Dominika H.
09.06.09,14:59
Asi som klasicky pripad hlupane:(. Som 7 rokov rozvedena, mam dieta z manzelstva a naletela som zenatemu muzovi na sladke reci. Cakam s nim dieta, ale on so mnou bez vysvetlenia prestal komunikovat, aj ked sa pred tym vyjadroval, ze dieta chce a mna si vezme. Neviem ako mam postupovat, pretoze chcem, aby prebral zodpovednost za to co urobil, a trvam na tom,aby priznal otcovstvo. Ako to mam urobit, ked so mnou nekomunikuje? Ako mam postupovat, ked sa jeho syn narodi? Mozem otca uviest do rodneho listu? Viete mi poradit????
ivka70
09.06.09,13:13
willma
09.06.09,13:16
Na klasiku zabudni, Jednoducho sa stalo. Uviesť chlapa do rodného listu nemôžeš, jedine na súd dať žalobu na určenie otcovstva, následne na výživné. Keď ti môžem ďalej poradiť, začni si odkladať doklady o kúpe vecičiek pri bábatko, doklady o kúpe tehotenského ošatenia atď. Na súde si totiž môžeš uplatniť aj časť výdavkov spojených s tehotenstvom a náklady na výbavičku, kočík a ostatných milión drobností pre maličké. A okrem iného budeš môcť požiadať aj o výživné na seba, minimálne tuším po dobu jedného roka - toto neviem presne. Obráť sa aj na príslušný UPSVAR a skús ich požiadať prípadne o ďalšie rady. A hlavne sa teraz sústreď na to aby si aj napriek situácii skúsila byť v pohode.
iriska
10.06.09,05:18
Dominika H. vidím to možno aj na dlhé naťahovanie na súde, ale držím palce a hlavne to nevzdávaj, ani keď to bude trvať roky.
p.s. po narodení dieťatka, keď na matrike zistia, že nie je zapísaný otec, najskôr oni pošlú návrh na súd, kde poručenské oddelenie vyzýva otca, aby otcovstvo priznal... v 99% prípadoch sa tak stane... moja kamarátka predstavuje to 1%. Ak neprizná, treba sa obrátiť na ÚPSVaR, aby v mene dieťaťa dali návrh na súd na určenie otcovstva... Nám súd konanie zastavil preto, lebo návrh podala matka za svoje dieťa, ale neviem ti povedať momentálne, či aj to sa považuje za správny postup, lebo sme sa odvolali a ešte je to čerstvé.

Súhlasím s tým, aby si si odkladala bločky a pri výživnom na dieťatko žiadaj aj náhradu za výbavičku. Na seba si môžeš žiadať výživné za 1 rok (myslím, že najneskôr od dátumu narodenia dieťaťa) a máš čas na takýto návrh do 3 rokov od narodenia dieťaťa.
willma
10.06.09,09:16
Iriska ako matka a tým pádom zákonný zástupca dieťaťa, podávam na súd všetky návrhy sama a vždy tomu tak aj bolo. Akurát ku pojednávaniam bol vždy stanovený kolízny opatrovník. Mám dojem, že súd nepostupoval správne.
iriska
10.06.09,09:51
je to dojem hraničiaci s istotou, bohužiaľ, čo môže obyčajný človek proti sudcovi, pravda? :) Nebudeme ich predsa poúčať.
Dominika H.
11.06.09,06:55
Vrela vdaka. Ja sa pokusam byt v pohode, aj ked som chvilami uplne hotova... Ale verim, ze kazda situacia sa da riesit, takze nemienim hodit flintu do zita. Vcera som s nim volala a dozvedela som sa, ze pochybuje, ze dietatko je jeho. A pritom neexistuje na to ziadny dovod, a on to vie. Najviac ma desi ta jeho zbabelost.O tych vydavkoch som nevedela, a ani o vyzivnom na seba...neviem, zda sa mi to uz trochu extrem. Ved ked mu na mne uz nezalezi, tak naco sa ponizovat?
Dominika H.
11.06.09,07:53
Dominika H. vidím to možno aj na dlhé naťahovanie na súde, ale držím palce a hlavne to nevzdávaj, ani keď to bude trvať roky.
p.s. po narodení dieťatka, keď na matrike zistia, že nie je zapísaný otec, najskôr oni pošlú návrh na súd, kde poručenské oddelenie vyzýva otca, aby otcovstvo priznal... v 99% prípadoch sa tak stane... moja kamarátka predstavuje to 1%. Ak neprizná, treba sa obrátiť na ÚPSVaR, aby v mene dieťaťa dali návrh na súd na určenie otcovstva... Nám súd konanie zastavil preto, lebo návrh podala matka za svoje dieťa, ale neviem ti povedať momentálne, či aj to sa považuje za správny postup, lebo sme sa odvolali a ešte je to čerstvé.

Súhlasím s tým, aby si si odkladala bločky a pri výživnom na dieťatko žiadaj aj náhradu za výbavičku. Na seba si môžeš žiadať výživné za 1 rok (myslím, že najneskôr od dátumu narodenia dieťaťa) a máš čas na takýto návrh do 3 rokov od narodenia dieťaťa.
Vdaka za radu, ale ak matrika dava prvy podnet na priznanie otcovstva, aj tak o to musim poziadat, nie? Ved oni namaju sancu to urobit, ak to ja nechcem.Alebo ma automaticky predvola sud na vysluch?
31Jankal
11.06.09,08:15
dobrý den, chcela by som vám aj ja trošku poradiť. Teraz dokedy sa to nenarodí budte kľudná aby aj bábo bolo potom kľudne. Odkladajte si bločky čo kupujete ako to bolo napísané v č.3. Určenie otcovstva musí podať dieťa. Jeho potom bude na súde zastupovať kolízny opatrovník. Chlap sa tomu nijako neubráni, pretože vy na súde poviete kto je otcom a ak sa on bude tomu brániť tak vás pošlú na DNA. Nieje to nič strašné iba z prsta na ruke vám zoberú krv. a tam musí ísť aj otec či chce alebo nechce. Ešte pred pôrodom chodte na úrad ako to je presne, nás sa to týkalo pred vyše 2 rokmi tak si to už tak presne nepamatám. Ak vyhráte on zaplatí všetko. A nešetrite ho za to ako sa k vám zachoval.
elaurie
11.06.09,08:44
Vrela vdaka. Ja sa pokusam byt v pohode, aj ked som chvilami uplne hotova... Ale verim, ze kazda situacia sa da riesit, takze nemienim hodit flintu do zita. Vcera som s nim volala a dozvedela som sa, ze pochybuje, ze dietatko je jeho. A pritom neexistuje na to ziadny dovod, a on to vie. Najviac ma desi ta jeho zbabelost.O tych vydavkoch som nevedela, a ani o vyzivnom na seba...neviem, zda sa mi to uz trochu extrem. Ved ked mu na mne uz nezalezi, tak naco sa ponizovat?

Z hľadiska určenia otcovstva je úplne jedno, čo si ten pán myslí...



§ 94 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine

(1) Ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd.

(2) Za otca sa považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti.

A čo sa týka toho príspevku na výživu, nie je to extrém, je to povinnosť otca určená zákonom. Nejde tu o ponižovanie, ide o to, aby otec niesol zodpovednosť, ktorá mu prináleží.

§ 74 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine
Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke

(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.15)

(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.
ALDA
11.06.09,08:59
Vrela vdaka. Ja sa pokusam byt v pohode, aj ked som chvilami uplne hotova... Ale verim, ze kazda situacia sa da riesit, takze nemienim hodit flintu do zita. Vcera som s nim volala a dozvedela som sa, ze pochybuje, ze dietatko je jeho. A pritom neexistuje na to ziadny dovod, a on to vie. Najviac ma desi ta jeho zbabelost.O tych vydavkoch som nevedela, a ani o vyzivnom na seba...neviem, zda sa mi to uz trochu extrem. Ved ked mu na mne uz nezalezi, tak naco sa ponizovat?

mimotemyČítam tu samé rady asi žien s podobným osudom a vždy je na vine iba muž, nemysliac na jeho ženu a rodinu, ako sa im ubližuje a nebol pri tom sám.
V mojom živote som sa stretla s prípadmi, kedy som bola doslova zaskočená správaním sa ženy. Začala si so ženatým, už to je pre mňa také čudné akože ja som schopná si nájsť iba opotrebovaného chlapa? Myslím na slobodné a mladé dievčatá.
Takto si začala aj moja kolegyňa ako mladá so ženáčom, vraj jej sľuboval manželstvo, otehotnela a samozrejme sa rozišli. Počas tohto obdobia otehotnela aj jeho manželka a bola na interupcii. Ako sa mala cítiť? Platil výživné a ked si kolegyňa požiadala o zvýšenie, už som musela reagovať, mala vyšší plat ako on a mal dve dospievajúce deti. Vraj už toľko nepotrebujú, neprešlo jej to na súde s čím som súhlasila, prečo majú doplácať aj nevinné deti.
Druhý prípad si zasa vážim moju kamarátku, ktorá ma dve dcéry, už je babičkou a viem, že ich má s dvomi mužmi, nikdy ich neuviedla ako otcov a nič od nikoho nežiadala. Samozrejme, že jej pomáhala rodina, dnes je už štvornásobná babička. Veľmi si ju vážim a obdivujem.
Uvedomujeme si my ženy, že keď je muž neverný inej žene, môže sa mi to vrátiť? Je takýchto prípadov dosť.
Musela som to napísať mysliac ako prevenciu, nemali by sme takéto problémy.
A prosím o prepáčenie dotknuté ženy. Ano Dominika je to potom o ponižovaní, súhlasím s Tebou.
31Jankal
11.06.09,09:00
Z vlastnej skúseností môžem povedať že určenie otcovstva sa dá aj po troch rokoch
elaurie
12.06.09,07:58
mimotemyČítam tu samé rady asi žien s podobným osudom a vždy je na vine iba muž, nemysliac na jeho ženu a rodinu, ako sa im ubližuje a nebol pri tom sám.
V mojom živote som sa stretla s prípadmi, kedy som bola doslova zaskočená správaním sa ženy. Začala si so ženatým, už to je pre mňa také čudné akože ja som schopná si nájsť iba opotrebovaného chlapa? Myslím na slobodné a mladé dievčatá.
Takto si začala aj moja kolegyňa ako mladá so ženáčom, vraj jej sľuboval manželstvo, otehotnela a samozrejme sa rozišli. Počas tohto obdobia otehotnela aj jeho manželka a bola na interupcii. Ako sa mala cítiť? Platil výživné a ked si kolegyňa požiadala o zvýšenie, už som musela reagovať, mala vyšší plat ako on a mal dve dospievajúce deti. Vraj už toľko nepotrebujú, neprešlo jej to na súde s čím som súhlasila, prečo majú doplácať aj nevinné deti.
Druhý prípad si zasa vážim moju kamarátku, ktorá ma dve dcéry, už je babičkou a viem, že ich má s dvomi mužmi, nikdy ich neuviedla ako otcov a nič od nikoho nežiadala. Samozrejme, že jej pomáhala rodina, dnes je už štvornásobná babička. Veľmi si ju vážim a obdivujem.
Uvedomujeme si my ženy, že keď je muž neverný inej žene, môže sa mi to vrátiť? Je takýchto prípadov dosť.
Musela som to napísať mysliac ako prevenciu, nemali by sme takéto problémy.
A prosím o prepáčenie dotknuté ženy. Ano Dominika je to potom o ponižovaní, súhlasím s Tebou.

mimotemySúhlasím, tiež si myslím, že vlastné šťastie človek nemôže založiť na nešťastí iných ľudí... Ale ak ženatý muž splodí dieťa s inou ženou, mal by za to niesť svoj podiel zodpovednosti...
ALDA
12.06.09,08:44
mimotemySúhlasím, tiež si myslím, že vlastné šťastie človek nemôže založiť na nešťastí iných ľudí... Ale ak ženatý muž splodí dieťa s inou ženou, mal by za to niesť svoj podiel zodpovednosti...

Prepáč, ale u ženatého muža to určite nejde, "svoj podiel zodpovednosti," pretože ho nesie vždy a vždy aj celá jeho rodina. Mňa zarazila iba žiadosť o radu, čo sa týka otcovstva, ale keď sa to stalo, vtedy nikto nežiadal o radu, či sa vyspať so ženatým mužom, alebo nie a čo to odnáša.
Dúfam, že sa nejedná o znásilnenie, to je o niečom inom.

Ak neviem teraz poradiť, už budem ticho.
willma
12.06.09,10:28
Heli boli u toho obaja, a obaja musia niesť svojim spôsobom následky. Neverník platením výživného - čo je v podstate minimum toho čo môže či musí spraviť. A Dominika tak ako mnohé iné, celodennou starostlivosťou o dítko. A súhlasím s tým, že je to jeho diel zodpovednosti, lebo keď si bol vrznúť inde, tiež sa rodiny nepýtal, či môže. A žiadať pre dieťa výživné a uhradenie aspoň časti nákladov nie je ponižovanie. Z hrdosti sa malé nenaje a ani neoblečie.
Bionda
12.06.09,10:47
fakt je , že existujú dva pohľady a tak to bude, pohľad ženy, ktorej muž má niekde "mimo" dieťa a pohľad ženy, ktorá je tehotná so ženatým a každá chce to najlepšie pre to svoje dieťa a každá bude v prvom rade obhajovať svoje záujmy a záujmy dieťaťa.
Osobne si myslím, že je to odvaha zostať tehotná so ženatým chlapom.
77gabika
10.04.12,19:25
ahoj mozete mi poradit kam sa posiela navrh na priznanie otcovstva a vzatie dietata do svojej opatere nakolko biol.otec neni v rodnom liste lebo priatelka s ktorou ma dieta je vydata a tym padom je tam jej manzel ale ten uz podal na sud ziadost o zrusenie otcovstva nakolko spolu neziju.Ona sa nestara o maloletu.bio. otec ju mavam tak 5krat do tyz.
GabiZ
11.04.12,04:20
Ak dôjde k právoplatnému zapretiu otcovstva matrikového otca (v tomto prípade manžela), potom môže byť určené otcovstvo iného muža, buď súhlasným vyhlásením rodičov alebo v súdnom konaní. Súhlasné vyhlásenie rodičov musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom. Na matričnom úrade sa vypíše tlačivo, ktoré podpisujú obaja rodičia. Ak nedôjde k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov na matrike, tak sa podáva návrh na určenie otcovstva na súd.