kahu
09.06.09,08:15
Ahojte, prosím Vás o radu neviem ako mám zaúčtovať.

V roku 2008 sme kúpili administratívnu budovu za 2. mil Sk, tú sme si začali odpisovať. a teraz neviem keď sme v roku 2009 urobili:
- poplašne zariadenie 60 tis
- kúpili sme dvere 4x 20 tis
- robilo sa kúrenie (práca + materiál) 80 tis
neviem či to mám navýšiť na budovu alebo sa to má samostatne odpisovať a to kúrenie mám dať priamo do nákladov alebo ako to mám robiť?
adato
09.06.09,10:32
Náklady, ktoré spomínate je potrebné roztriediť podľa toho, či sa jedná o zhodnotenie, alebo len výmenu, teda opravu. Signalizačné zariadenie sa javí ako zhodnotenie. Dvere - nahradili ste pôvodné novými, ak áno - oprava. Kúrenie - opravovali ste pôvodné, menili ste povedzme kotol - ak áno - oprava, ak ste robili nové rozvody, ak má kotol vyššie parametre - zhodnotenie. Zhodnotenie zaradíte do majetku tak, že navýšite pôvodnú hodnotu budovu o hodnotu zhodnotenia.
hrotko
12.06.09,06:02
Náklady, ktoré spomínate je potrebné roztriediť podľa toho, či sa jedná o zhodnotenie, alebo len výmenu, teda opravu. Signalizačné zariadenie sa javí ako zhodnotenie. Dvere - nahradili ste pôvodné novými, ak áno - oprava. Kúrenie - opravovali ste pôvodné, menili ste povedzme kotol - ak áno - oprava, ak ste robili nové rozvody, ak má kotol vyššie parametre - zhodnotenie. Zhodnotenie zaradíte do majetku tak, že navýšite pôvodnú hodnotu budovu o hodnotu zhodnotenia.


Jasne si to musí sama roztriediť. Aj dvere môže dať ako TZ (ak pôvodné boli obyčajné - a nové sú protipožiarne / bezpečnostné )