Jarka
15.07.04,08:20
Dobrý deň, zamestnanec chce skončiť pracovný pomer dohodou k 31.8., má nevyčerpanú dovolenku 6 dní z min. roku a 17 dní mu pripadá nárok na tento rok do skonč. pr. pomeru. Je možné aby zamestnanec nevyčerpal túto dovolenku, zamestnávateľ mu ju nepreplatil alebo časť z nej a on by si ju čerpal u nového zamestnávateľa? Ja si myslím, že takáto možnosť je len pri dočasnom pridelení zamestnanca pre iného zamestnávateľa. Neviem či som sa správne vyjadrila, ďakujem za všetky rady.
Luckasari
15.07.04,08:35
my to praktizujeme tak, ze v takomto pripade si ten zamestnanec dovolenku vycerpa tesne pred vypovedou, a potom ukonci pracovny pomer
vladan
15.07.04,08:40
mala som podobný prípad, ale išlo o prepojené firmy, čiže tam by sa to mohlo uskutočniť (prenos dovolenky), ale bolo to dosť komplikované, lebo nový zamestnávateľ by mal preplatiť dovolenku tomu starému - to bol niekdajší § 115 starého ZP, platného do 1. 7. 2003.
Od 1. 7. 2003 sa § 115 týka iba dočasného pridelenia. Čiže odporúčam dovolenku vyčerpať, alebo preplatiť.
Monika
15.07.04,11:22
my sme mali k 30.06.2004 tiež ukončenie PP na dobu určitú a nevyčerpanú dovolenku sme preplatili, lebo zamestnanec si ju nestihol vyčerpať.
Ervin
15.07.04,11:34
§ 116 ods. 2 ZP toto je prave ten prakticky jediny dovod, kedy je povinnost preplatit nevycerpanu dovolenkugentlemanska dohoda o tom ze si zamestnanec vycerpa dovolenku pred skoncenim prac. pomeru prip. dohoda ako dolozka v dohode o skonc. prac. pomeru je pripustna....samozrejme na to treba mysliet pri samotnom rokovani o ukonceni prac. pomeru so zamestnancom