mvlko
09.06.09,13:00
Dobrý deň,

vedeli by ste mi prosím poradiť knihu/y, ktorú/é by podľa Vás každý záhradkár mal mať? Idem zakladať asi 300m2 záhradku (100m2 zelenina 200m2 oddych) a tak zháňam knihy, ktoré by ma inšpirovali, ale aj naučili, ako sa v ktorom ročnom období starať o rôzne druhy či zeleniny/ovocia ale aj o okrasné rastliny, ktoré by som tam mal.

Ďakujem!
Jekyll
09.06.09,11:16
Rozhodne doporučujem začať knižkou od Karla Čapka - Zahradníkův rok.

Čapek bol nielen skvelý spisovateľ, ale aj vychýrený zahradník - amatér. Zahradníkův rok rozhodne stojí za prečítanie. ;)


Tu je download link
http://delfinek88.webovastranka.cz/file/?fileid=2771
Stina
09.06.09,11:16
Bionda
09.06.09,11:31
Ja ti odporučím knihy, ktoré mne osobne pomohli pri zakladaní a tiež pri rozmiestňovaní, pri výbere a starostlivosti . Všetko o záhrade- John Brookes ( mne pomohla k rozmiestneniu , správnej voľby typu záhrady a tiež k správnym rastlinám), Rez a tvarovanie drevín- ilustrovaná príručka Christopher Brickell David Joyce ( pre začiatočníka nenahraditeľné). Máme síce aj iné, ale konkrétne tieto dve nám pomohli najviac a najčastejšie po nich siahnem :)
Jekyll
09.06.09,16:21
Ja mám po dedovi a po otcovi asi "tonu" zahradkárskych kníh a príručiek. Väčšinou ich ani nepoužívam, pretože úplne všetko nájdem na internete. Ale pár dobrých kníh - hlavne pre začiatočníka - som si predsa len kúpil. Je v nich všetko potrebné.

Radoslav Šrot - 1000 dobrých rad zahradkářům

Franz Böhmig, Stanislav Peleška - 2000 rad pro zahradkáře
aviator
09.06.09,18:40
Najlepší je web. Napríklad za sekundu toto: http://images.google.sk/images?q=modern%20gardens&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=sk&tab=wi
Za polhoďku má človek vagón inšpirácie.
Držím palce.
andreaS
09.06.09,18:52
sice este nezakladame zahradku, ale rada si tieto knihy precitam aj ja :)

ono inspiracii na internete je habakuk, ide o to zvolit to najvhodnejsie pre nasu zahradu... podla slnka a tak :)

navyse my mame aj psika, tak musim vylucit rastliny nevhodne pre nich...
Blankake
09.06.09,18:56
Celkom dobrý je aj mesačník Záhradkár
mvlko
09.06.09,19:38
Ďakujem Vám za cenné rady, knihy som zosumarizoval a poobjednával :) verím, že aj iným táto téma pomôže ako mne...
Bionda
10.06.09,07:49
Na margo internetu- nevravím, je to zdroj informácii, ale aj tak som pri zakladaní záhrady a sadu siahla po knihách (:D dá sa pri nej aj ležať :D:D:D napr.) a Záhradkára vrele odporúčam.
P.S. šikovná je aj kniha Záhrada nápady a rady- Pippa Greenwoodová- tiež veľmi užitočná knižka- šikovné riešenia pre záhradu.