milan007
25.07.05,13:14
Prosím Vás,
je možné pri prenájme poľnohospodárskeho stroja formou operatívneho leasingu uplatniť odpočet DPH aj ak nie som v zmluve uvedený ako majiteľ tohto stroja?
Osobne si myslím že áno, ale prosím odobrite mi to niekto?
Johanka
25.07.05,14:54
Ak dobre rozumiem, tak si nájomca. Ak je prenajímateľ platiteľ DPH a máš potrebné doklady ( faktúra, nájomná zmluva), tak si odpočet môžeš uplatniť. Len nechápem , ako by si chcel byť majiteľom niečoho , čo máš prenajaté.
porfin
25.07.05,19:13
Veru tak, operatívny lízing je práve v tom špecifický, že to nikdy nebude tvoj majetok , máš ho vlastne "požičaný" a po skončení doby ho vrátiš. DPH si podľa mňa z oper.lízingu môžeš nárokovať, len nezabudni, že na takýto stroj si môžeš uplatňovať iba "drobné " prevádzkové náklady, napríklad mazací olej, spotreb.elektrinu... ALE nie veľkú opravu či technické zhodnotenie, lebo na to má nárok iba majiteľ takéhoto majetku.
milan007
26.07.05,06:37
Dakujem za odpovede, len som nevedel, či nie je podmienka odpočtu DPH vzhľadom na vlastníctvo aktíva...
hemaja
23.07.07,12:47
Našla som túto tému už založenú, tak len pripojím môj problém. Klient si prenajal formou operatívneho leasingu traktor za cca 1,5mil. Sk - pracuje v poľnohospodárstve. Doba trvania leasingu - 12 mesiacov. Nedal mi žiadnu zmluvu alebo faktúru, len protokol o prevzatí a poistnú zmluvu. Môžem odpočítať DPH - je to cca 250tis. Ešte som nemala skúsenosť s operatívnym leasingom u jednoduchého účta. Ďakujem za rady.
Johanka
23.07.07,12:53
Operatívny leasing=klasický prenájom.
Zákon o DPH
§71
(3) Za faktúru sa považuje aj
a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,


... DPH sa uplatňuje z jednotlivých splátok.
janaGT
05.06.08,08:41
viete mi poradiť, kde by som našla účtovanie operatívneho leasingu v PÚ?
karpis
05.06.08,14:37
Totot som skopirovala v jednom príspevku
Potreboval by som poradit ako spravne zauctovat operativny leasing, ak danovym dokladom je splatkovy kalendar. Mozem priamo cez vypis z BU 518,343/221 a prilozim k tomu splatkovy kalendar, alebo 378/221 a cez interny 518,343/378.

Dakujem

Nie, cez BV nie, naúčtuješ si predpis lízingu podľa kalendára a potom už iba jeho úhradu cez banku.
janaGT
05.06.08,14:50
Totot som skopirovala v jednom príspevku
Potreboval by som poradit ako spravne zauctovat operativny leasing, ak danovym dokladom je splatkovy kalendar. Mozem priamo cez vypis z BU 518,343/221 a prilozim k tomu splatkovy kalendar, alebo 378/221 a cez interny 518,343/378.

Dakujem

Nie, cez BV nie, naúčtuješ si predpis lízingu podľa kalendára a potom už iba jeho úhradu cez banku.

ja som tento postup tiež čítala v niektorom príspevku, len neviem, či to je tak správne. Potrebovala by som okolo toho naštudovať viacej vecí. Napr. z pohľadu DPH, DzP ...
janaGT
12.06.08,12:16
posúvam ...