peton
09.06.09,11:07
Prosím charakterizujte funkcie, oprávnenia a povinnosti komisií spoločenstva.
a) mandátna komisia
b) volebná komisia
c) návrhová komisia
Ďakujem.
ivka70
09.06.09,09:27
Mandátna komisia kontroluje prítomnosť účastníkov rokovania, overuje oprávnenosť ich účastí na rokovaní a hlasovanie.

Návrhová komisia pripravuje návrh uznesení, zapracováva do nich pripomienky a návrhy účastníkov rokovania a spracováva ich do konečného znenia.

Volebná komisia sa voli len vtedy, ak je v programe rokovania voľba orgánov alebo ich členov. Zodpovedá za priebeh volieb.
Halli
09.06.09,11:33
Mandátna komisia kontroluje prítomnosť účastníkov rokovania, overuje oprávnenosť ich účastí na rokovaní a hlasovanie.

Návrhová komisia pripravuje návrh uznesení, zapracováva do nich pripomienky a návrhy účastníkov rokovania a spracováva ich do konečného znenia.

Volebná komisia sa voli len vtedy, ak je v programe rokovania voľba orgánov alebo ich členov. Zodpovedá za priebeh volieb.


Ja keď počujem tie názvy až na "niekde":D pichne...Peťo šťastný ten dom,kde neriešia všetky tieto komisie, ale kde sa vie rozumne dohodnúť zhromaždenie vlastníkov, má dobrú účasť a zápisnicu overí overovateľ a podpíše predseda.
Počula som o schôdzi, ktorú viedol takto jeden bývalý "zaslúžilý člen" a kým sa dopracoval k overovaniu,navrhovaniu, kontrolovaniu polovička vlastníkov zo schôdze odišla...:D
najag
10.06.09,18:28
Vyhodou su mini spolocnstva, kde vsetci su vo vsetkych komisiach:D Aspon si nezavidia:D
sito
11.06.09,03:29
Bol tu aj taký prípad, dom, štyri byty, SVB, predseda 1, rada vlastníkov 3. Koho do komisii? Nezávislých.
Jozef I
11.06.09,11:52
No keď je v dome napr. 140 priestorov a ktomu nech 160 vlastníkov, tak tá schôdza aj inak vyzerá a inak sa počítajú hlasy, hlavne keď sa hlasuje o podstatných veciach. Tiež mám skúsenosť s návrhovou komisiou a je to hlavne vo velkých spoločenstvách. Ak sa niekomu niečo nepáči a chcel by to vyriešiť, no ostatní jeho problém podceňujú alebo sa ich vôbec nedotýka, tak sa navrhne komisia kde je dotknutý vlastník (prípadne zástupca viacerých) + niekto z rady + niekto kto uz podobný problém riešil alebo sa vyzná a týto napr. 3 ľudia (môže ich byť aj viac) si sadnú a snažia sa vyriešiť problém tak aby boli spokojní dotknutí vlastníci a aby to bolo aj finančne únosné, hľadajú riešenia aj dodávateľov a keď dospejú k niečomu (návrh, kalkulácie, cenové ponuky), tak to už konkrétne navrhnú na zhromaždení na schválenie aj s pripomienkami a vysvetlením. Potom sa zbytočne nepredlžujú zhromaždenia a ľudia sa nehádajú, lebo sa už rozhoduje o konkrétnej a hlavne rozanalyzovanej veci.

P.S. Nevidel by som v tom vždy len niečo totalitné. Niekedy je to v prospech veci a vo veľkých spoločenstvách niekedy nevyhnutné. Samozrejme ak je dom o 20-30 priestoroch sú uvedené komisie niekedy na smiech.
Halli
11.06.09,12:58
P.S. Nevidel by som v tom vždy len niečo totalitné. Niekedy je to v prospech veci a vo veľkých spoločenstvách niekedy nevyhnutné. Samozrejme ak je dom o 20-30 priestoroch sú uvedené komisie niekedy na smiech.


Presne tak, Joži I :), mne to bolo smiešne v spomínanom prípade, keď to začal takto vychovaný pán na jednom zhromaždení 18tich vlastníkov organizovať a začal prednášať a navrhovať...a ľudia sa žačali vrtiť ako mrle a pomaly odchádzali, asi sa báli, že každý bude v nejakej komisií..
Ďalší prípad viem, keď ďalší "takto vychovaný" teraz už dôchodca, inak veľký zanietenec rozbrojov v dome mal napísaný doslova príhovor a začal spomíňať aj premiera a vládu ...a to už bolo úplne na smiech a ľudia ho zrušili. Takže já našťastie nemusím riešiť domy s toľkým počtom vlastníkov a tobôž nie organizovať takéto chozraščoty :D...
Ale napísal si to pekne...;)