jalla
09.06.09,16:03
Dobry den,
chcela by som vas poziadat o nazory na tuto vec.
Kupila som od rodicov 3 izb. byt, co znamena ze teraz som dost zatazena hypotekou. Priatel, s ktorym som uz 6 rokov, v nom byva so mnou.
Kedze mu byt nepatri, hypoteku pochopitelne platim sama (cca 9000sk).
Cely najom so vsetkym (enegrie, najom, TV) stoji tiez dalsich 9000sk.
Kolko sa vam zda adekvatne, aby mi platil priatel za byvanie??
willma
09.06.09,14:07
minimálne polovicou by sa mal podieľať na nákladoch.
Andy Kralik
09.06.09,14:09
Podla mna - ty hypoteku, on najom. Ak je to priatel - partner.

Ak je to priatel kamarat ktoreho si si zobrala ako spolubyvajuceho aby pomohol splacat, najspravodlivejsie bude ak si pozries kolko stoja studentske najmy "jednej izby" vo vasom okoli (www.roommate.sk napr.).
EvaB
09.06.09,19:19
Podla mna - ty hypoteku, on najom. Ak je to priatel - partner.

Takto asi nie. Hypotéka je len jej záležitosť a súvisí s jej vlastníctvom bytu. Ale ostatné náklady by bolo normálne rozdeliť napoly, ak byt užívajú rovnakým spôsobom, ak by boli v podnájme, isto by si výdavky delili napoly, to len tá hypotéka zvádza k takýmto konštrukciám.
anitram
10.06.09,03:57
Ja som v podobnej situacii, ale hypoteku ma moj priatel, sme spolu uz o mesiac to bude 8 rok, ale taketo veci neriesime.
Neviem ako to mate financne, ale u nas sa financie spajaju, sice on plati hypoteku, ale zas jeho vyplata sa pouziva aj na nakup stravy a vedlajsie vydavky. Ja zas mam na seba uver na auto, na ktorom jazdi on do prace.
Ak ste uz spolu 6 rokov a chcete sa financne vyrovnavat a stale mate financie rozdelene, to mi pripada, akoby ste neplanovali spolocnu buducnost a nie je tam ziadna dovera. Po 6 rokoch snad partnera poznam a viem co mozem od neho ako tak ocakavat.
mona091
10.06.09,04:26
- priatel chce byvat skoro zadarmo? Tak radsej nech ide inde do podnajmu a stretavajte sa na neutralnej pode
- chce byt ako podnajomnik u teba? Tak nech sa podiela na nakladoch bytu 1/2
- chce byt tvojim celozivotnym partnerom? vtedy je to o inom
- medzi naklady by som ratala nielen cisty najom s mediami, ale aj opotrebovavanie zariadenia, to znamena, zalezi, ako Ti vychadza v ostatnych zalezitosiach v ustrety (napriklad rozne opravy, zariadovanie v zmysle pracka, chladnicka, tv a ine)
- stravovanie alebo spolocne, alebo kazdy zvlast, zalezi, ci mate podobne chute, alebo sa hadate, ze on ma rad maso a Ty iba cestoviny
Andy Kralik
10.06.09,05:35
Takto asi nie. Hypotéka je len jej záležitosť a súvisí s jej vlastníctvom bytu. Ale ostatné náklady by bolo normálne rozdeliť napoly, ak byt užívajú rovnakým spôsobom, ak by boli v podnájme, isto by si výdavky delili napoly, to len tá hypotéka zvádza k takýmto konštrukciám.

:cool: Nesuhlasim.
Keby boli v podnajme, podnajom by bol vyssi ako len ciste naklady na byt. Nik vam nebude prenajimat byt zadarmo s tym ze si vy budete platit len elektriku, vodu,... ktore spotrebujete

Keby sa to bralo tak ze hypoteka je len jej zalezitost a ma si ju platit len ona sama, kedze je vlastnicka bytu - aj tak by jej prirodzene vyplyvalo pravo na primerany zisk - byt sa opotrebovava, je to investicia ktora sa casom redukuje. Jednoducho najom najomnika je v normalnej spolocnosti vyssi ako su len naklady na prevadzku bytu. To len u nas je predstava ze vsetko je zadarmo a potom to aj v tych bytovkach tak vyzera.

Neviem o ake mesto ide, ale ked som ja byval v podnajme (periferia Bratislavy, pred 4-5 rokmi), tak sme za 3-izbovy byt platili najom 16.000,-. Boli sme 4 tak sa to rozpocitalo. A neboli to len naklady na vodu a elektrinu.

Ak su priatelia - spolubyvajuci: najist za kolko sa v okoli prenajimaju izby v bytoch a tolko pytat
Ak su priatelia - partneri: pol na pol vratane hypoteky (tak by som to riesil ja) pripadne nieco medzitym. Idealne ak by sa aj on stal spoludlznik na hypoteke - ak je to vazne partnerstvo.
anitram
10.06.09,07:36
Ak su priatelia - partneri: pol na pol vratane hypoteky (tak by som to riesil ja) pripadne nieco medzitym. Idealne ak by sa aj on stal spoludlznik na hypoteke - ak je to vazne partnerstvo.


s tymto nesuhlasim - je to jej hypoteka, ak by mal platit polovicku hypoteky, tak by mal byt aj polovicny vlastnik,
a po druhe ak je to vazne partnerstvo, to akoby si manzelia pridelovali financie na to a na to ("platila som 50 EUR opravu, daj mi 25 EUR, platila som 100 EUR najomne, daj mi 50 EUR" atd), smiesne
ked uz tak krajne riesenie, polovicku najomneho a ked sa kupi nabytok, spotrebic, tak si urcit kto ho zaplati a kto si ho potom necha
sranda je, ze vlastne ani nevieme ako to tam funguje a uz robite z chlapa vagabunda prizivnika :mee:
elaurie
10.06.09,07:47
Ak su priatelia - spolubyvajuci: najist za kolko sa v okoli prenajimaju izby v bytoch a tolko pytat
Ak su priatelia - partneri: pol na pol vratane hypoteky (tak by som to riesil ja) pripadne nieco medzitym. Idealne ak by sa aj on stal spoludlznik na hypoteke - ak je to vazne partnerstvo.

Andy, a prečo by sa mal partner stať spoludlžníkom na hypotéke? Veď jemu ten byt nepatrí...

Ja som pred niekoľkými rokmi bola v podobnej situácii a mali sme to vyriešené takto: splácanie úveru na byt bola čisto moja záležitosť, pretože išlo o môj byt, partner platil polovicu z poplatkov spojených s užívaním bytu a ešte určitú symbolickú sumu ako nájomné (bola vo výške približne 1/4 mojich mesačných splátok úveru, ale moja mesačná splátka bola o dosť nižšia ako Jallina). Okrem toho, že sme boli šťastní, že sme mohli bývať spolu, partner nemusel na bývanie vynakladať vysokú sumu (keby si prenajal byt alebo izbu, platil by oveľa viac) a mne sa zasa ľahšie splácal úver...
elaurie
10.06.09,07:58
a po druhe ak je to vazne partnerstvo, to akoby si manzelia pridelovali financie na to a na to ("platila som 50 EUR opravu, daj mi 25 EUR, platila som 100 EUR najomne, daj mi 50 EUR" atd), smiesne
ked uz tak krajne riesenie, polovicku najomneho a ked sa kupi nabytok, spotrebic, tak si urcit kto ho zaplati a kto si ho potom necha
sranda je, ze vlastne ani nevieme ako to tam funguje a uz robite z chlapa vagabunda prizivnika :mee:

Ale oni nie sú ešte manželia, ešte nemajú bezpodielové spoluvlastníctvo... Prečo by malo byť smiešne, že zatiaľ majú oddelené financie? Nebolo by fér, keby partner Jalle nič neprispieval za to, že môže u nej bývať, veď ten byt je zrejme zariadený, zariadenie sa opotrebúva a Jalla ako vlastník bytu má aj určité povinnosti, ktoré on nemusí riešiť...
Lianka
10.06.09,08:05
Suhlasim s Elauriou. Aj keby sa rozisli, ten byt ostane jej - patri jej a bude patrit jej. Som zastancom jasnych majetkovych vztahov, zvlast, pokial este nie su manzelia... Nevieme, nakolko je ich vztah pevny, ako zmyslaju dalej a ako sa ich spolocna buducnost bude vyvijat.

V opacnom pripade aj tu na Porade citame mnoho prispevkov, kde ziadaju o radu, ako sa vysporiadat s byvalym partnerom, kto ma koho vyplatit, za co a z coho, a kto by sa coho uz v buducnosti vyvaroval a pod. Ak moze predist moznym neprijemnostiam v buducnosti, nech im predite uz teraz.
elaurie
10.06.09,08:22
Aj keby sa rozisli, ten byt ostane jej - patri jej a bude patrit jej. Som zastancom jasnych majetkovych vztahov, zvlast, pokial este nie su manzelia... Nevieme, nakolko je ich vztah pevny, ako zmyslaju dalej a ako sa ich spolocna buducnost bude vyvijat.

V opacnom pripade aj tu na Porade citame mnoho prispevkov, kde ziadaju o radu, ako sa vysporiadat s byvalym partnerom, kto ma koho vyplatit, za co a z coho, a kto by sa coho uz v buducnosti vyvaroval a pod. Ak moze predist moznym neprijemnostiam v buducnosti, nech im predite uz teraz.

A nie len tu na Porade... Poznám viacero dlhoročných vzťahov, ktoré sa rozpadli, hoci to nepredpokladali ani neplánovali, jednoducho sa to stalo. Ale zrejme vedeli, prečo spolu neuzavreli manželstvo... Tí dvaja už potom nemali veľmi chuť čokolvek spolu riešiť... Myslím si, že láska a dôvera je jedna vec a majetkové vzťahy zasa niečo úplne iné. Vždy je dobré mať majetkové a finančné veci jasné a prehľadné, aby sa potom náhodou jeden z partnerov necítil byť ukrivdený a hlavne aby sa tieto veci nemuseli dodatočne riešiť v prípade rozchodu...
Andy Kralik
10.06.09,09:58
partner platil polovicu z poplatkov spojených s užívaním bytu a ešte určitú symbolickú sumu ako nájomné (bola vo výške približne 1/4 mojich mesačných splátok úveru, ale moja mesačná splátka bola o dosť nižšia ako Jallina). Okrem toho, že sme boli šťastní, že sme mohli bývať spolu, partner nemusel na bývanie vynakladať vysokú sumu (keby si prenajal byt alebo izbu, platil by oveľa viac) a mne sa zasa ľahšie splácal úver...

;) S tym sa da len a len suhlasit.
A hlavne je to o dohode ich dvoch a o tom ako to citia.
tutiola
10.06.09,10:07
Som toho názoru, že kým vas nespája dieťa ale (a to myslím v dobrom) len posteľ, je lepšie problémom predchádzať, ako ich potom riešiť. Hypotéka je výlučne tvoja starosť, veď si ty jedina majiteľka bytu a tvoj priateľ sa musí podieľať na platení inkasa minimálne rovnakou čiastkou ako ty. Či si k tomu niečo prirátaš, zavísi od toho do akej miery sa on podieľa na chode domácnosti a na ďalších "prevádzkových nákladoch". Asi by som to riešila tým,že on by platil 70%, ale nedovolila by som, aby kupoval zariadenie bytu. Ale to si už musíš rozhodnúť sama či to bude 50 aalebo viac % podľa toho, ako to medzi vami je.
jalla
13.06.09,18:03
Ďakujem všetkým za názory!
Onko
13.06.09,18:29
Asi by som to riešila tým,že on by platil 70%, ale nedovolila by som, aby kupoval zariadenie bytu. Ale to si už musíš rozhodnúť sama či to bude 50 aalebo viac % podľa toho, ako to medzi vami je.

To keď ja som od spolubývajúcej priateľky pýtal 50% nákladov na bývanie, tak sa jej to zdalo veľa :D Tie jej pohľady, vždy keď mi to vyplácala ...