arizona
09.06.09,09:02
V mnohých témach o cestovaní sú dotazy na poplatky, dĺžku trasy, cestu a pod.
Odporúčam pozrieť túto stránku, kde nájdete všetky informácie a môžete si naplánovať cestu. ;):)

http://auto.server.sk/dopravneInformacie.asp?category=56
alla66
04.07.09,21:12
Ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia, medzi užitočné informácie patria aj dopravné predpisy v tej – ktorej krajine. Nenechajte sa zaskočiť požiadavkami policajtov!

Top Ten najkurióznejších alebo najprekvapivejších dopravných predpisov a obmedzení, ktoré platia na území niektorých európskych štátov. Pozorne čítajte, možno vám ich znalosť zachráni na dovolenke väčšinu úspor alebo aj vodičák!





10. Nemecko: Je zakázané predchádzať autobus, pokiaľ sa blíži k zastávke, na ktorej chce zastaviť a dáva pri tom znamenie o zmene smeru jazdy. Autobus možno predchádzať až vtedy, keď zastaví, ale iba krokom (rýchlosť 4 - 7 km/h). Za porušenie tohto predpisu hrozí pokuta 40 eur a strata jedného bodu.


9. Francúzsko: Pokiaľ máte vodičský preukaz kratšie ako dva roky, platia pre vás iné rýchlostné limity. V obci môžete ísť síce 50 km/h rovnako ako ostatní, ale mimo obec môžete ísť len rýchlosťou 80 km/h (ostatní 90 km/h) a na diaľnici 110 km/h (ostatní 130 km/h). Okrem iného sú zakázané pasívne i aktívne antiradary, za čo hrozí pokuta 1500 eur a zabavenie vozidla.


8. Chorvátsko: Ak sa chystáte do Chorvátska, majte na pamäti, že začiatočník (vodičský preukaz vlastní menej ako 24 mesiacov) musí (rovnako ako vo Francúzsku) dodržiavať rýchlostný limit 80 km/h mimo obce (inak 90 km/h), 100 km/h na rýchlostnej ceste (inak 110 km/h) a 110 km/h na diaľnici (inak 130 km/h). Alkohol nie je u začiatočníka tolerovaný (inak je povolené 0,5 promile).


7. Španielsko: Vodiči áut a motocyklov môžu mimo obce na cestách pri predchádzaní pomalšie idúcich áut prekročiť najvyššiu povolenú rýchlosť o 20 km/h. To neplatí na diaľniciach a viacprúdových cestách.


6. Slovinsko: Je zakázaná jazda na oranžovú (pokuta 126 eur), oranžová je zastúpená blikajúcou zelenou. V Slovinsku tiež platí celodenné svietenie (pokuta za jazdu bez rozsvietených svetiel je 40 eur).


5. Rumunsko: V Rumunsku je zakázané v čase od 22:00 do 6:00 používať v obci klaksón a niektoré mestá (napríklad Bukurešť) zakazujú používanie klaksónu úplne.


4. Nemecko: Najnižšia povolená rýchlosť a bezdôvodne pomalá jazda bývajú v Nemecku veľmi sledované. Nemeckí policajti sú snáď jediní na svete, ktorí šikanujú vodičov idúcich príliš pomaly. Pokiaľ teda chystáte ísť na nemeckých diaľniciach stovkou v ľavom pruhu, radšej ani diaľnicou nechoďte.


3. Taliansko: Litera zákona vraví, že používanie klaksónov „by malo byť veľmi umiernené". To snáď hovorí za všetko...


2. Island: Pri stretávaní sa musia obe vozidlá znížiť rýchlosť, aby nedošlo k poškodeniu oboch vozidiel odlietajúcimi kamienkami. Pre nás možno úsmevné, pre Islanďanov logické, pretože 72 % vozoviek na Islande je štrkových. Tento predpis ale platí celoplošne, čiže aj na tej troške asfaltových ciest.


1. Rakúsko: Minimálna povolená hĺbka dezénu pneumatík je 1,6 mm pre osobné autá a 2,0 mm pre nákladné. Za porušenie tohto pravidla vám polícia vezme poznávaciu značku. Tú vám vráti - ak zaplatíte vysokú pokutu a kúpite si nové pneumatiky.
silviaz
05.07.09,07:24
No vy my citate myslienky :) prave so to isla hladat na internete lebo idem za mesiac autom cez styri krajiny.


Daaaaaaaaaaaaaaaaaakujem :D:D
aninkab
06.07.09,19:47
Veľmi by som sa na uvedenú internetovú stránku nespoliehala, nakoľko informácie nie sú aktuálne.
alla66
06.07.09,19:59
Veľmi by som sa na uvedenú internetovú stránku nespoliehala, nakoľko informácie nie sú aktuálne.
:eek: ...napíš podrobnejšie...Ď.
Madenio
08.07.09,19:07
Ja by som z vlastnej skusenosti jednoznacne odporucal si do zahranicia zaplatit kvalitnu asistencnu sluzbu. Spoliehal som sa na to, co mam v havarijnej poistke a to by mi stacilo tak na dovolenku do Sturova. Urcite sa oplati zainvestovat do ADAC karty, OAMTC rakuske alebo u nas som videl jefta service24