bureska
09.06.09,21:27
Prajem pekný deň, prosím viete mi niekto poradiť? Chcem sa rozvádzať a mám takúto situáciu: S manželom a s dcérkou /2r./ bývame u mojich rodičov.
Bývame v rodinnom dome. Rodičia nám dovolili bývať na poschodí RD, ktorý sme si prerobili - počas manželstva. Tak isto sme prerobili pivnicu a časť okolia domu / altánok, okrasná záhradka atd./. Môj manžel je podnikateľ - SZČO, tri roky je už ale v strate/ akože!!!/. Minulý rok sme kúpili pozemok v Ivanke pri Dunaji, ale ten pozemok je napísaný len na manžela.
Chcem sa spýtať na čo mám nárok po rozvode/ BSM/? Manžel sa mi totiž vyhráža, že v prípade rozvodu ho budem musieť vyplatiť z toho čo do domu zainvestoval. Ale ten dom nie je môj , je mojich rodičov. Vraj to má právne ošetrené - vraj moji rodičia sa nezákonne obohatili. Prosím súrne o radu. Neviem čo mám robiť. Vopred ďakujem.
pepsikova
09.06.09,19:43
...prosím ťa,ako to má "právne ošetrené?...to akože zafačované??)))..lebo pokiaľ bývate u rodičov a prerobili ste si s ich súhlasom poschodie,ale vlastníci sú oni, budeš potrebovať právnika...investície nadobudnuté počas manželstva, teda aj peniaze na prerábku sú predmetom v delení majetku po rozvode, ale ak je tvoj chlap vychcanec a už dopredu apeluje paragrafmi, nájdi dobrého právnika, čo mu vysvetlí, že to, čo je nadobudnuté počas manželstva, sa delí pre oboch podľa zákona a nie ""právne ošetruje ešte pred rozvodom""...
bureska
09.06.09,20:00
Ahoj, ďakujem za odpoveď. On je teda vychcanec, lebo všetká elektronika /PC, tlačiareň, auto atd/ , okrem televízorov je nakúpené na jeho firmu. Takže z toho nemám nič??? Ako to je v tomto prípade, mám niečo z jeho firmy???
danushka
09.06.09,20:06
Bureska, ako máme chápať Tvoju vetu :
,,Minulý rok sme kúpili pozemok v Ivanke pri Dunaji, ale ten pozemok je napísaný len na manžela."

Ak ste ho kupovali za trvania manželstva a nemáte zrušené BSM, tak na polovicu pozemku máš nárok aj Ty. Ako je možné, že v liste vlastníctva nie si uvedená aj Ty ?

Tvoj manžel si len myslí, že má niečo ošetrené;)...
arizona
09.06.09,20:28
...možno to má ošetrené ;) tým, že firma vykazuje stratu (akože) a spotrebiče a elektronika sú písané na firmu ;)
pepsikova
09.06.09,21:30
Ahoj, ďakujem za odpoveď. On je teda vychcanec, lebo všetká elektronika /PC, tlačiareň, auto atd/ , okrem televízorov je nakúpené na jeho firmu. Takže z toho nemám nič??? Ako to je v tomto prípade, mám niečo z jeho firmy???..

..teda, najprv by som sa na to pozrela takto..SZČO, teda tvoj manžel, tri roky vykazuje stratu, z tej straty si dovolí prerobiť poschodie domu, záhradu a pivnice, pritom žiť, jesť a ešte kúpiť pozemok..v prvom rade- tvoj manžel 3 roky okráda štát a keby sme aj nebrali do úvahy toto okrádanie, tak z čoho teda kúpil materiál na prerábku, zaplatil majstrov, kúpil pozemok,..spýtaj sa ho na to, pretože ako píšeš, máte malé dieťa a teda asi nepracuješ.....a ďalšia vec- ak ste kupovali pozemok v čase manželstva, musela by si podpisom potvrdiť pri kúpe a tuším aj pri zápise do katastra, že sa zriekaš nároku na tento pozemok v prípade delenia majetku, inak je to aj tvoj pozemok, patrí ti polovica a teda sa patrí aj do BSM..čo sa týka elektroniky, nakúpenej na firmu,nepíšeš, ako dlho tvoj manžel je SZČO, ale ak investície šli počas manželstva,aj to sa berie do BSM, pokiaľ to uvedieš do zoznamu vecí, z ktorých sa chceš deliť..máš v ruke proti nemu dosť tromfov na to, aby si nevyšla z BSM ako chudera, pokiaľ ich správne využiješ...ale aj tvoj právnik bude musieť byť šikovný a hlavne nie podplatený..


...v relácii na STV v pondelok práve hovorili o tejto téme, teda čo všetko patrí a nepatrí do BSM.(bolo to v druhej polovici programu..).
..http://stv.livetv.sk/tvarchive//video/video.html?video=43858
bureska
10.06.09,07:37
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Na ten pozemok dala manželovi peniaze jeho mama.
A preto je na LV iba on. Ale nemá od nej darovaciu zmluvu alebo niečo podobné. Ale u nich to nie je problém napísať darovaciu zmluvu.....
Ak to správne chápem , takže aj firma ide do BSM???
bureska
10.06.09,07:42
Vďaka Pepsikova - múdre slová, čo sa týka " z čoho mal na tú prerábku ak vykazuje stratu" fakt!!!
Ja som na rodičovskej s malou. Inak do tej prerábky išli aj moje peniaze, keďže som bola tiež zamestnaná. S prerábkami sme začali asi pred štyrmi rokmi. No , ale z čoho ho mám vyplatiť, ak žijem u rodičov. A mám len majetok, ako nábytok , spotrebiče, elektronika??? Nič iné ja nemám. A moji rodičia predsa do toho zaťahovaní nemôžu byť? Či áno???
pepsikova
10.06.09,13:16
Vďaka Pepsikova - múdre slová, čo sa týka " z čoho mal na tú prerábku ak vykazuje stratu" fakt!!!
Ja som na rodičovskej s malou. Inak do tej prerábky išli aj moje peniaze, keďže som bola tiež zamestnaná. S prerábkami sme začali asi pred štyrmi rokmi. No , ale z čoho ho mám vyplatiť, ak žijem u rodičov. A mám len majetok, ako nábytok , spotrebiče, elektronika??? Nič iné ja nemám. A moji rodičia predsa do toho zaťahovaní nemôžu byť? Či áno???..


...akože?..nič nemám?..máš všetko to, čo má on a čo ste si kúpili spolu počas manželstva a čo ste do manželstva vložili, teda aj tvoje peniaze..práve preto, že máte dosť, potrebuješ dobrého právnika, tomu to všetko povedz, spíš všetko, čo ste si kúpili od začiatku manželstva a to mu odovzdaj..za tvoje aj za jeho zarobené peniaze v manželstve, lebo to všetko ide do BSM, aj peniaze na účtoch..pokiaľ mu matka dala peniaze na pozemok, mala si byť pri tom ako manželka a podpísať, že pozemok je jeho a že nemáš na ňom finančný podiel, lebo ako píšeš, nie je problém dohodiť nejaký papier o darovaní, lenže aj to je dokázateľné, že je dohodený účelovo, takže aj ten pozemok tam pekne zapíš...no a hľadaj dobrého právnika, lebo myslím, že tvoj chlap , keďže ty sa chceš rozvádzať s ním a on to nemôže stráviť, sa ti bude chcieť nejako pomstiť a to môže byť práve to, že sa bude ťahať s tebou o majetok a budeš len trpieť..držím ti palce, chce to pevné nervy a nedať sa..hlavne sa ho neboj..

...čo sa týka tvojich rodičov, právnik ti poradí, keď mu to vysvetlíš, že vám vlastne chceli pomôcť s bývaním..nikto predsa nepredpokladal vývoj udalostí vo vašom manželstve ani že dôjde k rozvodu..oni by nemali mať nijakú ujmu..
sarasara
10.06.09,19:32
Ak ste prerábali rodičovský dom, manžel musí dokázať, že to bolo z vašich financií. Ak nemal príjem tri roky, nemal teda z čoho financovať prerábku domu. A z čoho ste žili ? Platili ste rodičom nájom za užívanie ich domu ? Platili ste inkaso ? Vie dokázať, že mal dostatok peňazí na toto všetko ? Veď firma bola v strate. Z tohto pohľadu mi naopak pripadá, že vám rodičia nielen že upravili časť domu, ale vás aj živili.
Lianka
11.06.09,08:37
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Na ten pozemok dala manželovi peniaze jeho mama.
A preto je na LV iba on. Ale nemá od nej darovaciu zmluvu alebo niečo podobné. Ale u nich to nie je problém napísať darovaciu zmluvu.....
Ak to správne chápem , takže aj firma ide do BSM???

To nie je firma, je to zivnost, ako pises, pokial nemate rozdelene BSM, aj prijmy zo zivnosti su sucastou BSM.

Ak nema darovaciu zmluvu, aku zmluvu ma? Dala mu tie peniaze len tak? Ak ste pozemok kupili pocas manzelstva, ste obaja bezpodielovym vlastnikmi. Celkom nerozumiem, ako sa to stalo - preco by mal byt zapisany na LV len on, ked sa to dialo v case, ked ste uz boli manzelia. Moj nazor je, ze pozemok je predmetom BSM.
31Jankal
11.06.09,08:54
Podľa môjho názoru kedže firma bola v strate tak on nemal z čoho prerábať ten dom, tak nemá ake peniaze od teba žiadať. Takže ak nemáte LV na ten rodičovský dom teda na tú časť čo ste prerobili tak on na nič nemá právo. Iba čo ste spolu kúpili počas manželstva napríklad elektroniku do firmy a aj ten pozemok. Z toho všetkého máš nárok ty na vyplatenie. A hlavne ak máte bločky od prerábky tak si ich rýchlo pohľadaj aby ich tvoj manžel nezneužil.
tiga22
11.06.09,09:05
...a tiež môžeš skontrolovať na katastri (www.katasterportal.sk), či si alebo nie si zapísaná na liste vlastníctva predmetného pozemku...budeš si 100% istá
danushka
11.06.09,18:59
No Tvoj manžel vyzerá byť poriadny beťár ! Jeho matka mu dala peniaze na pozemok len PRE NEHO a Tvoji rodičia poskytli bývanie VÁM :rolleyes:.
Tvoj manžel nech si spočíta, koľko by ste museli dať napríklad za podnájom...
Nenechaj sa provokovať jeho matematikou, ale mu porátaj svojou matematikou, že tak, ako Tvoji rodičia Vám poskytli bývanie, tak jeho matka Vám kúpila pozemok, napriek tomu, že nie si v LV uvedená.
Svoje argumenty mu povedz v kľude, bav sa s ním vecne, jednoznačne si na koni TY:)
Máte dieťa, už teraz môžeš od neho žiadať výživné cez sociálku.
Takého chrapúňa by som ani trošku nešetrila !
pepsikova
11.06.09,21:41
...a nezabudni mu pripomenúť, že ako rozvedená máš nárok na výživné aj pre seba, nie iba pre dieťa...
bureska
15.06.09,07:18
Ďakujem krásne za rady, som už trochu kludnejšia. Díky moc. Papa