uzu
25.07.05,13:59
dobry den, prosim vas o radu .... ak na mi na ucet spolocnosti prisla platba kt. bude splatna az dva mesiace., ako to mam vyfakturovat protistrane?? aky typ faktury mam pouzit aby som zadostucinila zakonu o DPH ? mozem vystavit fakturu s nasl. textom?? "V zmysle § 19 ods. 4 zákona č. 244/2004 o DPH v znení nesk. predpisov Vám zasielame faktúru za prijatú platbu k ...", .. a ako postupovat v case realnej splatnosti faktury??? dakujem VELMI pekne za POMOC
Pavla P
25.07.05,12:09
dobry den, prosim vas o radu .... ak na mi na ucet spolocnosti prisla platba kt. bude splatna az dva mesiace., ako to mam vyfakturovat protistrane?? aky typ faktury mam pouzit aby som zadostucinila zakonu o DPH ? mozem vystavit fakturu s nasl. textom?? "V zmysle § 19 ods. 4 zákona č. 244/2004 o DPH v znení nesk. predpisov Vám zasielame faktúru za prijatú platbu k ...", .. a ako postupovat v case realnej splatnosti faktury??? dakujem VELMI pekne za POMOC

Ja tieto platby posielam okamzite im naspat na ucet a telefonicky ich informujem. A povazujem to za mylnu platbu, aby som nemala chaos vo fakturach .. My mame leasing a maju posielat platby podla splatkoveho kalendara.
Tak dufam, ze takto ako to robim to robim spravne.
Zita5
25.07.05,12:15
dobry den, prosim vas o radu .... ak na mi na ucet spolocnosti prisla platba kt. bude splatna az dva mesiace., ako to mam vyfakturovat protistrane?? aky typ faktury mam pouzit aby som zadostucinila zakonu o DPH ? mozem vystavit fakturu s nasl. textom?? "V zmysle § 19 ods. 4 zákona č. 244/2004 o DPH v znení nesk. predpisov Vám zasielame faktúru za prijatú platbu k ...", .. a ako postupovat v case realnej splatnosti faktury??? dakujem VELMI pekne za POMOC


Na základe akého dokladu Ti prišla platba ? Tak ako to píšeš , sa riešia zálohové platby , ktoré sú hradené na základe zálohovej/preddavkovej faktúry /.
uzu
25.07.05,12:18
na základe splatkového kalendara...
Zita5
25.07.05,12:22
Treba napísať konkrétne , čoho sa to týka , čo ste lízingovka alebo ste niečo predávali na splátkový kalendár ?? Nepostačujú informácie na posúdenie resp.správnej odpovede uvedeného prípadu .
uzu
25.07.05,12:34
ospravedlnujem sa, ide o splatkový predaj ..., bola vystavena faktura s rozpismi splatok..a jedna splatka bola zaplatena skor, musim sa vsak vyhnut alternative vratenia penazi ..
postupovala by som odlisne ak by to bol spaltkový kalendar pri financnom leasingu?? zita vopred dakujem
Zita5
25.07.05,12:48
ospravedlnujem sa, ide o splatkový predaj ..., bola vystavena faktura s rozpismi splatok..a jedna splatka bola zaplatena skor, musim sa vsak vyhnut alternative vratenia penazi ..
postupovala by som odlisne ak by to bol spaltkový kalendar pri financnom leasingu?? zita vopred dakujem Môj pohľad na vec :
Já by som faktúru s rozpismi splátok nerobila / to si neviem ani predstaviť / , ošetrila by som si splátkový kalendár v uzatvorenej zmluve . Pokiaľ Ti poslali splátku skôr , budeš musieť vystaviť faktúru , tým pádom aj odviesť DPH .

Na ten dátum , ktorý bol v splátkovom kalendári/ termín čo nedodržali / by som vystavila dobropis .

Zároveň by som ich upozornila , aby postupovali v zmysle splátkového kalendára , pretože Vám to spôsobuje účtovné problémy .

Počkaj ešte na vyjadrenie poraďákov .
bea
25.07.05,13:16
Aj keď ja som nemala taký prípad, nemáme splátkové kalendáre, ale viem, že tak, ako uviedla Zita, postupovala leasingová spoločnosť, keď sme uhradili splátku skôr, ako sme mali. A myslím si, že je to v zmysle zákona o DPH správne.
ilona
26.07.05,04:23
Mám otázku,musím vystaviť zálohovú faktúru,ak mi zákazník,konkrétne sa to týka rekreačných služieb zaplatí zálohu za pobyt?Zatiaľ to riešim tak,že mu vystavím príjmový doklad a na základe tohoto bločku odvediem DPH a po skončení pobytu vystavím faktúru.Bolo by to strašne pracné každému vystavovať 2 x faktúru.Budem mať veľký problém s daniarmi?
liba2
26.07.05,06:38
Mám otázku,musím vystaviť zálohovú faktúru,ak mi zákazník,konkrétne sa to týka rekreačných služieb zaplatí zálohu za pobyt?Zatiaľ to riešim tak,že mu vystavím príjmový doklad a na základe tohoto bločku odvediem DPH a po skončení pobytu vystavím faktúru.Bolo by to strašne pracné každému vystavovať 2 x faktúru.Budem mať veľký problém s daniarmi?
§71 ods. 1 zákona o DPH ukladá povinnosť vystaviť faktúru pri každom dodaní tovaru a služby a aj pri prijatí platby vopred.
Konkrétne by som to riešila takto: ak deň prijatia zálohy a posledný deň poskytnutia služby sú v tom istom mesiaci, vystavila by som fa len raz.
Ak však tieto dni sú v 2 mesiacoch, potom treba vystaviť fa 2x.
Nadena
24.09.05,13:52
Ahojte poradaci, moj problem je obdobny, a to je PLATBA VOPRED. Sme a.s., prenajimame priestory aj platcom aj neplatcom. Po dvojtyzdnovej marodke som prisla do prace a z hrozou som zistila, ze 10.9. mi prisla platba na ucet od nasho najomnika za IV.Q. Bezne im fakturu vystavujem vzdy 1. v mesiaci, resp. strvrtroku. A teraz som trosku mimo, neviem co dalej - vystavit fa na prijatu platbu? My sme platcami DPH, najomnik nie. Takze s DPH to nema nic spolocne. Prosim poradte, ak mozte. Zatial dakujem
Jana Acsová
24.09.05,14:03
So zákonom o DPH to má spoločné veľa, nakoľko sa jedná o oslobodené plnenie, ktoré podľa môjho názoru je potrebné v čase prijatia platby zahrnúť minimálne do záznamovej povinnosti podľa § 70 ZDPH. Na faktúru sa dá pozerať z rôznych pohľadov, podľa môjho názoru sa nemusí osobitne vystavovať, nakoľko pri plnení "nevznikla daňová povinnosť". Pri riadnej fakturácii je potrebné prijatú platbu odpočítať od ceny k úhrade.
Milan Benka
24.09.05,15:35
So zákonom o DPH to má spoločné veľa, nakoľko sa jedná o oslobodené plnenie, ktoré podľa môjho názoru je potrebné v čase prijatia platby zahrnúť minimálne do záznamovej povinnosti podľa § 70 ZDPH. Na faktúru sa dá pozerať z rôznych pohľadov, podľa môjho názoru sa nemusí osobitne vystavovať, nakoľko pri plnení "nevznikla daňová povinnosť". Pri riadnej fakturácii je potrebné prijatú platbu odpočítať od ceny k úhrade.
Nie som si istý, ale ja by som /ako platca DPH/ vystavil do 15dní od prijatia platby daňový doklad, aj keď odberateľ/nájomca nie je platcom. Najmä v prípade, ak mám aj nájomcov, ktorým faktúrujem nájom aj s DPH.
Vystavený daňový doklad síce bude mať 0% DPH, ale podľa môjho názoru sa jedná o zdaniteľné plnenie v zmysle §9 - dodanie služby, s následným oslobodením od dane podľa § 38 zákona o DPH.
Jana Acsová
24.09.05,15:43
Vystavený daňový doklad síce bude mať 0% DPH, ale podľa môjho názoru sa jedná o zdaniteľné plnenie v zmysle §9 - dodanie služby, s následným oslobodením od dane podľa § 38 zákona o DPH.
V tomto prípade prezentujem iba svoj názor. Správny je samozrejme aj postup s vystavením faktúry, ale podľa § 71 ods. 1 je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru v závislosti od vzniku daňovej povinnosti. Vzhľadom k tomu, že daňová povinnosť nevznikne z dôvodu oslobodenia predmetného plnenia, v tomto jednotlivom prípade uvažujem aj s predpokladom splnenia si povinnosti zaevidovaním tejto skutočnosti v záznamovej povinnosti podľa § 70. Uvedené si vykladám takto z dôvodu, že služba síce bola dodaná, ale daňová povinnosť nevznikla. A vystavenie faktúry sa viaže na vznik daňovej povinnosti.
Nerozporujem však ani názor s vystavením faktúry (v tomto prípade sa mi to však javí zbytočné).
Milan Benka
24.09.05,16:01
Máš pravdu. V § 71 odst.1 , posledná veta " Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, kt. je dodaná s oslobodenímod dane podľa § 28-42."
Vidím, že si musím znovu prebehnúť zákon o DPH, príp. zájsť na nejaký seminár.
bryan
25.09.05,06:57
Hoj UZU,
Zita 5 je podla mna blizko pravde. Nevidim do dohody ani zmluvy.
Je trosku nejasne urobit fakturu a potom splatkovy kalendar. Ak si to tak urobila, tak defacto z vystavenej faktury na celu sumu, bez ohladu na to, ci si ju rozlozila na splatky mas povinnost odviest DPH. Splatky su potom len akousi formalitou medzi tebou a zakaznikom.
Ak to na zaciatku nebola faktura, potom ako pise Zita5, musis vystavit fakturu ku dnu prijatia splatky aj ked bola zaslana splatka v predstihu v rozpore s dohodou.
Splatkovy kalendar nie je uz dnes danovy doklad - opravte ma niekto ak sa mylim - je to len informativny doklad. Klient si moze podla neho zriadit v banke napriklad trvaly prikaz...

Na spravne posudenie by som asi musel vidiet znenie zmluvy a doklady, ktore si doteraz vystavila, UZU.

Presvedc sa ale, ze uvodna faktura uz nebola alebo bola doklad pre odpocet DPH a tym aj danovu povinnost ...
Jana Acsová
25.09.05,07:38
ospravedlnujem sa, ide o splatkový predaj ..., bola vystavena faktura s rozpismi splatok..a jedna splatka bola zaplatena skor, musim sa vsak vyhnut alternative vratenia penazi ..
postupovala by som odlisne ak by to bol spaltkový kalendar pri financnom leasingu?? zita vopred dakujemÁno odlišne, záleží na predmete dodávky, t.j. či sa jedno o čiastkové plnenie zo služby alebo z tovaru. Ak bol tovar dodaný zákazníkovi, ťažko možno hovoriť o čiastočnom plnení. Splátkový kalendár sa vzťahuje iba k platbám a nie k plneniu, ak tovar bol zákazníkovi dodaný "na komplet". Zdaniteľné plnenie vzniká dodávkou tovaru alebo prijatím platby pred dodávkou tovaru. Je potrebné si správne zakategorizovať vznik daňovej povinnosti a k tomu aj vystavenie faktúry podľa § 71 ZDPH.
Jana Acsová
25.09.05,07:47
dobry den, prosim vas o radu .... ak na mi na ucet spolocnosti prisla platba kt. bude splatna az dva mesiace., ako to mam vyfakturovat protistrane?? aky typ faktury mam pouzit aby som zadostucinila zakonu o DPH ? mozem vystavit fakturu s nasl. textom?? "V zmysle § 19 ods. 4 zákona č. 244/2004 o DPH v znení nesk. predpisov Vám zasielame faktúru za prijatú platbu k ...", .. a ako postupovat v case realnej splatnosti faktury??? dakujem VELMI pekne za POMOCZákon o DPH má číslo 222/2004 Z.z.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif v znení zákona 350/2004 Z.z. a 651/2004 Z.z.
Vystavenie faktúry záleží aj od toho, kto je protistranou, t.j. podnikateľ, alebo občan. Pre občana nie je nutné vystavovať faktúru. Postačuje správne zaznamenanie si prípadného vzniku daňovej povinnosti v záznamoch podľa § 70 ZDPH.