Alčalča
09.06.09,17:35
Ahojte poraďáci. Chcela by som sa spýtať jednu otázku: Môže platca DPH viesť jednoduché účtovníctvo?
Tweety
09.06.09,15:35
Ahojte poraďáci. Chcela by som sa spýtať jednu otázku: Môže platca DPH viesť jednoduché účtovníctvo?
Áno, ak je SZČO, vedie JÚ, ale ak chce, môže aj PÚ. Vedenie účtovníctva nezávisí od toho, či je, alebo nie je platiteľom dph.
Alčalča
09.06.09,15:41
Ďakujem, nebola som si istá, či to nebolo zmenené. Je SZČO. Je však nejaká hranica príjmov, aby musel viesť podvojné účtovníctvo, alebo je to dané iba tým, či je SZČO alebo právnická osoba?
veronikasad
09.06.09,15:46
Ďakujem, nebola som si istá, či to nebolo zmenené. Je SZČO. Je však nejaká hranica príjmov, aby musel viesť podvojné účtovníctvo, alebo je to dané iba tým, či je SZČO alebo právnická osoba?
nie je stanovená hranica príjmov, SZČO môže viesť JU
Anja111
09.06.09,15:47
Ďakujem, nebola som si istá, či to nebolo zmenené. Je SZČO. Je však nejaká hranica príjmov, aby musel viesť podvojné účtovníctvo, alebo je to dané iba tým, či je SZČO alebo právnická osoba?
Postupuješ v zmysle Zákona o účtovníctve
§ 9
Účtovné sústavy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581, 76 eura,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu,
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 165 969 594, 40 eura.
(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
Tweety
09.06.09,15:48
Ďakujem, nebola som si istá, či to nebolo zmenené. Je SZČO. Je však nejaká hranica príjmov, aby musel viesť podvojné účtovníctvo, alebo je to dané iba tým, či je SZČO alebo právnická osoba?
Vyberám zo Zákona o účtovníctve.
§ 9
Účtovné sústavy
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 99 581, 76 eura,
Alčalča
09.06.09,15:53
Ďakujem moc, veľmi ste mi pomohli.