frogoo
09.06.09,19:55
Ahojte,
potrebujem poradiť:
staviame rodinný dom a v podkroví máme navrhnuté strešné okná. Ide mi konkrétne o dve izby, kt. sú orientované na juhozápad. Jedna má 12,5 m2, druhá 16 m2. V oboch sú balkónové dvere 100cm x 205cm (na juhozápade) a tiež po jednom strešnom okne. Myslíte, že sú potrebné, alebo by sme ich mohli vypustiť?
Ďakujem za každú radu.
AnnaZam
09.06.09,18:06
Treba doplniť aj účel izieb.
Podľa info sú to miestnosti, ktoré budú najvviac presvetlené v čase od 15,30 až do 18,30 hod.
Treba si zvážiť, ako sú orientované dvere a aký uhol presvetlenia sa dosiahne.


:)
AndrejG
09.06.09,19:29
Nepoznam nikoho kto by mal stresne okna a pochvaloval si ich...a poznam vela ludi so stresnymi oknami. Takze ked mozes, vyhni sa im, neda sa inde pridat okno? Ak je to uplne nevyhnutne, dal by som ich, ale inak nie.
arizona
09.06.09,19:31
Nepoznam nikoho kto by mal stresne okna a pochvaloval si ich...a poznam vela ludi so stresnymi oknami. Takze ked mozes, vyhni sa im, neda sa inde pridat okno? Ak je to uplne nevyhnutne, dal by som ich, ale inak nie.
Môžeš to prosím vysvetliť? Prečo si ich nepochvaľujú? Zaujíma ma to:confused:
AndrejG
10.06.09,06:26
Môžeš to prosím vysvetliť? Prečo si ich nepochvaľujú? Zaujíma ma to:confused:

Zatekanie, problemy s prehrievanim podkrovia(bez vonkajsich roliet je to v lete smrt), pokial niesu uplne nizko, problemy s otvaranim, cistenim, atd atd...
Zita5
10.06.09,06:30
Keď Vás tak čítam , aj my môžeme jedine strešné okná . Mne sa to tiež veľmi nepáči . Máme dosť úzky pozemok a susedov dom je na hranici pozemku .Tiež by som rada spravila nejakú zmenu .

Nájde sa vôbec niekto , kto je spokojný so strešnými oknami ?
frogoo
10.06.09,06:44
Tie izby budú využívané ako spálne. (jedna detská izba, druhá manželská) Tiež by sme sa tým "strešákom" najradšej vyhli ;) a myslím, že svetla tam bude dosť aj cez tie balkónové dvere.
Ďakujeme za rady.
Pokiaľ ich zrušíme stačí to zakresliť do projektu pred skolaudovaním? Alebo musíme mať aj nejaké povolenie zo strany autora projektu? :confused:
Jana Grofčíková
10.06.09,06:49
Ja mám strešne okna na dome 2 ale už nikdy viac. Stáli nas pred 12 rokmi 22000skk. Nielen zatekajú atď ale v zime je uplná tma pretože sú celé zasnežené(bývam na severe slovenska. Keď to zamrzne pretože sú z juhu a svieti slnko ako sa topí sneh tak to v noci mrzne. Niekedy keď boli tuhšie zimy neni šanca ich otvoriť veľkú časť zimy. Ja osobne sa prikláňam k vikiru.
JarkaL
10.06.09,06:59
My máme 5 strešných okien (už 6 rokov), musím poklopať, nezatekajú, páči sa mi, že sú izby presvetlené. Je pravda, že v lete bolo v izbách veľmi teplo, žalúzie na nich nemám, ale ušila som si také závesy (kúpila som tyčky v TESCU za 80, SK na jedno okno) a funguje to. Jediné, čo mi vadí na týchto oknách, je ťažšie umývanie, ale v zime ich zvonka "umyje" sneh a priznám sa, že ich neumývam tak často ako ostatné okná. Niekedy sa to naozaj nedá riešiť normálnymi oknami, keď je úzky pozemok (náš prípad).
Zita5
10.06.09,07:00
:rolleyes:Však nám ich naprojektoval asi 10 tých strešných okien . Nemôžeme mať všade normálne okná . Balkónové okná máme dve smerom do záhrady .Mňa z toho picne .

Ak by ste mali niekto čas , mám v Blogu Stavebný denník , keby ste to niekto pozreli , hlavne hranice pozemku .

Mám dojem , že to zatekanie čo sa sťažujete je spôsobené aj neodbornou prácou .Možno ma z toho niekto vyvedie , ale zatiaľ si to myslím .
JarkaL
10.06.09,07:00
A ešte sa mi páči, že v noci vidím z postele na hviezdy a tiež keď prší, je to veľmi romantické...
jojkoz
10.06.09,07:20
Ja zatial len prerabam podrovie - cize este tam nebyvam, ale ziadne funkcne problemy som so stresnymi oknamy nezaznamenal (2 roky).
Mame 5ks celoplastove velux. Udrzba jednoducha a aj umyvanie - kedze sa deju preklopit a zaistit.
V streche mam cca 25 cm izolacie a nejake nevydrzatelne horko som v lete v podkrovi nemal.
Zita5
10.06.09,07:27
Som rada , že sa nájde niekto , kto je aj spokojný so strešnými oknami , lebo som sa už zľakla .;)
Miloš Mičega - CIMOM TN
10.06.09,07:46
Tie izby budú využívané ako spálne. (jedna detská izba, druhá manželská) Tiež by sme sa tým "strešákom" najradšej vyhli ;) a myslím, že svetla tam bude dosť aj cez tie balkónové dvere.
Ďakujeme za rady.
Pokiaľ ich zrušíme stačí to zakresliť do projektu pred skolaudovaním? Alebo musíme mať aj nejaké povolenie zo strany autora projektu? :confused:



Mám taký dojem, že tie okná sú vlastne zbytočné, min. v spálni, najmä ak je uvedené, že presvetlenie je dostatočné cez dvere.

Ale k vypusteniu okien z PD :
1. Môže sa to kľudne vypustiť z PD, resp. nerealizovať. Netreba k tomu žiadny súhlas autora PD.
2. Pri kolaudácii je to zabezpečené postupom podľa § 82 ods. 3 SZ. Netreba k tomu žiadne konanie, iné by to bolo opačne, teda ak by sa okná pridávali a neboli povolené.


CIMOM
arizona
10.06.09,07:56
mimotemy ak str.okná pôvodne boli v projekte,ale neurobili sa. Môžu sa dorobiť po 7. rokoch ? Treba na to znovu povolenie,alebo niekde ohlasovať ?
Miloš Mičega - CIMOM TN
10.06.09,08:09
mimotemy ak str.okná pôvodne boli v projekte,ale neurobili sa. Môžu sa dorobiť po 7. rokoch ? Treba na to znovu povolenie,alebo niekde ohlasovať ?

stavba je už po kolaudácii ?


CIMOM
arizona
10.06.09,08:11
stavba je už po kolaudácii ?


CIMOM
áno, býva sa tam už 7 rokov
bocan111
11.06.09,09:03
jednoznacne stresne okna len kvalitne a znackove a hlavne ak sa potom niekto stazuje, ze mu zatekaju, je to URCITE NEODBORNA MONTAZ a treba sa potom podakovat tym "majstrom sveta" co to montovali.....stresne okna SU V POHODE A HLAVNE PRESVETLIA PRIESTOR VIAC AKO OKNO
sarasara
11.06.09,21:43
Máme strešné okná už desať rokov a žiadne problémy nemáme. Okná sa preklopia a umyjú v pohode. Nezatekajú, nepremrzajú. Je to naopak príjemné ležať a dívať sa na hviezdy, počúvať klopkanie dažďa. Ak by cez leto slniečko robilo problém, tak dať rolety - a to robíme predsa i pri bežnom okne.
Miloš Mičega - CIMOM TN
11.06.09,21:58
áno, býva sa tam už 7 rokov

Treba stavebné povolenie.


§ 55 ods. 2 písm. c) stavebného zákona2)
Ohlásenie stavebnému úradu postačí



c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;


CIMOM
katka
12.06.09,05:27
Ja sa tiež pridávam k skupine spokoných so strešnými oknami.Máme ich síce len dva roky,ale zatiaľ nebol žiadny problém so zatekaním.Tiež ich tak často nemusím umývať,ako ostatné okná a máme na nich žalúzie,takže ani v lete nie je problém s horúčavou v podkroví.Strešné okno mám dokonca aj v kúpeľni nad vaňou a v spálni nad posteľou,takže sa aj kochám pohľadom na oblohu....
lakon
15.06.09,12:15
Momentálne tiež riešim strešné okná v rámci rekonštrukcie strechy.
V projekte mám strešné okno VELUX GZL 1054 78mm x118mm, čo je okno z tej najnižšej kategorie, ale s podobnými parametrami sa momentálne dajú zohnať lacnejšie (FAKRO FTS aj ROTO WDF 439T H). Momentálne Uvažujem aj o okne o 1-2 kategorie vyššie.
Moje otázky sú
- v akom poradí by ste z konštrukčného a kvalitatívneho hľadiska zaradili spomenutých výrobcov?
-aký materiál by ste uprednostnili (drevo, poplastované drevo, prípadne plast, z vonkajšej strany oplechované hliníkom)?
- má zmysel doplatiť 150-300€ za okno o 1-2 rady vyššie (tepelná izolácia)?
- aký spôsob otvárania by ste uprednostnili pri sklone strechy 36° (výklopné smerom von, kyvné s osou v strede, alebo kyvné so zvýšenou osou)?
-je potrebné žiadať o zmenu stavebného povolenia ak by som zväčšil rozmer okna zo 78x118 na 78x140 prípadne až 78x160, alebo aj šírku na 98x140, 98x160?

Strávil som víkend nad ponukou uvedených spoločností a čím viac sa rozhodujem tým v tom mám väčší chaos.
Nechcem zaplatit zbytočne veľa, ale zas by som nechcel po niekoľkých rokoch meniť, lebo mi cez neho ťahá chlad, prípadne tečie.

Dakujem každému kto prispeje k rozlúšteniu mojej dilemy.
debradlife
18.06.09,05:58
ake typy zaluzii su vhodne na stresne okna?? vonkajsie alebo vnutorne?? mame 5 stresnych okien zatial v neobyvanom podkrovi ale v buducnosti tam chceme detske izby a kupelnu no teraz v lete je hore neznesitelne teplo...
paťuška
18.06.09,06:12
Daj si spraviť roletky, sú v rôznych farebných prevedeniach. Žalúzie mám v kancelárii a priala by som ti byť u mňa v lete. Keď je vonku 35 u mňa je tiež. Žalúzie sa totiž rozpália od slnka a je to na nevydržanie. Mimochodom mám v kancelárii 3 strešné okná a úprimne ľutujem tých ľudí, ktorí to majú v dome. V zime ak nasneží, je tma, v lete keď svieti slniečko mám tu saunu. Preto ak to je len trochu možné, určite je lepší vikier ako strešné okno.