arion92
09.06.09,10:30
Viete mi, prosim, niekto pomoct s nasledovnym problemom? Mam v exceli vytvorenu tabulku, v ktorej mam pod sebou niekolko vyrobkov. Pri niektorych z nich mam vo vedlajsej bunke textove oznacenie "X". Na konci tabulky mam este jednu bunku, kde potrebujem oznacit znakom "X" v pripade, ak sa v niektorej z predchadzajucich buniek dany znak nachadzal.

Priklad:
B2 - X
B3 - X
B4 - X
B5 - prazdna bunka
B6 - prazdna bunka
B7 - X

B8 - X (lebo sa v predchadzajucich bunkach aspon raz dany znak vyskytol)

Prikladam aj tabulku.
Chobot
09.06.09,08:36
Viete mi, prosim, niekto pomoct s nasledovnym problemom? Mam v exceli vytvorenu tabulku, v ktorej mam pod sebou niekolko vyrobkov. Pri niektorych z nich mam vo vedlajsej bunke textove oznacenie "X". Na konci tabulky mam este jednu bunku, kde potrebujem oznacit znakom "X" v pripade, ak sa v niektorej z predchadzajucich buniek dany znak nachadzal.

Priklad:
B2 - X
B3 - X
B4 - X
B5 - prazdna bunka
B6 - prazdna bunka
B7 - X

B8 - X (lebo sa v predchadzajucich bunkach aspon raz dany znak vyskytol)

Prikladam aj tabulku.

Obávam sa, že som nepochopil, čo potrebuješ dosiahnuť. Skús to popísať ešte raz a zruzumiteľnejšie, prípadne to tabuľky napíš, ako chceš, aby to vyzeralo. Z popisu je to nezrozumiteľné.
judita1971
09.06.09,08:54
zrejme je to tak, že ak v bunkách b2 až b7 sa bude vyskytovať aspoň raz x - napr. len v B2 a potom nikde - tak potom dosadiť do B8 x.
Andy Kralik
09.06.09,09:04
=IF(NOT(ISNA(MATCH("X";B2:B7;0)));"X";"")

MATCH("X";B2:B7;0)
- vyhladaj presny vyskyt (0-posledny argument) "X" v poli B2:B7 a vrat cislo prveho vyskytu

ISNA(MATCH("X";B2:B7;0))
- vrati true ak MATCH je chybova hodnota - ziaden vyskyt

NOT(ISNA(xxxxx))
- zneguje hodnotu ISNA, teda vrati false ak MATCH je chybova hodnota - ziaden vyskyt, true ak MATCH je cislo a teda je aspon jeden vyskyt

IF (podmienka,hodnota1,hodnota2)
- ak je splnena podmienka vrat hodnotu 1 inak hodnotu2

Spolu

Ak je splnena podmienka ze v danom poli je aspon 1 vyskyt "X" vrat hodnotu 1 ("X") inak vrat hodnotu2 ("")

:)
Andy Kralik
09.06.09,09:06
Ak mas lokalizovany Excel treba prikazy "poslovencit". Good luck
Chobot
09.06.09,09:13
zrejme je to tak, že ak v bunkách b2 až b7 sa bude vyskytovať aspoň raz x - napr. len v B2 a potom nikde - tak potom dosadiť do B8 x.

Tak potom by to bolo veľmi jednoduché. Stačí, ak Excel porovná obsah buniek b2 až b7 a ak tam nájde X, tak do B8 dá X. Na to existuje viacero funkcií, ktoré sa na to dajú použiť. Mne tak v rýchlosti napadá kombinácia funkcií OR s funkciou IF. Potom bo bude ako v priloženej tabuľke.

Ale čo ak sa v bunkách B2-B7 vyskytne iný znak? Ten nepotrebuje riešiť? Stačí len takéto riešenie?
ivka70
09.06.09,09:17
Urcite sa to da vyriesit aj elegantnejsie, zatial aspon takto

Vzorec do bunky B8:

=IF(CONCATENATE(B2;B3;B4;B5;B6;B7)<>"";"X";"")
arion92
09.06.09,10:17
zrejme je to tak, že ak v bunkách b2 až b7 sa bude vyskytovať aspoň raz x - napr. len v B2 a potom nikde - tak potom dosadiť do B8 x.

Ano, presne tak to bolo myslene. Obidve riesenia (od Chobota aj od ivky70) splnaju to, co som potreboval.


Ale čo ak sa v bunkách B2-B7 vyskytne iný znak? Ten nepotrebuje riešiť? Stačí len takéto riešenie?

V tabulke sa mozu vyskytnut dva znaky "X" a "O". Nikdy vsak nebudu spolu v jednom stlpci. To znamena, ze v bunkach B2-B7 sa moze vyskytovat bud "X", vtedy bude v B8 "X", alebo sa v bunkach B2-B7 moze vyskytovat "O", vtedy bude v B8 "O" alebo v uvedenych bunkach nebude ziadny znak. Ako sa da toto vyriesit?
Chobot
09.06.09,10:27
Ano, presne tak to bolo myslene. Obidve riesenia (od Chobota aj od ivky70) splnaju to, co som potreboval.



V tabulke sa mozu vyskytnut dva znaky "X" a "O". Nikdy vsak nebudu spolu v jednom stlpci. To znamena, ze v bunkach B2-B7 sa moze vyskytovat bud "X", vtedy bude v B8 "X", alebo sa v bunkach B2-B7 moze vyskytovat "O", vtedy bude v B8 "O" alebo v uvedenych bunkach nebude ziadny znak. Ako sa da toto vyriesit?

Tak potom tam stačí len doplniť reťazec podmienky pre bunky obsahujúce O. Ale v tom prípade skutočne nesmú byť v stĺpci oba znaky súčasne.
arion92
09.06.09,12:11
Tak potom tam stačí len doplniť reťazec podmienky pre bunky obsahujúce O. Ale v tom prípade skutočne nesmú byť v stĺpci oba znaky súčasne.
V stlpci urcite nebudu oba znaky sucasne.
Este by ma zaujimalo, ci sa da v tom vzorci nejako nastavit rozpatie buniek, aby som ich nemusel rucne vypisovat.
Katija
09.06.09,12:56
V stlpci urcite nebudu oba znaky sucasne.
Este by ma zaujimalo, ci sa da v tom vzorci nejako nastavit rozpatie buniek, aby som ich nemusel rucne vypisovat.Podľa mňa nedá. Preto je v tomto prípade praktickejšie riešenie od Andy Králik. Tam si rozsah buniek nastavíš ľahko.
Doplnila som do jeho vzorca akurát tú druhú podmienku.

=IF(NOT(ISNA(MATCH("X";B2:B7;0)));"X";IF(NOT(ISNA(MATCH("O";B2:B7;0)));"O";""))
__________________
Katija:):cool:
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
Chobot
09.06.09,13:16
V stlpci urcite nebudu oba znaky sucasne.
Este by ma zaujimalo, ci sa da v tom vzorci nejako nastavit rozpatie buniek, aby som ich nemusel rucne vypisovat.

Tak v tom prípade by som miesto funkcie OR skombinoval funkcie IF a COUNTIF. Rozsah buniek, ktoré má kontrolovať môžeš meniť priamo vo vzorci.

Vyzeralo by to takto:
Andy Kralik
09.06.09,13:26
Tak v tom prípade by som miesto funkcie OR skombinoval funkcie IF a COUNTIF.

Jo.. toto je objektivne najcistejsie riesenie :)
marjankaj
09.06.09,14:24
Jo.. toto je objektivne najcistejsie riesenie :)

Áno COUNTIF je asi najlepšie.

prípadne pozri aj tu
marjankaj
09.06.09,19:28
V stlpci urcite nebudu oba znaky sucasne.
Este by ma zaujimalo, ci sa da v tom vzorci nejako nastavit rozpatie buniek, aby som ich nemusel rucne vypisovat.

Makrom by to išlo. Len, či to naozaj treba.