mirhu
10.06.09,11:51
SZČO mi dodal dve fa, ktoré sú z marca, kde by si mohol uplatnit DPh,nie sú to vysoké sumy,(telefóny) budem problém ak ich nahodím teraz, ale dám ich ako osobnú spotrebu, aby nebolo treba podávať opravné DP k DHP ?
mekelek
10.06.09,10:05
Tu nájdeš odpovede:
DPH od 1.4.2009
babi2
10.06.09,10:07
SZČO mi dodal dve fa, ktoré sú z marca, kde by si mohol uplatnit DPh,nie sú to vysoké sumy,(telefóny) budem problém ak ich nahodím teraz, ale dám ich ako osobnú spotrebu, aby nebolo treba podávať opravné DP k DHP ?
Faktúry zaeviduješ keď si ich obdržal a je aj nárok na odpočet DPH, lebo podľa zákona si DPH uplatňuješ vtedy ak sú splnené podmienky a jednou z nich je aj mať doklad

§51 ods.(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
zajo
10.06.09,10:07
SZČO mi dodal dve fa, ktoré sú z marca, kde by si mohol uplatnit DPh,nie sú to vysoké sumy,(telefóny) budem problém ak ich nahodím teraz, ale dám ich ako osobnú spotrebu, aby nebolo treba podávať opravné DP k DHP ?
je nárok dať to do nákladov aj odpočítať si z toho dph (v najbližšom zdaňovacom období) netreba dávať dodatočné dp
mirhu
11.10.09,17:23
je nárok dať to do nákladov aj odpočítať si z toho dph (v najbližšom zdaňovacom období) netreba dávať dodatočné dp

teraz mi dal neskoro doklad za jun-z ERP o nákupe tovaru, co s tym?
KEJKA
11.10.09,17:30
jun - je v pohode, odpočítanie DPH sa vykoná v období, kedy doklad zaúčtuješ.
mirhu
11.10.09,17:32
jun - je v pohode, odpočítanie DPH sa vykoná v období, kedy doklad zaúčtuješ.

vdaka,zd.plnenie davam vtedy, ked som ho dostala? tj dnes? :) to uz je oktober, ci dam aky datum?
Iwett
11.10.09,17:37
vdaka,zd.plnenie davam vtedy, ked som ho dostala? tj dnes? :) to uz je oktober, ci dam aky datum?
DPH si môžeš odpočítať do konca roka 2009, tak keď dostaneš blok, ten dátum môžeš použiť na odpočet dph, alebo ktorýkolvek do konca roka 2009.
mirhu
11.10.09,17:38
DPH si môžeš odpočítať do konca roka 2009, tak keď dostaneš blok, ten dátum môžeš použiť na odpočet dph, alebo ktorýkolvek do konca roka 2009.

dik, dam asi hned 1.7.2009, ked doklad je z 3,6,2009, to by mohlo byt ok, ze?
Iwett
11.10.09,17:47
dik, dam asi hned 1.7.2009, ked doklad je z 3,6,2009, to by mohlo byt ok, ze?
Tak to by bolo hádam najlepšie, aj ja presne tak účtujem:)
mirhu
11.10.09,17:50
Tak to by bolo hádam najlepšie, aj ja presne tak účtujem:)

diky :)

PS. stále sa este ucim,
Iwett
11.10.09,17:52
diky :)

PS. stále sa este ucim,
To všetci. :)
KEJKA
11.10.09,21:29
vdaka,zd.plnenie davam vtedy, ked som ho dostala? tj dnes? :) to uz je oktober, ci dam aky datum?


dik, dam asi hned 1.7.2009, ked doklad je z 3,6,2009, to by mohlo byt ok, ze?
ak si Q-platiteľ, tak je to OK.
Iwett
20.10.09,08:56
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Podávam DDP za 2.Q.2009 s tým, že treba doodvádzať do štátneho rozpočtu určitú sumu. V tom istom Q sme si nenárokovali na odpočet DPH z inej faktúry. Môžem si do DDP zarátať obidve faktúry, keď sa týkajú 2.q. alebo len faktúru, z ktorej treba doodvádzať DPH?
Otázka smeruje k tomu, či keď je možnosť uplatniť si DPH do konca roka 2009 či sa môže, ak je to v prospech daňovníka aj podať DDP z faktúr, ktoré sa neuplatnili. Neviem, či sa vyjadrujem jasne. :o
azla
20.10.09,09:22
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Podávam DDP za 2.Q.2009 s tým, že treba doodvádzať do štátneho rozpočtu určitú sumu. V tom istom Q sme si nenárokovali na odpočet DPH z inej faktúry. Môžem si do DDP zarátať obidve faktúry, keď sa týkajú 2.q. alebo len faktúru, z ktorej treba doodvádzať DPH?
Otázka smeruje k tomu, či keď je možnosť uplatniť si DPH do konca roka 2009 či sa môže, ak je to v prospech daňovníka aj podať DDP z faktúr, ktoré sa neuplatnili. Neviem, či sa vyjadrujem jasne. :o

Vyjadruješ sa jasne, rozumiem, čo sa pýtaš. :)

Podľa môjho názoru nič nebráni zahrnúť do DDP aj faktúru na odpočet Dph, ktorá v tom čase splňala podmienky na odpočet.

Ak zvyšuješ daňovú povinnosť - je povinnosť podať DDP (§39, odst.2)
V ostatných prípadoch (napr. znížuješ svoju povinnosť ) - môžeš. (§39, odst.3 )
Ty si si splniš povinnosť a využiješ aj možnosť.

Tiež som bola v podobnej situácii.
Omylom dvakrát zaevidovaná rovnaká faktúra a duplicitne uplatnený odpočet z jednej dodávky.
Riešili sme to DDP (zníženie odpočtu z duplicitnej faktúry - akoby zvýšenie daňovej povinnosti a na druhej strane sme uplatnili faktúru, ktorá bola v evidencii, iba nebola v danom období uplatnená.)

Verím, že tento postup bol v súlade so zákonom a budem rada, ak mi to niekto ešte potvrdí.
Jana Acsová
20.10.09,10:47
Len k doplneniu:

Zapísané do evidencie podľa § 70 ZDPH musí byť v tom istom zdaňovacom období, v akom sa daná transakcia premietne v daňovom priznaní na DPH.

V príspevku použitý pojem evidencia, preto upresnenie.
Iwett
20.10.09,14:31
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede. Veľmi pomohli.Pekný deň všetkým.