stratena
25.07.05,10:55
Ahojte...mam otazku...mam europokladnu, trebars nakup PHM za eura nejaky ten spotrebny tovar najom auta a tak...plati to iste pravidlo ako pri prijatych fakturach?cize samozdanenie?alebo sa to do danoveho nezaratava?mam vymerat dph?co s tym...snad budete promptny


Dakujem
Petronela
25.07.05,13:36
Predpokladám, že sa jedná o drobný nákup tovaru a služieb v EU , kde na dokladoch je vyčíslená aj DPH členského štátu. V žiadnom prípade tu nejde o samozdanenie. Ak si plátca DPH, máš nárok na vrátenie DPH v členskom štáte t. j. podať si žiadosť na vrátenie v krajine EU podľa zákona o DPH daného štátu , kde bola daň zaplatená. Ak si túto DPH nechceš nárokovať, tak podľa nového usmernenia MF SR ju môžeš považovať za daňový náklad.
ondrejvla
25.07.05,14:12
Ahojte...mam otazku...mam europokladnu, trebars nakup PHM za eura nejaky ten spotrebny tovar najom auta a tak...plati to iste pravidlo ako pri prijatych fakturach?cize samozdanenie?alebo sa to do danoveho nezaratava?mam vymerat dph?co s tym...snad budete promptny


Dakujem
V žiadnom prípade to nie je samozdanenie! Ako chceš vymerať DPH? Existujú firmy, ktoré ti za poplatok sprostredkujú vrátenie DPH z iného štátu v EÚ. Ty im platíš mesačne poplatky a oni ti vynárokujú DPH späť. To sa ale oplatí len pri väčšom objeme nákupov v EÚ.
ondrejvla
25.07.05,14:13
Predpokladám, že sa jedná o drobný nákup tovaru a služieb v EU , kde na dokladoch je vyčíslená aj DPH členského štátu. V žiadnom prípade tu nejde o samozdanenie. Ak si plátca DPH, máš nárok na vrátenie DPH v členskom štáte t. j. podať si žiadosť na vrátenie v krajine EU podľa zákona o DPH daného štátu , kde bola daň zaplatená. Ak si túto DPH nechceš nárokovať, tak podľa nového usmernenia MF SR ju môžeš považovať za daňový náklad.
Petronela, ale to aj predtým bol daňový náklad. Citujem :
"Ak si túto DPH nechceš nárokovať, tak podľa nového usmernenia MF SR ju môžeš považovať za daňový náklad."
stratena
25.07.05,14:59
No dakujem, to je vlastne zdravotnicke zariadenie, ani koeficient mi nevysiel lebo som nemala ziadnu uplatnitelnu DHP uplne som to z toho vyradila len som mala problem s tym ze: oni mali nejake rehabilitacne sluzby to som dala na riadok 6 a potom mi sef hovoril ze nemaju narok na nadmerny odpocet cize som to tam vlastne ani tu zaplatenu DPH trebars za telefon neudala na ziadny riadok...nechapem na co sa vobec nahlasili ako platci DPH...takze sa im na nejake vymahanie DPH vykaslem myslim ze by na tom nemali ani zaujem...

dakujem za pomoc
Petronela
26.07.05,09:26
Pre Ondrejvla:
Bol nejednotný výklad ZDP § 19 ods.3 k/ 2., kt. hovorí, že v prípade ak si nemôžeš uplatniť nárok na vrátenie DPH , stáva sa daňovým nákladom, ale v prípade ak si môžeš uplatniť nárok na vrátenie DPH napr. žiadosťou v inej čl. krajine bol názor- nie je to tvoj daňový náklad. Preto vyšlo usmernenie,kt. túto problematiku rieši.
Adula
26.07.05,09:59
Poprosím Ťa Petronela, kde presne je to usmernenie.