marijko
10.06.09,12:38
Zdravím Vás.
Ako živnostník chcem kúpiť tovar od krajčírky ktorá nieje podnikateľka. Aky som ho mohol predávať ďalej musím s ňou uzatvoriť kúpnopredajnú zmluvu - aspoň tak som sa dozvedel ... ak to nieje pravda opravte ma. Tá zmluva má byť napísaná podľa akého paragrafu? A občianskeho alebo obchodného zákonníka?

Krajčírka musí príjmy odo mňa niekde vykázať keď nieje podnikateľka, je normálne zamestnaná a DP jej robí zamestnávateľ?

Dakujem Vám.
nika17
10.06.09,11:27
Vy-podnikatel, krajcirka-nepodnikatel - mozete uzavriet aj podla obcana aj podla obchodu - v pripade, ze si zvolite obchod, musí byt tato volba písomna a vyslovna:)
ak si nic ine nedohodnete bude to obcan - tak ust. § 588 a nasl. Obč.zak.
Ak si vyslovne, pisomne, zvolite rezim obchodu - tak ust.§ 262 ods. 1 Obch. zak. v spojeni s ust. § 409 a nasl. Obchod. zak.
Rodzdiely:
Najdolezitejsi rozdiel spociva v zaruke - podla obchodu zaruka neexistuje, ak si ju vyslovne nedohodnete v zmluve, existuje len tvz., zakonnna zodpovednost za vady
Podla obcana existuje zaruka zo zakona sameho.
tolko strucne.
marijko
10.06.09,11:35
Dakujem. Este by som potreboval vediet ci je mozne vobec takto spolupracovat s nepodnikatelom a nakupovat od neho a ake danove povinnosti pre neho vyplyvaju.

Dakujem
nika17
10.06.09,11:53
V tom by som problem videla. Ak cinnost nepodnikatela nadobudne - pravidelny, opakujuci sa charakter, ak to bude cinnost robena na vlastne meno a zodpovednost s cieľom dosiahnut zisk, bude si musiet urcite otvorit zivnost aj p. krajcirka. Lebo jej cinnost bude vykazovat atributy podnikatelskej cinnosti.
Ak by ale islo o cinnost nepravidelnu, nie prilis castu - islo by to aj bez zivnosti:) avsak danovej povinnosti sa isto nevyhne, teda aspon de lege lata nie;) v pripade nepodnikatela - by slo o dan z prijmu fyzickej osoby, islo by o tvz. "ostatne prijmy".