wenisa
08.06.09,23:56
Dobry den,
mam taky trosku zamotany problem. Ako firma sme z krajiny mimo EU tovar nakupili na dalsi predaj. Kedze ale platba bola nutna prostrednictvom PayPal, ktory cez nas podnikatelsky ucet nie je mozny, zrealizovali sme ju prostrednictvom uctu nasho znameho. Tym nam ale vzniklo niekolko problemov:

Akym sposobom sa da uhrada zauctovat? Stacilo by napriklad aby zahranicna firma poslala fakturu s textom uhradene a podpisom opravnenej osoby? Stacila by ta faktura s textom a podpisom aj v elektronickej podobe (sken)? Musi byt na fakture aj meno toho, kto fakturu podpisuje alebo staci podpis? V pripade, ze by stacilo mat fakturu opatrenu textom uhradene a podpisom, treba viest valutovu pokladnu?

Kedze je uhrada v dolaroch, podla akeho kurzu sa faktura zauctuje? (Uctujeme v jednoduchom uctovnictve) Je mozne ju zauctovat pre jednoduchost kurzom platnym pri preberani tovaru z colnice? (uvadza sa pri vypocte DPH, ktore sa pri preberani uhradzalo - kedze nie sme platci DPH)

A naostatok by ma zaujimalo, ci ma niekto skusenosti s nepodpisanymi fakturami. Ze ci ich skutocne slovenski danovaci uznavaju alebo nam ich povyhadzuju a tym padom treba mat vsetky faktury podpisane?

Dakujem vopred za kazdy nazor.
Alena Šimová
30.06.09,05:48
určite nestačí na faktúre uviesť, že faktúra bola zaplatená. Vy nemáte doklad o úhrade. Nedalo by sa urobiť tak, aby to zahraničná firma vyfakturovala vášmu známemu a on následne Vám? Ale potom by všetky doklady museli znieť na neho, teda napr. faktúra za prepravu, colnica.
Čo sa týka kurzu, faktúra sa zaúčtuje dňom prijatia. Úhrada faktúry, ak ide z devízového účtu, účtuje sa kurzom ECB deň predtým, ako bola úhrada. Napr. úhrada je 11.6., kurz na tento deň bol vyhlásený 10.6.. Ak to ide z účtu vedeného v EUR, úhrada sa účtuje komerčným kurzom. A čo sa týka nepodpísaných faktúr - zatiaľ som nemala s tým negatívne skúsenosti s DU. Veľa zahraničných dodávateľov tieto faktúry nepodpisuje. Treba sa asi brániť tým,že tovar mi prišiel, služba bola vykonaná. Vždy je to obhajovaní.