa o finálny produkt. Avšak materiál na výrobu, ako som spomínal dáva zahraničná firma, ale si ho neúčtuje, nefakturuje ho, slovenská firma hodnotu tohto materiálu rieši formou dobropisu. Čo si myslíte, zahrnúť do výkazu ? Ide o výrobok, či o službu ? Za všetky názory vopred ďakujem.
Adela
15.07.04,08:04
Naša firma tiež spracováva materiál zahraničnej firmy registrovanej v inom štáte EÚ. Podľa mňa robíte chybu, že fakturujete výrobky aj s materiálom, pretože zahraničná firma Vám ten materiál nefakturuje, tým pádom nie je Váš a Vy nemáte právo ho fakturovať. (aj keď ho potom dobropisujete)
My fakturujeme len prácu, takže to nejde ani do daňového priznania ani do súhrnného výkazu. Na spracovaný materiál prikladáme len proformafaktúru. U nás je ešte problém, že spracovávame ešte aj materiál, ktorý prišiel do 1.5.2004, takže tieto faktúry idú ešte cez colnicu. Na daňovom úrade mi poradili, že to tiež nemám dávať do výkazu DPH, z Poradca podnikateľa mi napísali, že do riadku 9 - vývoz (ale tam ide vývoz do 3.štátov) takže neviem ako na to.
Vás som asi veľmi nepotešila

zdraví Adela
Oldi
15.07.04,08:30
Adela:

Vďaka za názor. Plne súhlasím, fakturácia+dobropis nie je v poriadku. Tiež som navrhoval fakturovať iba službu, ale nie je to v mojej moci. Mne ide hlavne o to, či to je výrobok, alebo len služba. Keďže materiál firme nepatrí, možno hovoriť len o službe, to si myslím aj ja. Ako je to u Vás s tým materiálom, akým spôsobom sa dostane k Vám? Zahr.firma Vám ho nefakturuje, však?
Adela
19.07.04,05:37
Ospravedlňujem sa za neskorú odpoveď.
Materiál sa k nám dostáva len cez proforma faktúry resp. teraz už len cez dodacie listy a my ako som už písala im ho "vraciame" spracovaný tiež len prostredníctvom proformafaktúry(aby som mala doklad, že materiál sa vrátil, pretože inak by sa stal predmetom DPH).
Vy ako spracovávateľ musíte podľa zákona o DPH viesť evidenciu o tomto materiále § 70 ods.3, ale inak by to do výkazov DPH nemalo ísť. Trochu máme problém s dokladmi od zahraničnej firmy, pretože musíme podávať výkazy INTRASTAT a tam ide pôvod materiálu, hmotnosť, cena atď, skrátka všetko, čo bolo na JCD-éčkach a to ľudia v zahraničnej firme nevedia pochopiť, prečo by to mali všetko uvádzať, keď už sme v EÚ.
Ale je to tak.
Veľa šťastia želá Adela