alicacka
10.06.09,12:45
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, ako sa správne účtuje vrátenie preplatku (plyn, poistné....) v JÚ. Účtuje sa mínusom výdaj, alebo sa účtuje do ostatných príjmov.
Ďakujem všetkým, ktorí sa podelia o svoje skúsenosti.
Ing. Pavol Zúber
10.06.09,11:29
účtuje sa mínusom ako výdaj - VOZD.
Zdenka 0705
10.06.09,12:39
Keby si účtovala do ostatných príjmov, zbytočne by si si navyšovala príjmy, a to by nebolo správne.
alicacka
11.06.09,10:13
ďakujem za odpoveď.
Ešte by som chcela dodať, že na túto vec existuje aj iný názor, vraj sa to má účtovať plusom do ostatných príjmov. ja som sa nedočítala v žiadnom zákone, že by to tak malo byť. Podľa mňa je to na rozhodnutí účtovníka. A je tiež pravda, že by sa zbytočne navyšovali príjmy ak by sa účtovali do ostatných príjmov, ako si Zdenka správne uviedla. Chcela som len vedieť, či náhodou neexistuje nejaké usmernenie, opatrenie atď, ktoré toto určuje, kedy ako. Či je to naozaj na rozhodnutí účtovníka.
alicacka
11.06.09,10:24
Nie je to náhodou na tom, že ak dostanem preplatok napríklad na zdravotnom poistení alebo sociálnom poistení za rok 2008 v roku 2009, tak ide do ostatných príjmov a keď je t v rámci roka, tak mínusom ? už som z toho asi jeleň. Nie je to odlíšené napríklad tým, že nie je jedno či ide o poistné alebo o inú prevádzkovú réžiu ?
Monika Kováčová
11.06.09,10:24
je to na logike účtovníka... :)
alicacka
11.06.09,10:26
Ďakujem Monika. Takže je to predsa len na účtovníkovi. Nie je žiadny predpis ?
Lucida
19.11.09,14:47
Prosím Vás ako sa zaúčtuje vrátenie preplatku z vystavenej faktúry, ktorú odberateľ uhradil na účet vo vyššej čiastke. Chceli by sme to vysporiadať cez pokladňu. Ide o malú sumu.

Dakujem pekne!
Lianka
19.11.09,14:59
Prosím Vás ako sa zaúčtuje vrátenie preplatku z vystavenej faktúry, ktorú odberateľ uhradil na účet vo vyššej čiastke. Chceli by sme to vysporiadať cez pokladňu. Ide o malú sumu.

Dakujem pekne!

Mozete cez pokladnu. Odberatelovi vyplatite v hotovosti tu sumu navyse, on vystavi PPD (alebo Vy vystavite VPD, on je prijemca). Podstatne je, aby svojim podpisom potvrdil, ze peniaze prevzal. Zaroven uhradu sparujete s fakturou v knihe pohladavok.