tiina_tiina
10.06.09,14:18
Ahojte poraďáci, chcela by som poprosiť o pomoc.

Prišla nám faktúra, na ktorej je uvedené: na základe nájomnej zmluvy vám fakturujeme zapožičanie motorového vozidla (osobné).

1. otázka: Prenájom + DPH účtujem spolu na 518? Teda predpokladám, že ide o operatívny leasing.

Potom vznikli v súvislosti s uvedeným MV náklady spojené s poškodením vozidla počas prenájmu a dotankovanie PHM.

2. otázka: uvedené náklady znášame my ako nájomca. Aj tu mám DPH účtovať do nákladov alebo ju možem odpočítať?

Ďakujem

tina
Martin Mocko
10.06.09,12:23
§49 zák. o DPH
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,

Nákrok na odpočet nie je iba pri kúpe a nájme os. automobilu vrátane príslušenstva vymenovaného v zákone. Pri tu nevymenovaných tovaroch a službách je nárok na odpočet.
tiina_tiina
10.06.09,12:28
Ďakujem, takže otázka č.1 = neodpočítam, otázka č.2 = odpočítam...

:)
marina8
30.07.09,13:25
pekny den poradaci :)

poprosila by som vas o vas nazor:

definovat operativny leasing a autopozicovnu

od leasingovej spolocnosti na financny prenajom vezmeme automobil podla poziadaviek klienta a s jej suhlasom ho tomuto klientovi dlhodobo prenajmeme, tzv. sijeme auto na mieru
stala sa poistna udalost, poistovna odmieta uznat poistne plnenie, lebo sme vraj autopozicovna
v predmete cinnosti je aj prenajom motorovych vozidiel, ale aj leasing motorovych vozidiel-leasingova cinnost

dakujem
marina8
31.07.09,06:32
nikto nema ziadny nazor?