zukana
25.07.05,13:31
Mám takýto problém: Je u nás zamestnaná pracovníčka na kratší pracovný čas - 20 hodín týždenne s nepravidelne rozvrhnutým pracovným časom. Minulý týždeň odpracovala u nás 25 hodín. Mám tých 5 hodín, ktoré odpracovala navyše považovať za nadčas? Preplácanie nadčasov je zákonom upravené, alebo to závisí od zamestnávateľa? V pracovnej zmluve odmunu za nadčas nemá dojednanú? Ako mám postupovať?

Pomôžte prosím!!!
amelia
25.07.05,17:05
Ja by som to brala ako nadčas, v ZP je ako sa práca nadčas vypláca, koľko % navyše, my ale preplácame priem.hodinovú mzdu, tak je to so zam.dohodnuté.Alebo si vyberajú NV.
liba2
25.07.05,18:00
Mám takýto problém: Je u nás zamestnaná pracovníčka na kratší pracovný čas - 20 hodín týždenne s nepravidelne rozvrhnutým pracovným časom. Minulý týždeň odpracovala u nás 25 hodín. Mám tých 5 hodín, ktoré odpracovala navyše považovať za nadčas? Preplácanie nadčasov je zákonom upravené, alebo to závisí od zamestnávateľa? V pracovnej zmluve odmunu za nadčas nemá dojednanú? Ako mám postupovať?

Pomôžte prosím!!!Ak je odmeňovaná mesačnou mzdou, obyčajne výška mzdy je určená tak, že je v nej už zahrnutá aj práca nadčas. Pri mesačnej mzde sa to môže riešiť aj odmenou. Rovnako sa to môže riešiť náhradným voľnom.
Marína
25.07.05,21:32
Mám takýto problém: Je u nás zamestnaná pracovníčka na kratší pracovný čas - 20 hodín týždenne s nepravidelne rozvrhnutým pracovným časom. Minulý týždeň odpracovala u nás 25 hodín. Mám tých 5 hodín, ktoré odpracovala navyše považovať za nadčas? Preplácanie nadčasov je zákonom upravené, alebo to závisí od zamestnávateľa? V pracovnej zmluve odmenu za nadčas nemá dojednanú? Ako mám postupovať?

Tým, že odpracovala v týždni 25 hodín a má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas ešte neznamená, že má odpracovaných 5 hodín naviac. Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase platí pravidlo na celý kalendárny rok vypracovať pracovný kalendár("smennosť"), t.z. v ktorý deň a koľko hodín má odpracovať. Ak by napr. mala rozvrhnutý prac. čas tak, že v párnom týždni odpracuje 25 hod. a v nepárnom 15 hod., nemá odpracované nadčasy, ale presne stanovený priemerný prac. čas/týždeň = 20 hod. Samozrejme, tento rozvrh musí byť ošetrený v pracovnej zmluve.
Pri nepravidelne rozvrhnutom prac. čase je potrebné dať pozor pri výpočte
dovolenky. Niekde som ten výpočet pripájala. Skúsim nájsť.
Nesúhlasím s "liba2". Citujem § 97 ods. 2 ZP :
U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
zukana
26.07.05,12:03
Ďakujem za vaše rady. Vôbec som si neuvedomila, že mám hodnotiť celý mesiac. Tak trochu som sa zľakla, keď som zbadala minulý týždeň tých 25 hodín.
Díky ešte raz!
sklenkova
09.01.06,18:12
Vznikla mi taká divná situacia,mám zamestnanca,ktorý u mňa robí podla§ 49 za mes. mzdu 1400,00 -28h.mesačne,ale prestal pracovať v na TPP a podpísal vyhlásenie o dani,ale môže to byť ked nemá TPP?
ajobs
09.01.06,18:20
Vznikla mi taká divná situacia,mám zamestnanca,ktorý u mňa robí podla§ 49 za mes. mzdu 1400,00 -28h.mesačne,ale prestal pracovať v na TPP a podpísal vyhlásenie o dani,ale môže to byť ked nemá TPP?

Nerozumiem celkom otázke ( to, čo je zvýraznené ).
Buď pracuje na TPP s kratším úväzkom, a potom môže podpísať Vyhlásenie..., alebo pracuje na DoVP, a aj vtedy môže podpísať Vyhlásenie...(ak pravdepodobne nemá iného zamestnávateľa).
sklenkova
09.01.06,18:28
U mňa pracuje podla §49 (už dlhšie),mal aj trvalý prac pomer ,ale ho prepustili,môže ostať u mňa pracovať?
Podla mňa kratší prac. čas je vedlajší prac. uväzok a ked nemá hlavný nemôže mať vedlajší-nie je to logické?
ajobs
09.01.06,18:38
U mňa pracuje podla §49 (už dlhšie),mal aj trvalý prac pomer ,ale ho prepustili,môže ostať u mňa pracovať?
Podla mňa kratší prac. čas je vedlajší prac. uväzok a ked nemá hlavný nemôže mať vedlajší-nie je to logické?

Neexistuje už žiadny hlavný a vedľajší pracovný úväzok, môže mať aj 3 pracovné pomery na celý úväzok ( ak to stíha ), a trebárs 5 kratších pracovných úväzkov - už sa neposudzuje, ktorý je hlavný a ktorý vedľajší.
Samozrejme, Vyhlásenie môže podpísať iba u 1 zamestnávateľa.
sklenkova
09.01.06,19:08
jaj ďakujemuž som sa zlakla, že som spravila chybu,ked som ho neprepustila
daisy16
05.02.06,17:53
aj ja by som potrebovala poradiť, tiež mám zamestnanca na 20 h týždenne s nerovnomerne rozvrhnutým pracovaným časom, niekde som čítala, že je potrebné urobiť plánovací kalendár smien. Ako to mám urobiť, keď viem až večer či ide ráno do práce alebo nie. Je zamestnaný ako vodič a firma pre ktorú robíme rozvoz nám pošle objednávku faxom len deň pred jazdou. Vopred ďakujem za rady.
Marína
06.02.06,19:13
daisy16, tak s týmto je problém, pretože so zamestnancom nemôžeš uzavrieť pracovno-právny vzťah s tým, že bude pracovať na zavolanie, čiže ako keby mal vždy pracovnú pohotovosť. Možno poradia iní.
ajobs
07.02.06,18:41
daisy16, tak s týmto je problém, pretože so zamestnancom nemôžeš uzavrieť pracovno-právny vzťah s tým, že bude pracovať na zavolanie, čiže ako keby mal vždy pracovnú pohotovosť. Možno poradia iní.

Tak, ako píše Marína. Nemôže pracovať non-stop, mohol by mať pohotovosť mimo pracoviska, ale to musíš platiť.:eek: :)
daisy16
07.02.06,19:00
ďakujem za reakcie. On nepracuje non-stop. V zmluve má 20 hod. týždenne, to je dodržané. Lenže jedeň robí 2 hod. iný aj 8 hodín. Zamestnanec súhlasí s takýmito podmienkami- dohodli sa tak so zamestnávateľom. Len ja neviem dopredu urobiť plánovací kalendár, lebo objednávky dostávame večer pred jazdou.
ajobs
07.02.06,19:03
ďakujem za reakcie. On nepracuje non-stop. V zmluve má 20 hod. týždenne, to je dodržané. Lenže jedeň robí 2 hod. iný aj 8 hodín. Zamestnanec súhlasí s takýmito podmienkami- dohodli sa tak so zamestnávateľom. Len ja neviem dopredu urobiť plánovací kalendár, lebo objednávky dostávame večer pred jazdou.

Pozri Zákonník práce, bude ti to jasnejšie.:)
jvp111
25.07.07,16:56
My takisto máme zamestnanca na kratší pracovný čas - tiež 20 hod. robí týždenne rovnomerne. Za minulý týždeň musel odpracovať 25 hodín z prevádzkových dôvodov, čiže mu vznikne za mesiac júl 5 hod. nadčasovej práce, náhradné voľno neprichádza do úvahy. Môžem mu zaplatiť tých 5 hodín ako nadčas? Patrí mu aj nadčasový príplatok? Poradí mi niekto? Vopred ďakujem za pomoc a radu.
jvp111
25.07.07,17:49
Potvrdí mi niekto, že je to nadčas aj s nadčasovým príplatkom?
jamis
25.07.07,18:05
Je to práca nadčas a prináleží mu aj nadčasový príplatok.
Marína
26.07.07,04:14
jvp111, pozri prísp. 4 v tejto téme a v ňom poslednú vetu (ZP § 97 ods.2). Platí aj po novele ZP k 1. 9. 2007.
jvp111
26.07.07,04:15
ďakujem za potvrdenie
Deni
22.08.11,12:54
Mám podobný problém. Máme zamestnanca, ktorého denný prac.čas je 4 hod.
No v čase dovoleniek keď sa zastupujú odpracuje týždeň až dva 9,5 hodiny denne. Čiže tie 4 hodiny je jeho normálny prac.čas a 5,5 hodiny je práca nadčas za ktorú mu patrí mzda za nadčas a tiež príplatok. Je to tak správne? Koľko hodín počas jedného dňa môže odpracovať ako nadčas takýto zamestnanec? Ďakujem
Marína
22.08.11,13:16
jvp111, pozri prísp. 4 v tejto téme a v ňom poslednú vetu (ZP § 97 ods.2). Platí aj po novele ZP k 1. 9. 2007.

Stále platí ustanovenie § 97 ods. 2 ZP (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#97)
(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
Deni
22.08.11,13:36
Stále platí ustanovenie § 97 ods. 2 ZP (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#97)
(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
Ja nie som nejaká skúsená mzdárka a nadčasy som doposiaľ nepotrebovala riešiť. Zákonník som si naštudovala ale vôbec tomu nerozumiem, potrebujem to vysvetliť laicky. Tak môže mať zamestnanec s kratším prac.časom nadčasy alebo nemôže. Ak má odpracovať len 4 hodiny denne a on odpracuje 9,5 hodiny, tých 5,5 hodiny je potom čo? Alebo viac ako 4 hodiny odpracovať nemôže? Prosím vysvetlite mi to:) Potrebujem sa v tom rýchlo zorientovať.
Marína
22.08.11,13:48
Zamestnanec s kratším pracovným časom nemôže pracovať nadčas, v tvojom konkrétnom prípade viac ako 4 hod./deň.
Deni
22.08.11,13:53
Stále platí ustanovenie § 97 ods. 2 ZP (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#97)
(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
A čo potom znamená tá prvá veta - ...je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Ja to chápem, že ak je v PZ dohodnutý týžd.
prac.čas 20 hodín, tak práca presahujúca tento týž.prac.čas je jeho práca nadčas, nie?
Deni
22.08.11,13:58
Zamestnanec s kratším pracovným časom nemôže pracovať nadčas, v tvojom konkrétnom prípade viac ako 4 hod./deň.
Ďakujem. Už tomu začínam rozumieť. Normálny pracovný čas je 40 hod.týždenne t.j. 8 hod. denne. Zam. s kratším prac.časom môže mať nadčas najviac tak, aby jeho prac.čas spolu s nadčasom nepresiahli tých 8 hodín, je to tak? Čiže v mojom prípade môže odpracovať denne najviac 8 hodín - 4 hod. mzda + 4 hod. mzda za nadčas + nadčas. príplatok?