silvia
25.07.05,11:17
Prosím Vás, keď 13.7. nastúpila pracovníčka na materskú dovolenku, vo výplate za júl bude mať odpracované dni 7 + 1 sviatok, a kde uvediem zvyšných 13 dní? A čo ostatné mesiace - treba jej vystavovať výplatnú pásku s "0" a vykazovať ju vo výkazoch s "0"?

Vďaka!
Zita4
25.07.05,09:20
Pokiaľ je na materskej, na páske bude mať peňažnú pomoc v materstve s 0,-- Sk a aj vo výkazoch.
Maňaska
25.07.05,09:24
V juli bude mat pracovný fond 7 dní + sviatok a 13 dní vyňatie / buď vyňatá z evidenčného počtu, alebo MD podľa toho ako to máte na výplatných páskach nastavené/. Ďalšie pásky celý mesiac 30/31 dní vyňatá. Pásky budú "nulové". Vo výkazoch pre ZP a SP bude s nulovým základom a nulovým odvodom do fondov.
silvia
25.07.05,09:52
Srdečné díky!
Iveta1
20.11.09,06:53
Zamestnankyňa mi doniesla žiadosť o materské.
Ja ako mzdárka čo odovzdávam na soc.poisťovňu?
Žiadosť o materské, Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku, Registračný list FO s uvedeným dátumom začiatku MD zo žiadosti o materské? mám ešte nejakú inú povinnosť?

A čo výplatný lístok? Zamestnávateľ asi neplatí prvých 10 dní ako pri PN.
Keď dám položku peňažná pomoc v materstve? bude to O.K.?
Nutricia
20.11.09,07:20
Zamestnankyňa mi doniesla žiadosť o materské.
Ja ako mzdárka čo odovzdávam na soc.poisťovňu?
Žiadosť o materské, Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku, Registračný list FO s uvedeným dátumom začiatku MD zo žiadosti o materské? mám ešte nejakú inú povinnosť?

A čo výplatný lístok? Zamestnávateľ asi neplatí prvých 10 dní ako pri PN.
Keď dám položku peňažná pomoc v materstve? bude to O.K.?
oznámit ZP na hromadnom oznámení zamestnávatela že od dátumu XY je poberatelkou materského.
Iveta1
20.11.09,10:56
ešte mám jeden malú otázku:
pri vypisovaní registračného listu FO zakrížikujem čo? zmenu?
katarina.j
20.11.09,11:16
zmenu ze sa stara o dieta do 3rokov/nastup na matersku/-dat do poznamok
Iveta1
20.11.09,12:16
Neviem aké poznamky myslíš
brčko
20.11.09,21:23
Zamestnankyňa mi doniesla žiadosť o materské.
Ja ako mzdárka čo odovzdávam na soc.poisťovňu?
Žiadosť o materské, Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku, Registračný list FO s uvedeným dátumom začiatku MD zo žiadosti o materské? mám ešte nejakú inú povinnosť?

A čo výplatný lístok? Zamestnávateľ asi neplatí prvých 10 dní ako pri PN.
Keď dám položku peňažná pomoc v materstve? bude to O.K.?

ešte doporučujem, skontrolovať/prerátať podla predpokladaného dátumu pôrodu (PDP) na žiadosti o materské, či nastupuje na MD v rozmedzí 6-8týždov pred predpokladaným dátumom pôrodu. (Ak by porodila velmi predčasne, t.j. tak, že nestihla ešte nastúpiť na MD, tak sa berie za nástup na MD den pôrodu)
Napr. pri PDP 1.1.2010 vzniká nárok na materské v období od 6.11.2009, ale nastúpiť by mala na MD najneskôr 20.11.2009, aby sa jej rátal automaticky nárok na poberanie materského/čerpanie MD v rozsahu 28týždov/resp. 37 u osamelých mamičiek alebo mamičiek, ktorým sa narodilo viac detí. Ak by totiž nastupovala na MD neskôr ako 6týždnov pred PDP, tak by nemala nárok na materské a MD v obvyklom rozsahu 28/37týždov, ale v závislosti od skutočného dna pôrodu, len 22/31týždnov od skutočného dátumu pôrodu.
vid Zákonník práce § 166-169

No a povedať mamičke, nech potom pošle kopiu rodného listu dieťaťa/detí a písomne (to je najistejšie) požiada o rodičovskú dovolenku, v akom rozsahu ju chce čerpať. Podla kopie RL budeš vedieť:
- dokedy má na RD nárok (do troch rokov) a tiež
- či nemá nárok na MD v rozsahu 37týždnov (ak by sa jej narodili dvojičky, trojičky ...),
- ak by nastúpila na MD neskôr ako 6týždnov pred PDP, dokedy má na MD nárok (22 resp. 31týždov od skutočného pôrodu/narodenia dieťaťa), samozrejme, ak by 28/37týždov uplynulo skôr, tak poberá materské len 28/37týždnov, nie dlhšie.

Ak ide o osamelú mamičku v zmysle § 40 ods. 1 alebo 2 Zákonník práce, tak by som si dala podpísať čestné prehlásenie, že žije sama a je slobodná, rozvedená, ovdovelá alebo že je osamelá z iných vážnych dôvodov. V takom prípade tiež bude mať nárok na čerpanie MD v rozsahu 37týžnov. Aj v soc.poisťovni by mala dať takéto prehlásenie, aby poberala materské tiež v takom rozsahu ako čerpá MD.

NO a nezabudni potom nástupom na RD oznámiť ukončenie MD, nástup na RD a prerušenie poistenia v soc.poistovni.
V ZP tiež ukočnenie poberania materského a začiatok poberania rodič.príspevku.

A mamičke môžeš poradiť, že si má ešte pred ukončením poberania materského (najneskôr prvým dnom RD) podať prihlášku na sociálnu poisťovnu, lebo inak nebude dôchodkovo poistená od prvého dna čerpania RD. Ak by nárok na materské nemala (napr. pracovala len krátko), tak si treba podať prihlášku do 45dní od pôrodu, aby bola dôchodkovo poistená štátom od narodenia dieťaťa.

No a tiež dobre vedieť, že dni čerpania MD sa považujú za dni odpracované= výkon práce, takže aj za túto dobu vzniká nárok na dovolenku. vid Zákonník práce § 144 ods.4. Čas rodičovskej dovolenky už nie. Len ak by nečerpala MD v celom rozsahu mamička ale otec dieťaťa, vtedy ide u otca o čerpanie nie o MD ale RD podla § 166 ods.1 a tiež má otec nárok na dovolenku za toto obdobie.

No a ked už sem súkam tolko info, tak ešte s ohladom na správne vyplnenie ELDP softwarom treba správne zadať do softwaru dobu MD a RD. Totiž obdobie MD sa v ELdP eviduje pod znakom poistenia "MD", rozpisuje sa aj doba od-do v danom kalendárnom roku a uvádza sa v obdobiach vylúčitelných dôb. Obdobie čerpania RD sa t.č. neuvádza so žiadnym znakom, ani dátumovo a len v danom kalendárnom roku sa uvádzajú dni RD ako výlúčitelná doba. Obdobie RD sa uvádzalo pod znakom "RD" len v období do 30.6.2005. Od 1.7.05 sa prerušuje poistenie počas RD, takže sa neuvádza ako obdobie poistenia.
Napr. ak v celom roku 2008 čerpala mamička RD, tak je na ELDP uvedené len kalendárny rok "2008" a v dnoch vylúčitelných dôb číslo "366", prípadne VZ "000000". Osobne neviem, ako sa to v softwaroch správne zadáva a či vie rátať obdobie MD? no momentálne mám problém s vyplnením ELDP, lebo mi vytlačilo aj obdobie RD pod znakom "MD" (nerobila som tieto mzdy, no teraz sa snažím urobiť ELDP)

Ak čerpe RD otecko, tak je to trochu zložitejšie, záleží, kedy RD čerpal a či poberal materské (u neho sa nehovorí o MD).
-V období od 1.8.2006 sa u neho
-- čerpanie RD s poberaním materského (t.j. ako u mamičky MD vid Zákonník práce § 166 ods.1 ak boberá aj materské) označuje znakom "A" (t.j. nie ako u mamičiek "MD") s uvedením dátumov a dní vo vylúčitelných dobách
-- a RD bez poberania materského (napr. § 166 ods.2 Zákonník práce) tak isto ako u mamičky sa uvádzajú len dni vo vylúčitelných dobách
- Ak čerpal RD v období od 1.7.05 do 31.7.06, tak predpokladám, že sa nerozlišovalo, či je na RD s poberaním materského alebo bez a robilo sa prerušenie poistenia, t.j. za toto obdobie sa pri danom kalend.roku uviedli len dni vylúčitelných dôb, lebo dôch.poistenie netrvalo.
Iveta1
23.11.09,04:47
Brčko, prosím ťa ešte k tomu registračnému listu FO. Akosi mi tam nič nepasuje z ponuky: prihláška,prerešenie,zmena,odhláška, zrušenie prihlásenia.
Čo pri oznámení dátumu začiatku MD je správne označiť?


Inak za tvoj príspevok veľmo pekne ďakujem, určite sa mi zíde, a nielen mne.:)
brčko
24.11.09,11:28
Brčko, prosím ťa ešte k tomu registračnému listu FO. Akosi mi tam nič nepasuje z ponuky: prihláška,prerešenie,zmena,odhláška, zrušenie prihlásenia.
Čo pri oznámení dátumu začiatku MD je správne označiť?


Inak za tvoj príspevok veľmo pekne ďakujem, určite sa mi zíde, a nielen mne.:)

zmena,
+dátum začiatku MD v časti 10 + dátum vzniku zmeny v časti 12 (totožný s nástupom na MD)
saskia26
25.11.09,10:55
Teraz som zistila, že som zamestnávateľovi nedoručila rodný list k žiadosti o RD a on si ho ani nepýta? Mám mu ho poslať dodatočne?