ferci
10.06.09,10:11
Dobry den prajem vsetkym,

riesim nasledovnu problematiku...

Mam objednane novy osobny automobil z Polska, ktory bude o par dni pripraveny na odber - ide o 7-miestny van. V suvislosti s novymi legislativnymi zmenami (alebo ich navrhmi) ohladne kategorie vozidiel N1 - cize to, ze po novom nebudu musiet mat deliacu priecku, by ma zaujimalo ci:

Je mozne kupit toto auto zo zahranicia teraz s DPH, zaregistrovat ho na Slovensku a neskor (ked budu v platnosti nove predpisy o N1) ho predat dalej uz ako vozidlo kategorie N1 bez DPH - cize kupca si na neho moze uplatnit odpocet DPH. (Cieľ je aby sa ta DPH-cka zaplatena pri prvej kupe vratila spat) ?

Dakujem
andreaS
10.06.09,08:17
a ty si platca dph?

ak nie, tak teraz kupis bez dph a u nas vykonas samozdanenie a doplatis dph u nas. ako neplatca dph nemas narok na odpocet.

dalej ak auto predas ako neplatca, tak predavas rovnako bez dph. Lebo si neplatca, tak nemozes dph vobec vyfakturovat...

Ak si platca dph, tak dolezite je vediet, ako to auto bude brane.

1. ak bude predavane ako N1 a zaroven aj u nas je uznane ako N1, tak kupis bez dph, urobis samozdanenie ale aj s narokom na odpocet, tak vysledok =0,- Ak auto dalej predas, tak predavas zaklad + dph a to ti kupujuci zaplati a ty odvedies tuto dph statu.

2. ak auto bude kupene ako M a u nas je tiez M, tak kupis bez dph, u nas urobis samozdanenie, ale nemas narok na odpocet. Takze nasmu statu doplatis dph z kupy tohto auta. Ked ho predas, tak ho predas bez dph, pretoze si nemal narok na odpocet pri kupe.

3. zrejme to auto je N1 v polsku ale u nas M. mam zato ze bude platit bod 2 aj v tomto pripade.

----
ak sa mylim opravte ma :) dakujem
ferci
10.06.09,08:21
bod 2.: Presne na bod 2 som myslel, s tym, ze ci pri tom naslednom predaji u nas - ako pises bez DPH - vychadza ta cena z ceny vyfakturovanej pri prvom predaji v Polsku alebo z tejto ceny + na zaciatku zaplatena DPH na Slovensku?
andreaS
10.06.09,08:24
to uz je na tebe za aku cenu chces predat :)

ale ak ma pokryt naklady, tak cena obstarania takeho auta bude vo vyske platby u PL partnera plus dph zaplatena u nas. A ak chces nieco na tom zarobit tak plus daka ta marza.
ferci
10.06.09,08:42
OK, vdaka za info... ja som to myslel skor v tom zmysle, ci ta DPH-cka na zaciatku zaplatena na Slovensku by sa dala nejakym sposobom dostat cez ten nasledny predaj ako N1 spat, ale vidim ze to nie je mozne. OK, takze to bude kupovane ako FO, netreba PO, kedze tam v tomto smere nie je ziadna vyhoda.
Rozalka
10.06.09,16:46
Možno som zle pochopila zadanie, no ak je raz dačo kategórie M, môžu sa 100* zmeniť predpisy, tvoje M nezačne byť odrazu N1.
sisima
14.07.09,09:26
my prave riesime kupu auta v Polsku, ale nas problem je, ze potrebujeme verziu N1 a nie sme si moc isty, ci polska verzia "ciezarowa" je to iste co nasa N1, a ak je, tak ci to uznava aj SR, ci tam nie je nejaky problem.

Ide nam o to, ze v polsku sa to nase auto da kupit lacnejsie o cca 6600Eur, sme platcami dph a potrebujeme verziu N1 a chceme usetrit, no obavame sa, aby sa nam nestalo, ze kupime auto lacnejsie, ale potom si nebudeme moct uplatnit odpocet dph, pretoze to nebude zodpovedat N1 v SR...

a tiez riesime, ci by sme to nevzali na leasing, a tu je dalsi problem, ze nevieme ako sa to riesi, ci cez nasu leasingovku alebo polsku...

Neriesil niekto z vas takyto problem?

Dakujem ;)