Coosom
10.06.09,09:29
Ahojte,

nevie prosím niekto, ako si SZČO (len) môže vypočítať preplatok – nedoplatok na SP ?
Dnes som bol v SP, aby som konečne zistil platby od 1.7 a výšku nedoplatku.
Za rok 2008 som totiž mal vysoký základ a očakával som okrem zvýšenia poistného aj nedoplatok okolo 2000 eur.
Na moje prekvapenie som mal preplatok !!! 16 eur a od 1.7 mi zvýšili platby na 213 EUR s čím som počítal.
Ja som toho názoru, že sa pomýlili, ale oni že je všetko OK..
Nerozumiem tomu a preto sa Vás chcem spýtať, ako sa to dá overiť, ja som totiž postupoval takto:

Pre jednoduchosť uvediem celé okrúhle čísla
- Spočítal som si všetky platby za rok 2008 do SP (36000 SK)
- Základ 500 000 : 2 : 12 = 20 833
- Zo suma 20 833 som si vypočítal 33,15 % = 6906 * 12 mesiacov =82 875
- Urobil som rozdiel a vyšla mi suma, ktorú musím doplatiť do SP 82 875 – 36000=46 875 Sk

SP mi z toho len určili preddavky od 1.7.
Ten rozdiel nemusím doplatiť, alebo to čisto slúži len na určenie preddavkov ?
Alebo sa to odzrkadlí na zúčtovaní za rok 2009 ?

Pri RZZP som postupoval tak isto len som bral do úvahy 14% a sedí mi aj výška nedoplatku..

Možno niekoho napadne, že čo sa sťažujem, ale nerád by som peniažky minul a potom ich vracal..
Je kríza, určite by boli super na vykritie obdobia..

Za Vašu radu Vám vopred ďakujem.
Blankake
10.06.09,07:37
V sociálnej poisťovni to "nefunguje" ako v zdravotnej. Odvody sa vždy počítajú na nasledujúce obdobie podľa predchádzajúceho základu dane. Ten nedoplatok (16 EUR) máš možno kvôli nejakej chybne odvedenej/zabudnutej úhrade.
Blankake
10.06.09,07:47

Pre jednoduchosť uvediem celé okrúhle čísla
- Spočítal som si všetky platby za rok 2008 do SP (36000 SK)
- Základ 500 000 : 2 : 12 = 20 833
- Zo suma 20 833 som si vypočítal 33,15 % = 6906 * 12 mesiacov =82 875
- Urobil som rozdiel a vyšla mi suma, ktorú musím doplatiť do SP 82 875 – 36000=46 875 Sk toto sa pre SP nerobí

SP mi z toho len určili preddavky od 1.7. správne
Ten rozdiel nemusím doplatiť, alebo to čisto slúži len na určenie preddavkov ? nemusíš doplatiť
Alebo sa to odzrkadlí na zúčtovaní za rok 2009 ?


odpovede v texte
Coosom
10.06.09,07:47
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Áno, niekedy uhrádzam viac...

To znamená, že si nemusím lámať hlavu tým koľko zarobím z hľadiska nedoplatku , a jedine čo ma môže trápiť je to koľko mi vypočítajú platiť od 1.7 ?

Teda jediný nedoplatok mi môže vzniknúť len z toho ak nezaplatím mesiac odvody, alebo platim nižšie - sumy ako mám ?

Je to pre mňa novinka, fungujem tak, že ak mesačne zarobím viac, tak si vypočítam, koľko by som z toho mal odviesť do SP a peniažky si odložím, aby som ich mal pri zúčtovaní..

Vždy som si myslel, že ak zarobím viac za predchádzajúci rok ako som platil odvody, tak ich budem musieť doplatiť..
Lianka
10.06.09,07:50
Postup vypoctu poistneho je zo zaciatku spravny. Sumu 20 833 Skk zmenis na EUR a z tohto zakladu vypocitat poistne pre kazdy fond zvlast (sadzby su na www.socpoist.sk), vypocitanu sumu u kazdeho fondu zaokruhlis na 0,10 EUR na dol a scitas. Malo by ti vyjst 213 EUR, ako ti vypocitala poistovna.
Lianka
10.06.09,07:51
Vždy som si myslel, že ak zarobím viac za predchádzajúci rok ako som platil odvody, tak ich budem musieť doplatiť..

Doplatit nie, len sa ti zvysia odvody od jula dalsieho roka.
Coosom
10.06.09,07:57
Ďakujem Vám za rýchle odpovede,
ani neviete ako ste ma potešili...

Zvíšili sa mi tak peniažky čo som mal odložené ako nedoplatok za rok 2008 a peniažky, ktoré som odkladal ako budúci nedoplatok :)

Keď sa zamyslím, je to nespravodlivé voči SP.. z pohľadu ZP, lebo ZP to takto robí a máme z toho nič... a SP aspoň vidina budúceho dôchodku, ktorého sa ani nedožijeme..
Blankake
10.06.09,07:57
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Áno, niekedy uhrádzam viac...

To znamená, že si nemusím lámať hlavu tým koľko zarobím z hľadiska nedoplatku , a jedine čo ma môže trápiť je to koľko mi vypočítajú platiť od 1.7 ?

Teda jediný nedoplatok mi môže vzniknúť len z toho ak nezaplatím mesiac odvody, alebo platim nižšie - sumy ako mám ?

Je to pre mňa novinka, fungujem tak, že ak mesačne zarobím viac, tak si vypočítam, koľko by som z toho mal odviesť do SP a peniažky si odložím, aby som ich mal pri zúčtovaní..

Vždy som si myslel, že ak zarobím viac za predchádzajúci rok ako som platil odvody, tak ich budem musieť doplatiť..
Výška odvodu sa mení vždy až po podaní daňového priznania - od 1.7. príslušného roku a až do 30.6. nasledujúceho roku je táto suma stále rovnaká bez ohľadu na mesačný príjem. Meniť sa môže len zo zákona, keď sa napr. mení minimálna mzda alebo ako bolo teraz ako "protikrízové opatrenie" - ale to potom platí pre všetkých.
hanelie
10.06.09,08:43
To znamená, že si nemusím lámať hlavu tým koľko zarobím z hľadiska nedoplatku , a jedine čo ma môže trápiť je to koľko mi vypočítajú platiť od 1.7 ?
oni ti nevypočítajú - ty si musíš vypočítať sám -
Blankake
10.06.09,08:47
oni ti nevypočítajú - ty si musíš vypočítať sám -
Nemáš pravdu, ja som bola odniesť Výpis z DP a pani mi to vypočítala (vždy mi vypočíta, keď ju poprosím... veď má na to program) ;)
hanelie
10.06.09,08:54
Nemáš pravdu, ja som bola odniesť Výpis z DP a pani mi to vypočítala (vždy mi vypočíta, keď ju poprosím... veď má na to program)
to platí možno u vás .........napokon keď to niekto potrebuje .........:)
Blankake
10.06.09,08:56
to platí možno u vás .........napokon keď to niekto potrebuje .........:)
Ja si to dávam vypočítať vždy pre moju kontrolu, či som si ja vypočítala správne... ;) A pre začiatočníka je to dupľom vhodné, či postupoval správne.
hanelie
10.06.09,09:07
máš pravdu, pre kontrolu je to vždy lepšie ak sa správnosť výpočtu potvrdí,
Coosom
10.06.09,18:09
Neviem kam chodíte do SP,
ale tu v KE sú veľmi šikovné a ochotné zamestnankyne.
Zúčtovanie robím 4-tý rok a tým istým systémom – len donesiem priznanie.
Pani to naťuká do počítača a hneď mi skontroluje platby, či mi všetko sedí.
A či veríte alebo nie, zoberie papier a napíše mi koľko mám platiť J

Ako by to vyzeralo, keby si každý vypočítal sám .. Oni vedie, že je to pre ich dobro..

Jedine v ZP majú v tom trošku chaos .., ale to je iná téma..
Dobroslava
12.06.09,07:42
odpovede v texte
Tie % sú správne? Nemalo by to byť 30,4 %? Alebo sa mýlim?
evina
12.06.09,07:54
Ahojte,ffice:office" />

nevie prosím niekto, ako si SZČO (len) môže vypočítať preplatok – nedoplatok na SP ?
Dnes som bol v SP, aby som konečne zistil platby od 1.7 a výšku nedoplatku.
Za rok 2008 som totiž mal vysoký základ a očakával som okrem zvýšenia poistného aj nedoplatok okolo 2000 eur.
Na moje prekvapenie som mal preplatok !!! 16 eur a od 1.7 mi zvýšili platby na 213 EUR s čím som počítal.
Ja som toho názoru, že sa pomýlili, ale oni že je všetko OK..
Nerozumiem tomu a preto sa Vás chcem spýtať, ako sa to dá overiť, ja som totiž postupoval takto:

Pre jednoduchosť uvediem celé okrúhle čísla
- Spočítal som si všetky platby za rok 2008 do SP (36000 SK)
- Základ 500 000 : 2 : 12 = 20 833
- Zo suma 20 833 som si vypočítal 33,15 % = 6906 * 12 mesiacov =82 875
- Urobil som rozdiel a vyšla mi suma, ktorú musím doplatiť do SP 82 875 – 36000=46 875 Sk

SP mi z toho len určili preddavky od 1.7.
Ten rozdiel nemusím doplatiť, alebo to čisto slúži len na určenie preddavkov ?
Alebo sa to odzrkadlí na zúčtovaní za rok 2009 ?

Pri RZZP som postupoval tak isto len som bral do úvahy 14% a sedí mi aj výška nedoplatku..

Možno niekoho napadne, že čo sa sťažujem, ale nerád by som peniažky minul a potom ich vracal..
Je kríza, určite by boli super na vykritie obdobia..

Za Vašu radu Vám vopred ďakujem.

1. Výšku poistného si je zo zákona povinný každý vypočítať sám. Výpočet pracovníčok SP je dobrovoľný a nezabúdajte, ak by sa náhodou pomýlila /všetci sme omylní/ za výšku odvodu je zodpovedná SZČO aj tak. Osobne si myslím, že keďže sú to naše peniaze , každý by si fakt mal vedieť skontrolovať svoje poistné.
2. Tvoj výpočet nie je správny v tom, že si vyrátaš spolu 33,15 % /do 14.2009/ a od 1.4.2009 30,4%. každé poistné za počíta zvlášť, zvlášť sa zakrúhľuje a spočíta sa, takže môže byť rozdiel kvôli zaokrúhľovaniu /najmň smerom nahor/.
starobné poistenie 18%
invalidné 6%
nemocenské 4,4%
garančné 2%

3. SP na svojej stránke povinné úpercentá uvádza, t.j. nie je problém
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-aprila-2009/924s
4. Na stránke SP je aj kalkulačka na výpočet poistného, takže naozaj nevidím problém
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-poistenu-szco/10036s

http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-povinne-poistenu-szco-od-1-aprila-do-30-juna-2009/24059s

http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-dobrovolne-poistenu-osobu/10193s
.
evina
12.06.09,07:54
Tie % sú správne? Nemalo by to byť 30,4 %? Alebo sa mýlim?

od 1.4.2009 sú správne. Do 1.4.2009 boli 33,15%
Dobroslava
12.06.09,09:12
Ako je to v prípade, keď bol v 2007 SZČO 2x v mesiaci PN? Môže si žiadať vrátiť preplatok a ako si vypočíta výšku preplatku za PN? Ďakujem.
veronikasad
12.06.09,09:16
Ako je to v prípade, keď bol v 2007 SZČO 2x v mesiaci PN? Môže si žiadať vrátiť preplatok a ako si vypočíta výšku preplatku za PN? Ďakujem.
mal nárok na nemocenské ?
Dobroslava
12.06.09,09:22
mal nárok na nemocenské ?
Áno, platil riadne odvody
veronikasad
12.06.09,09:27
Ako je to v prípade, keď bol v 2007 SZČO 2x v mesiaci PN? Môže si žiadať vrátiť preplatok a ako si vypočíta výšku preplatku za PN? Ďakujem.
Predpis odvodov si vypočíta :
vymeriavací základ / počet kal. dní v mesiaci x počet dní poistenia /bez PN/. Dostane alikv. časť vymer. základu za prísl. mesiac, ktorým vynásobí % odvodov za každý fond samostatne.
Rozdiel medzi "predpisom" a skutočne zaplateným poistným bude jeho preplatok.
Ak si dá na pobočke vytlačiť prehľad platieb, môže si to porovnať. Aj pobočka SP by mala evidovať preplatok.
Dobroslava
12.06.09,09:36
Predpis odvodov si vypočíta :
vymeriavací základ / počet kal. dní v mesiaci x počet dní poistenia /bez PN/. Dostane alikv. časť vymer. základu za prísl. mesiac, ktorým vynásobí % odvodov za každý fond samostatne.
Rozdiel medzi "predpisom" a skutočne zaplateným poistným bude jeho preplatok.
Ak si dá na pobočke vytlačiť prehľad platieb, môže si to porovnať. Aj pobočka SP by mala evidovať preplatok.
Ďakujem, ste suuper.