zuzkic
09.06.09,12:55
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať , ak SZCO zruší živnosť koncom júna, znova si ju založí v júli, musí v tomto prípade odhlasovať a znova prihlasovať auto na DU, kvôli dani z motor.vozidiel?

ďakujem za rady
olasova
09.06.09,11:06
môj názor je áno, aj keď sumu dmv to neovplyvni, nakolko platis za cely mesiac, aj ked automobil bol pouzity len jeden den v mesiaci. O jeden papier naviac nevadi, ale o jeden papier menej to je horsie. Radsej by som to odhlasila a znovu prihlasila.
betka
09.06.09,11:17
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať , ak SZCO zruší živnosť koncom júna, znova si ju založí v júli, musí v tomto prípade odhlasovať a znova prihlasovať auto na DU, kvôli dani z motor.vozidiel?

ďakujem za rady

mimotemy

Nie je fér, že sa robia takéto špekulácie kôli odvodom.
Lianka
09.06.09,11:20
mimotemy

Nie je fér, že sa robia takéto špekulácie kôli odvodom.

Radsej som si kusla do jazyka a nemala som ani chut odpovedat na tuto otazku. Ocenujem, ze betka to povedala na rovinu.

Bez dalsieho komentara radsej... :confused:
betka
09.06.09,11:23
Zrušenie živnosti:

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.


Založenie živnosti:

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

Zrušením živnosti zaniká DIČ xy
Vznikom novej živnosti vnzniká nové DIČ xx

Zrušením živnosti zaniká IČO: xy
Zrušením živnosti vnzniká nové IČO: xx
hanelie
09.06.09,11:39
ale neodporuje to žiadnemu zákonu .......
akina
09.06.09,11:59
U fyzickej osoby zrušením živnosti a jej obnovením nezaniká staré IČO ani DIČ, nakoľko IČO a DIČ sa viažu vždy na rodné číslo,teda pri znovuzačatí podnikania zostáva IČO aj DIČ nezmenené ( toto platí asi od r. 2005 ).
KvetkaK
09.06.09,12:04
U fyzickej osoby zrušením živnosti a jej obnovením nezaniká staré IČO ani DIČ, nakoľko IČO a DIČ sa viažu vždy na rodné číslo,teda pri znovuzačatí podnikania zostáva IČO aj DIČ nezmenené ( toto platí asi od r. 2005 ).
Už neplatí dlhšiu dobu, že RČ=DIČ.:rolleyes:
akina
09.06.09,12:07
RČ sa nerovná DIČ, ale platí, že jedna osoba je vždy viazaná na jedno a to isté IČO aj DIČ ( osoba sa identifikuje cez RČ ), bez ohľadu na to, koľkokrát zruší a obnoví živnosť.
Monika Kováčová
09.06.09,12:08
RČ sa nerovná DIČ, ale platí, že jedna osoba je vždy viazaná na jedno a to isté IČO aj DIČ ( osoba sa identifikuje cez RČ ).
S DIČ súhlasím, s IČO určite nie.
KvetkaK
09.06.09,12:09
RČ sa nerovná DIČ, ale platí, že jedna osoba je vždy viazaná na jedno a to isté IČO aj DIČ ( osoba sa identifikuje cez RČ ).
Ospravedlňujem sa, zle som to pochopila.;)
akina
09.06.09,12:15
S DIČ súhlasím, s IČO určite nie.
Akú by to malo logiku, keby sa len DIČ nemenilo? Veď obidva tieto údaje sa viažu na jednu jedinú fyzickú osobu ( teda na jedno rodné číslo ).
Monika Kováčová
09.06.09,12:17
Akú by to malo logiku, keby sa len DIČ nemenilo? Veď obidva tieto údaje sa viažu na jednu jedinú fyzickú osobu ( teda na jedno rodné číslo ).
čo s tým má logika spoločné?

pozri tento ŽL: dve IČá, jedno r.č.: http://www.zrsr.sk/zr_browse.aspx
Lianka
09.06.09,12:20
Monika, nejde mi to otvorit... Pise, ze neopravneny pristup...
akina
09.06.09,12:21
Nedarí sa mi to otvoriť.
Monika Kováčová
09.06.09,12:23
tento skúste otvoriť úplný výpis: http://www.zrsr.sk/zr_browse.aspx
akina
09.06.09,12:26
Kedysi sa pri znovuzaložení dávalo stále nové IČO, ak mal niekto 2x zrušenú živnosť, mal 2 rôzne IČO a ak teraz si obnovuje živnosť zasa, tak dostáva posledné pridelené IČO ( to ako príklad ).
Lianka
09.06.09,12:36
tento skúste otvoriť úplný výpis: http://www.zrsr.sk/zr_browse.aspx

Nejde ani to, monika. Je tam Vysledok vyhladania, ale nic pod nim, ziaden subjekt.
Monika Kováčová
09.06.09,12:43
Nejde ani to, monika. Je tam Vysledok vyhladania, ale nic pod nim, ziaden subjekt.

tak ma to mrzí, ale je to príklad na jedno r.č. dve IČá.... neviem ako ešte by som to mala priložiť.:confused:
zuzkic
10.06.09,06:38
Radsej som si kusla do jazyka a nemala som ani chut odpovedat na tuto otazku. Ocenujem, ze betka to povedala na rovinu.

Bez dalsieho komentara radsej... :confused:


ja s vami súhlasím , ale na druhej strane rozumien aj toho podnikateľa, ktorý si založil živnosť v 10/08 , 3 mesiace mal slušný príjem z ktorého sa mu vyrátavajú preddavky na rok 2009 /vyšiel max.VZ/, keby bol podnikal celý rok, bol by " za vodou" a mal by odvody niekde na min. VZ.
Ale to kedy začať so živnosťou si mal asi rozmyslieť skôr...
Marianna01
10.06.09,07:28
ja s vami súhlasím , ale na druhej strane rozumien aj toho podnikateľa, ktorý si založil živnosť v 10/08 , 3 mesiace mal slušný príjem z ktorého sa mu vyrátavajú preddavky na rok 2009 /vyšiel max.VZ/ (http://max.VZ/), keby bol podnikal celý rok, bol by " za vodou" a mal by odvody niekde na min. VZ.
Ale to kedy začať so živnosťou si mal asi rozmyslieť skôr...

HM, ale keby bol zamestnanec od 10/08, nikto by sa ho nepýtal, či chce, alebo nie, jednoducho sú to odvody, strhnú sa a hotovo.
Lianka
10.06.09,07:31
K teme stara/nova zivnost a (nove?) ICO, DIC je zhodou okolnosti dnes pridany prispevok - vlastna skusenost tu: http://www.porada.sk/1068040-post16.html
zuzkic
10.06.09,07:42
HM, ale keby bol zamestnanec od 10/08, nikto by sa ho nepýtal, či chce, alebo nie, jednoducho sú to odvody, strhnú sa a hotovo.


nechcem sa tu nejako handrkovať a polemizovať, ale u živnostníka to bol jednorázový obchod , ktorý sa už pravdepodobne nazopakuje, čo u zamestanca v TPP nepredpokladám...
zákony sú také aké sú....nič sa nedá robiť

všetkým ďakujem za ich názory
zuzana
Janulana
15.06.09,05:55
Ak SZČO ukončila živnosť k 31.5., ale príjmy aj výdavky zo živnosti mal ešte v júni, mám mu to ešte zaúčtovať? A ešte jedna otázočka, výpis z daň.priznania musím poslať do SP ak živnosť ukončil? Ďakujem.
Lianka
15.06.09,07:31
Upravis v danovom priznani podla § 17.

Nemusis podat vypis, ak SZCO bude k 1.7. odhlaseny.

Doplnenie:
Trochu som ostala na pochybach s tym, ci musi alebo nemusis podat - v zakone som nenasla, ze nemusis, iba toto:

§ 228
Povinnosti samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná, ak tento zákon neustanovuje inak, predložiť príslušnej pobočke do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok; dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik jej nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku, je povinná predložiť do ôsmich dní od jeho predloženia správcovi dane.

(2) Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej je predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, 43) je povinná predložiť do 30. septembra kalendárneho roka príslušnej pobočke výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok. Časť vety za bodkočiarkou v odseku 1 platí rovnako.
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html
abel
25.01.13,10:53
Ak SZČO ukončila podnikateľskú činnosť vo februári 2012, aj odovzdala osvedčenie o registrácii na DÚ, bolo treba ešte zvlášť odhlásiť auto z dane z motorových vozidiel? Neviem to nájsť v zákone, subjekt zánik dane z MV neohlásil, teraz podáva DP za tie dva mesiace a nevie, či môže čakať pokutu.
Tweety
25.01.13,10:54
Ak SZČO ukončila podnikateľskú činnosť vo februári 2012, aj odovzdala osvedčenie o registrácii na DÚ, bolo treba ešte zvlášť odhlásiť auto z dane z motorových vozidiel? Neviem to nájsť v zákone, subjekt zánik dane z MV neohlásil, teraz podáva DP za tie dva mesiace a nevie, či môže čakať pokutu.
Áno, bolo ho potrebné odhlásiť z dane. Mal si splniť oznamovaciu povinnosť do 30 dní.